Indiana Jones proti Veřejné bezpečnosti. Kniha mapuje, jak amatérští programátoři obehrávali železnou oponu

2 minuty
Hry za socialismu
Zdroj: ČT24

Hlavní videoherní scénou jsou historicky Japonsko a Spojené státy. I v normalizačním Československu ale hry vznikaly. Místní programátoři dokonce patřili k prvním na světě, kteří hry soustavně používali k vyprávění osobních příběhů i k politickému aktivismu. Tématu se věnuje kniha Jak obehrát železnou oponu. Výzkumník Jaroslav Švelch ji nejprve vydal v americkém nakladatelství MIT Press, nyní je dostupná i v češtině.

Švelchova kniha je postavena na více než čtyřiceti rozhovorech a studiu archivních materiálů, a to včetně dochovaných her. Na příbězích místních amatérských programátorů mapuje počátky hraní a tvorby her pro osmibitové mikropočítače na československém území. Vytrvalí nadšenci si pomáhali dovozem či pašováním ze Západu, ale využívali i socialistické organizace pro děti a mládež typu Svazarm nebo Pionýr.

Jak obehrát železnou oponu
Zdroj: Nakladatelství Akropolis

Zatímco většina Československa se v osmdesátých letech s osobním počítačem teprve seznamovala, mladí nadšenci už na nich hráli hry a také je sami programovali. Třeba tehdy náctiletý František Fuka, pozdější filmový recenzent, v televizním publicistickém pořadu ukazoval „Co dokáže počítač“.

První vlastní přístroj dostal od strýčka – emigranta. „To byl Commodore VIC-20. Nešlo to pořádně ani připojit k evropské televizi. Jakýkoliv software, který jsem na to chtěl mít, jsem si musel vyrobit sám,“ vzpomíná.

K průkopníkům amatérského programování patřil také Patrik Rak. „Hry jsou pro mě médium stejně jako knihy nebo filmy, ale zajímavé jsou tím, že jsou interaktivní. Že vy jste ten, kdo příběh ovlivňuje, a jde to dál než Sváťa Kuřátko,“ zmiňuje kdysi populární cyklus televizních komedií o kuchaři Kuřátkovi. Diváci mohli o dalším ději rozhodovat svými hlasy tak, že rozsvěcovali doma žárovky.

Bez cenzury

První českoslovenští programátorští nadšenci tvořili hry ve volném čase a mezi sebou je šířili kopírováním. Podle herního vědce Jaroslava Švelcha autory motivoval obdiv ostatních programátorů, ale také možnost se svobodně vyjádřit. „Bylo to jedno z mála médií, ne-li jediné, které nepodléhalo regulaci a cenzuře,“ míní.

8 minut
Připomeňte si: Co dokáže počítač?
Zdroj: ČT24

Vzniklo dokonce několik titulů, které přímo vystupovaly proti komunistickému režimu. Kniha například podrobně analyzuje hru, v níž Indiana Jones bojuje proti příslušníkům Veřejné bezpečnosti a Lidových milic během Palachova týdne.

Anonymní autoři reagovali i na zákrok proti studentům na Národní třídě. „Pokud budeme věřit titulní obrazovce, tak ta hra vznikla 19. listopadu 1989, jen dva dny po těch událostech,“ potvrdil Švelch.

Po sametové revoluci se prostředí postupně zprofesionalizovalo. Dnes český herní průmysl zaměstnává tisíce lidí – a mezi nimi zůstali i někteří z těch, kteří pamatují skromné začátky. Například Patrik Rak dnes pracuje jako hlavní programátor firmy SCS software. Pražské vývojářské studio stojí za světově úspěšnou sérií simulátorů kamionů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
11:43Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
před 8 hhodinami

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
07:32Aktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...