Jsme dysfunkční rodina lůzrů, říkají herci z Červeného trpaslíka

7 minut
Craig Charles a Chris Barrie o seriálu Červený trpaslík
Zdroj: ČT24

V Praze „přistála“ část posádky těžařské lodi Červený trpaslík. O víkendu se totiž konal festival popkultury Comic-Con, k jehož hostům patřili i dva herci ze stejnojmenného britského sci-fi sitcomu. Oba – Chris Barrie, jehož diváci znají jako hologram Arnolda Rimmera, a Craig Charles, tedy v seriálu technik Dave Lister – poskytli při té příležitosti rozhovor.

Seriál Červený trpaslík se s desetiletou přestávkou na přelomu milénia vysílal ve Velké Británii od roku 1988 do roku 2019 ve dvanácti sériích. Velmi oblíbený je i u českých diváků. „Je to neuvěřitelné. Je to pozoruhodné, když vezmeme v potaz, že mluvíte jiným jazykem. Ale zdá se, že to není překážkou. Náš řidič mi říkal, že je to prostě jednoduchým smyslem pro humor a tím, že jde o příběh čtyř chlapů – nebo čtyř věcí – uvězněných ve vesmíru, kteří se snaží dostat domů,“ okomentoval popularitu Černého trpaslíka v Česku Chris Barrie.

Putování těžařské lodi vesmírem ve více než tři miliony let vzdálené budoucnosti oficiálně ještě neskončilo. „Vím, že režisér, a hlavně většinou jediný scenárista pozdějších dílů Doug Naylor nechce rozhlašovat, až dojdeme k poslednímu dílu, možná chce pokračovat dalším příběhem. Budu radši, když nebude žádný oficiální konec. Mělo by to prostě skončit, až to skončí. Nikdy neříkej nikdy, protože dokud dokážeme mluvit a chodit zároveň, možná budeme chtít pokračovat,“ podotýká Barrie.

U scénáře se nejde nesmát

Vracet se do role, která ho nejvíce proslavila, pro něj prý není nuda. „Když jsme v roce 2009 dělali sérii Zpátky na Zemi, vraceli jsme se k Červenému trpaslíkovi asi po deseti letech. Ale hned, jak jsem se oblékl do kostýmu, plácnul si na čelo H a začali jsme zkoušet, bylo to, jako by ta pauze vůbec neexistovala. Bylo to, jako bychom se vraceli po týdnu. Je to vždycky vzrušující,“ přiznává. Vysvětlení má jednoduché: „Myslím, že pro mě, ale platí to pro většinu dobrých seriálů, je základem scénář. A my jsme se nikdy nevydrželi nesmát, když jsme scénáře četli.“

Červený trpaslík se naposledy ohlásil před čtyřmi lety celovečerním dílem. Craig Charles prozradil, že se chystá další devadesátiminutový speciál. „Mysleli jsme si, že tenhle zvláštní sitcom BBC budeme dělat pár let a pak se vrátíme k našim předchozím projektům. Ale ono to nabralo spád a v Británii si seriál získal masivní počet fanoušků. A scénář se pořád zlepšoval. Držel si vysokou laťku a celé si to začalo žít vlastním životem. Bože, šestatřicet let!“ nemůže prý uvěřit, jak dlouho Červený trpaslík udržel zájem diváků.

Herec ze sitcomu Červený trpaslík Craig Charles
Zdroj: Reuters/Andrew Wong

Někteří po tak dlouhé době mají tendence si herce s jejich postavami ztotožňovat. „Neřekl bych, že jsem takový pitomec jako Rimmer. A řekl bych, že Craig v žádném případě není takový flákač jako Lister. Jsme prostě herci,“ připomíná Barrie.

Něco z malého britského člověka

Převtělovat se členů posádky Červeného trpaslíka je podle něho svým způsobem náročné. „V tom seriálu jsme všichni ztroskotanci. Myslím, že je v tom něco z malého britského člověka. Když se podíváme na skvělé britské komedie – Steptoe and Sons, Only Fools and Horses nebo Hotýlek, všechno je to o ztroskotancích, lůzrech, kteří s něčím zápolí,“ míní.

Kromě technika Listera a jeho nadřízeného Arnolda Rimmera ve formě hologramu, patří na palubu Červeného trpaslíka také Kocour, příslušník humanoidního druhu, který se vyvinul z Listerovy kočky, a android Kryton. A důležitou součástí je rovněž palubní počítač Holly.

„Začala z nás být taková dysfunkční rodina. Skupina lidí, kteří spolu nevychází, uzavřená v malém prostoru, kde od sebe nemohou utéct a musejí se tím nějak proplést. Jsou zavření v jakési bublině. Můžete si všimnout, že v průběhu seriálu Lister, Rimmer, Kocour ani Kryton nikdy doopravdy nedospějí. V těch rolích je pořád stejná energie, od první série až do té dvanácté,“ nepochybuje Craig Charles. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...