Kritizovaná ředitelka Čapkova památníku opustí svůj post příští týden

3 minuty
Reportáž: Jermanová mluví o konci ředitelky Čapkova památníku
Zdroj: ČT24

Alice Seidlová opustí příští týden funkci ředitelky Památníku Karla Čapka. Oznámila to poté, co ji k odchodu pobídla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Angažování Seidlové vzbudilo v uplynulých dnech kontroverze mimo jiné proto, že je snachou krajského radního pro školství.

„Vzhledem k okolnosti, že si dědictví bratří Čapků a Ferdinanda Peroutky zaslouží jinou mediální pozornost než současnou mediální polemiku, rozhodla jsem se rezignovat na místo ředitelky památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše ke dni 27. 5. 2019,“ stojí v rezignačním dopise.

V případném novém výběrovém řízení se chce Seidlová o funkci znovu ucházet. Kromě negativních ohlasů se jí podle tiskové zprávy kraje totiž dostalo i podpory, například od rodiny Palivcových, v jejichž objektu se památník nachází. Uvedla také, že se jí během krátkého působení ve funkci podařilo zabezpečit venkovní jeviště a sjednala posílení pracovního týmu průvodců.

Hejtmanka se Seidlovou hovořila a požádala ji, aby zvážila rezignaci. „Ona mi k tomu šla naproti, protože říkala, že nechce poškozovat dál jméno památníku, přestože se cítí nevinná ve všech ohledech,“ uvedla Pokorná Jermanová.

Rada kraje se bude rezignací Seidlové zabývat příští pondělí, kdy by Seidlová měla radním ještě přednést, jaké záměry s památníkem měla.

Výhrady uměleckých spolků

Památník Karla Čapka ve spisovatelově prázdninovém sídle na Strži nedaleko Dobříše změnil své vedení letos na jaře po čtyřiadvaceti letech, když Alice Seidlová nahradila odbornici na Čapkovu tvorbu Kristýnu Váňovou.

Ta také výběrové řízení do čela památníku zpochybnila a znepokojení nad novým vedením vyjádřily Herecká asociace, Český filmový a televizní svaz FITES a Společnost Ferdinanda Peroutky.

Členy některých uměleckých organizací udivilo i Seidlové vyjádření do médií, že Čapkovo dílo zná ze školy a památník navštívila jako studentka. Deník N upozornil, že jednatřicetiletá právnička je snachou krajského radního pro školství Zdeňka Seidla (ČSSD) a nemá k památníku ani Čapkovi bližší vztah.

Cíle? Svatby, cyklisté a nový web

Herecká asociace a FITES navíc vyzvaly Pokornou Jermanovou k prověření soutěže – podle dřívějšího vyjádření hejtmanky bylo výběrové řízení v pořádku. Kraj nicméně vyslyšel volání po tom, aby zveřejnil koncepci, se kterou nová ředitelka památníku uspěla ve výběrovém řízení.

Novináři obdrželi třístránkový dokument shrnující cíle nové ředitelky. Seidlová avizovala dokončení výstavby čističky odpadních vod, upgrade návštěvnického zázemí či úpravu návštěvního řádu. Zavázala se pořádat více než deset výstav ročně (tak jako dosud) a expozice obnovovat co pět až deset let.

Památník měl mít podle jejích záměrů také nové webové stránky a využívat efektivněji sociální sítě. Seidlová počítala i s větším využitím zahrady, například pro svatební obřady, a zatraktivněním místa pro cykloturisty. Dlouhodobá koncepce počítala s vícezdrojovým financováním provozu a sháněním dotací nebo sponzorů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
před 16 hhodinami

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
před 17 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 21 hhodinami

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
včeraAktualizovánovčera v 08:50

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
13. 4. 2025

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025
Načítání...