Každý má svá práva. Frankfurtský knižní veletrh naslouchá ženám i fanouškům Pottera

Nejen literatura, ale také debata o lidských právech, rovnoprávnosti žen a o afrických zemích je na programu tradičního knižního veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Akce láká i fanoušky Harryho Pottera, kterých by se mělo sejít několik stovek. Sedmdesátý ročník veletrhu, který je největší svého druhu na světě, zahajuje 9. října. Do pátku je přístupný jen profesionálům, o víkendu se pak otevře veřejnosti.

Letošního ročníku se zúčastní na sedm tisíc vystavovatelů ze 110 zemí. Geograficky se zaměří na Gruzii, která zde představí sedmdesátku autorů a 160 nově přeložených děl. Česko reprezentuje dvacítka nakladatelů, svůj stánek tu má i ministerstvo kultury. 

Pořadatelé dávají najevo zájem o širší témata než „jen“ literaturu, jak naznačuje i slogan: myšlenky, které hýbou světem. Ředitel Juergen Boos veletrh označil za „politickou platformu“. 

Ve Frankfurtu nám jde o pestrost, výměnu názorů, o to aby prostor dostali i lidé, kterým jinak nikdo nenaslouchá.
Juergen Boos
ředitel veletrhu

Politika do programu výrazně zasáhla loni, kdy se ve frankfurtských halách střetli příznivci a odpůrci kontroverzního politika Alternativy pro Německo (AfD) Björna Höckeho, který je nechvalně proslulý svými radikálně pravicovými výroky.

Boos věří, že se podobná situace letos nebude opakovat, současně se ale staví proti vylučování pravicových, nacionalistických nakladatelství z účasti na největším světovém veletrhu svého druhu. „Povolujeme vše, co není proti německé ústavě a proti deklaraci lidských práv,“ zdůraznil.

Hlas lidských práv

Právě nadcházející 70. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv je jedním z hlavních témat, o nichž se má podle Boose na veletrhu diskutovat. Kampaň, jež zde odstartuje a bude upozorňovat na význam lidských práv, bude pokračovat až do 10. prosince, na který výročí přijetí deklarace připadá. Další debaty se zaměří na práva žen, například na kampaň #MeToo. Hosté veletrhu si budou vyměňovat i názory na budoucnost Evropské unie nebo migraci. 

Odlehčení naopak nabídne pokus o překonání světového rekordu v počtu lidí v kostýmu Harryho Pottera shromážděných na stejném místě. Pořadatelé věří, že příznivců čarodějnického hrdiny se sejde alespoň tisícovka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 11 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 18 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...