Kafka Band se ztrácí v Americe

2 minuty
Kafka Band vydal album Amerika
Zdroj: ČT24

Amerika jako naděje na lepší život pro hlavního hrdinu Kafkova románu. Zároveň ale Amerika současná, chladná a těžko uchopitelná. Hlavní myšlenky nové desky Kafka Bandu, který na svém druhém studiovém albu opět zhudebnil text významného pražského německy píšícího spisovatele. Vznikl tak tucet česko-německo-anglických skladeb.

První deskou Kafka Bandu byl před pěti lety Zámek. Literárně-hudební projekt vycházející z komiksové adaptace členů kapely: výtvarníka Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99 a spisovatele Jaroslava Rudiše.

Aktuální Amerika

„Amerika se od Zámku hodně odlišuje. Tehdy jsme hráli většinou na akustické nástroje, protože jsme se snažili hrát na nástroje, které se používaly i v době, kdy Kafka román psal. Ale teď jsme si řekli, že se budeme zabývat spíše současnou Amerikou a na desce máme hodně elektroniky,“ srovnává nahrávky Švejdík.

Ve dvanácti skladbách proto kromě textů v češtině a němčině nechybí ani angličtina. „Dochází trošku ke zmatení jazyků. Podobný pocit může mít člověk, když se ocitne někde v cizině. Připadá si ztracený, stejně jako se cítí hrdina Kafkova románu,“ domnívá se Švejdík.

Text z 20. let minulého století se podle hudebníků vztahuje i k aktuálnímu dění. „Amerika je současný román, ne nadarmo se původně jmenoval Nezvěstný. Je o hledání místa na světě, o lidské důstojnosti, a taky o samotě a zatracení. Jsou to všechno věci, které jsou vlastně aktuální pořád a podle mě vždy budou,“ podotýká kytarista Dušan Neuwerth. 

Inspirace Amerikou

S hudebním zpracováním Kafkovy Ameriky přišla už v 90. letech skupina Lucie. Píseň vznikla jako soundtrack ke snímku Vladimíra Michálka. Kafka Band zase hudbu napsal původně k divadelnímu představení divadla v Brémách, kde adaptace Kafkova nedokončeného románu měla premiéru v roce 2017.

Na turné po Německu skupina nové album v březnu představuje. Vystoupil i na právě probíhajícím knižním veletrhu v Lipsku, kde je Rudiš nominován na cenu veletrhu za svůj první německy psaný román Winterbergova poslední cesta (Winterbergs letzte Reise). V Česku plánují muzikanti pokřtít Ameriku v květnu.

Vydání alba doplnil Kafka Band novým klipem People Get Lost, který ocení především diváci s brýlemi pro virtuální realitu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Mňau, hlásí se kapela Dunaj s Janou Vébrovou ke svým kořenům

Kapela Dunaj vydala nové album. Nazvala ho Mňau. Trio muzikantů si na nahrávku přizvalo zpěvačku Janu Vébrovou.
6. 5. 2025

Trump ohlásil stoprocentní clo na filmy vyrobené v zahraničí

Prezident Spojených států Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil clo ve výši sto procent na všechny filmy vyrobené v zahraničí. Filmový průmysl v USA včetně Hollywoodu je podle Trumpa „ničen“, a to záměrně cizími státy, takže jde o hrozbu pro národní bezpečnost. Podle listu Variety Trump svým oznámením „šokoval“ Hollywood.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Český trh pocítí cla na film, nebudou ale likvidační, říká šéf producentské asociace

Uvalení stoprocentních cel na všechny filmy vyrobené mimo USA, které avizoval americký prezident Donald Trump, by na české producenty určitě mělo dopad, ale ne likvidační. Řekl to předseda Asociace producentů v audiovizi Vratislav Šlajer. Odhadl, že americké zakázky tvoří asi polovinu ze všech zahraničních v tuzemsku. Ministerstvo kultury bude analyzovat, jak by českou audiovizi případná americká cla ovlivnila.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Agathu Christie oživila AI, ale zločin to není

Jako by vás učila ona sama, tvrdí britská platforma BBC Maestro o kurzu psaní detektivek, který vede Agatha Christie – stvořená umělou inteligencí. Virtuální dvojnice nejslavnější a nejprodávanější autorky detektivních příběhů vznikla se svolením jejích dědiců. A mohla by sloužit jako příklad etického používání AI.
5. 5. 2025
Načítání...