Kafka Band se ztrácí v Americe

2 minuty
Kafka Band vydal album Amerika
Zdroj: ČT24

Amerika jako naděje na lepší život pro hlavního hrdinu Kafkova románu. Zároveň ale Amerika současná, chladná a těžko uchopitelná. Hlavní myšlenky nové desky Kafka Bandu, který na svém druhém studiovém albu opět zhudebnil text významného pražského německy píšícího spisovatele. Vznikl tak tucet česko-německo-anglických skladeb.

První deskou Kafka Bandu byl před pěti lety Zámek. Literárně-hudební projekt vycházející z komiksové adaptace členů kapely: výtvarníka Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99 a spisovatele Jaroslava Rudiše.

Aktuální Amerika

„Amerika se od Zámku hodně odlišuje. Tehdy jsme hráli většinou na akustické nástroje, protože jsme se snažili hrát na nástroje, které se používaly i v době, kdy Kafka román psal. Ale teď jsme si řekli, že se budeme zabývat spíše současnou Amerikou a na desce máme hodně elektroniky,“ srovnává nahrávky Švejdík.

Ve dvanácti skladbách proto kromě textů v češtině a němčině nechybí ani angličtina. „Dochází trošku ke zmatení jazyků. Podobný pocit může mít člověk, když se ocitne někde v cizině. Připadá si ztracený, stejně jako se cítí hrdina Kafkova románu,“ domnívá se Švejdík.

Text z 20. let minulého století se podle hudebníků vztahuje i k aktuálnímu dění. „Amerika je současný román, ne nadarmo se původně jmenoval Nezvěstný. Je o hledání místa na světě, o lidské důstojnosti, a taky o samotě a zatracení. Jsou to všechno věci, které jsou vlastně aktuální pořád a podle mě vždy budou,“ podotýká kytarista Dušan Neuwerth. 

Inspirace Amerikou

S hudebním zpracováním Kafkovy Ameriky přišla už v 90. letech skupina Lucie. Píseň vznikla jako soundtrack ke snímku Vladimíra Michálka. Kafka Band zase hudbu napsal původně k divadelnímu představení divadla v Brémách, kde adaptace Kafkova nedokončeného románu měla premiéru v roce 2017.

Na turné po Německu skupina nové album v březnu představuje. Vystoupil i na právě probíhajícím knižním veletrhu v Lipsku, kde je Rudiš nominován na cenu veletrhu za svůj první německy psaný román Winterbergova poslední cesta (Winterbergs letzte Reise). V Česku plánují muzikanti pokřtít Ameriku v květnu.

Vydání alba doplnil Kafka Band novým klipem People Get Lost, který ocení především diváci s brýlemi pro virtuální realitu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlatou palmu získal v Cannes Džafar Panahí, který svůj film natočil tajně

Zlatou palmu na sobotním zakončení festivalu v Cannes získal íránský režisér Džafar Panahí za film It Was Just an Accident (Byla to jen náhoda). Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si odnáší brazilský herec Wagner Moura, nejlepší herečkou je Francouzka Nadia Mellitiová. Během neděle se ještě uskuteční projekce filmů, které se neodehrály kvůli sobotnímu masivnímu výpadku elektřiny. Ten postihl vedle Cannes i zbytek jihovýchodní Francie.
před 4 hhodinami

Cannes hlásí obnovení dodávek elektřiny

Francouzské město Cannes, kde právě probíhá filmový festival, oznámilo obnovení dodávek elektřiny po rozsáhlém výpadku. Departement Alpes-Maritimes se s výpadkem potýkal od sobotního rána a desítky tisíc domácností zůstaly bez proudu. Úřady pracují s možností, že blackout zapříčinil úmysl.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Mercury měl utajenou dceru, tvrdí nová biografie

Zpěvák Freddie Mercury z britské kapely Queen měl utajenou dceru, kterou zplodil v devětadvaceti letech s manželkou svého známého. V nové biografii o zpěvákovi s názvem Love, Freddie (S láskou, Freddie) to tvrdí žena, která jako důkaz poskytla deníky svého údajného otce. Napsal to v sobotu web listu The Guardian. Žena pracující jako lékařka si před veřejností přeje zůstat utajena.
před 21 hhodinami

Springsteen versus Trump. Střetly se rozdílné idoly amerických dělníků

Americký prezident Donald Trump a rocková hvězda Bruce Springsteen jsou oba sedmdesátníci a sousedé z New Jersey, oba oslovují bílou dělnickou třídu, a přesto je dělí vzájemná averze. Muzikant Trumpovu vládu nedávno onačil za zkorumpovanou a neschopnou, vrcholný politik zase rockera zesměšnil videem, v němž ho srazí k zemi golfovým míčkem.
23. 5. 2025

Kasárna Karlín znovu otevřou

Pražské volnočasové centrum Kasárna Karlín po roce znovu otevře. Provoz startuje v úterý 27. května, sdělil ČT24 provozovatel prostoru Matěj Velek. Zatím půjde o provizorní režim se stany s občerstvením a toaletami na nádvoří, v plánu je ale plnohodnotné fungování. To zakázal stavební odbor Prahy 8, protože bylo v rozporu se zákonem. Provoz neodpovídal územnímu plánu, ten však město loni v prosinci změnilo. Centrum slibuje větší ohled na sousedy, co se hluku týče.
23. 5. 2025

Premiéra Karavanu vrátila po třiceti letech český film do soutěže Cannes

Čeští tvůrci po letech vstoupili do soutěže filmového festivalu v Cannes. Režisérka Zuzana Kirchnerová na prestižní přehlídce uvedla ve čtvrtek světovou premiéru snímku Karavan s Annou Geislerovou v hlavní roli. Snímek vznikl v česko-slovenské koprodukci i za přispění České televize.
23. 5. 2025

Památky hyzdí nechtěná mementa. Turisté sprejují penisy či ryjí jména

Peruánské město Chan Chan ze seznamu památek UNESCO navštíví měsíčně tisíce lidí. Mezi nimi byl i neznámý vandal, který v polovině května na několik set let starou zeď nasprejoval penis. Nutkání smrtelníků přidat ke kulturnímu dědictví i svou nepatrnou stopu musí čas od času odolávat snad každá světoznámá památka.
23. 5. 2025

Cruise účtuje s Mission: Impossible. Ta první skončila v Praze ostudou

Umělá inteligence se rozhodla ovládnout svět, ale naštěstí je tu ještě Ethan Hunt. V osmém a údajně závěrečném filmu ze série Mission: Impossible se i v českých kinech od 22. května pustí do Posledního zúčtování. Účty si v hlavní roli opět přišel vyřídit Tom Cruise, který se do „nemožné mise“ poprvé pustil před třiceti lety při natáčení v Praze. Ale nejspíš na něj nevzpomíná rád.
22. 5. 2025
Načítání...