Hřebejkovo Zakázané uvolnění mělo předpremiéru v Bohumíně

Bohumín – Režisér Jan Hřebejk představil v Bohumíně svůj nový celovečerní film Zakázané uvolnění. Konverzační situační komedie o vztazích vznikla na motivy stejnojmenné divadelní hry Petra Kolečka. Filmaři ji natočili loni v létě především v jednom baru v Bohumíně na Karvinsku za devět dnů. Pro některé scény si vybrali park na zámku v Šilheřovicích na Opavsku.

2 minuty
Hřebejk představil Zakázané uvolnění
Zdroj: ČT24

Na šilheřovickém zámku vznikly záběry ze svatební hostiny. Hlavní děj se ale odehrává v hokejové hospodě, kde chtějí fanoušci sledovat důležité utkání. Nehraje však televize. Místo taho se tam opíjejí unesená nevěsta, svědkyně ženicha a mladá barmanka. Filmaři si v Bohumíně půjčili rockový klub Bublina.

Hřebejka nadchlo představení podle Kolečkovy hry v pražském A studiu Rubín. Převzal i herecké obsazení. Tři hlavní hrdinky hrají Zuzana Stavná, Hana Vagnerová a Jana Stryková, hlavní mužské role ztvárnili Ondřej Sokol a Igor Orozovič. „Naší hlavní ambicí bylo, aby ten film měl stejný šarm a humor, jako měla inscenace v Rubínu, aby to, co mě nadchlo, oslovilo a bavilo, měl i divák v kině,“ vysvětloval Hřebejk. Věří, že film má šanci zapsat se do zlatého fondu českých komedií. „Petr Kolečko skvěle zkombinoval humor a inteligenci se závažnými tématy,“ řekl.

Petr Kolečko je dramaturgem a uměleckým šéfem A studia Rubín. Je mu teprve třicet, ale je velmi úspěšným autorem. Například jeho hra Britney Goes to Heaven, kterou poprvé hrálo Divadlo Petra Bezruče, byla přeložena a uvedena v New Yorku. Za hru Láska, vole získal Cenu Evalda Schorma, je autorem nebo spoluautorem dalších hraných titulů jako Pornohvězdy, Jaromír Jágr, Kladeňák, Soumrak bohů, napsal scénář k filmu i seriálu Okresní přebor. Inscenace Zakázané uvolnění měla premiéru loni v září. Filmovou verzi mohou zájemci posoudit poprvé 5. června.

Jan Hřebejk patří k nejúspěšnějším českým filmovým režisérům, získal několik cen Český lev. K jeho nejznámějším filmům patří Pelíšky, Musíme si pomáhat, Horem pádem, Šakalí léta, Pupendo. V roce 2016 plánuje premiéru dalšího filmu s názvem Učitelka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Při procesu s nacisty byl důkazem i film. Archivy hledali dva američtí bratři

Nový film Norimberk s Russellem Crowem v kinech obrací opět pozornost k norimberskému procesu. Médium filmu souvisí s ostře sledovaným soudem ale i jinak – záběry promítané v soudní síni posloužily tehdy jako důkaz. Část z nich na zpravodajské misi v poválečné Evropě nasbírali bratři z hollywoodské rodiny.
před 1 hhodinou

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
před 7 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 17 hhodinami

Archeologové v Itálii objevili ztracenou Vitruviovu baziliku

Archeologové v Itálii našli pozůstatky více než dva tisíce let staré veřejné budovy, jejíž návrh připisují starověkému římskému architektovi Vitruviovi, známému jako otec architektury. Pozůstatky starověké baziliky našli archeologové v centrálním italském městě Fano severovýchodně od Říma.
včera v 10:28

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
19. 1. 2026

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
19. 1. 2026

Nejvíc nominací na Českého lva má Franz, dvojí šanci na cenu mají Trojan i Geislerová

Patnáct nominací na cenu Český lev za rok 2025 získal snímek Franz, který polská režisérka Agnieszka Hollandová natočila v české koprodukci o spisovateli Franzi Kafkovi. S třinácti nominacemi následuje drama Sbormistr, o další dvě méně obdržel snímek Karavan. V hereckých kategoriích mají po dvou nominacích Anna Geislerová, Elizaveta Maximová a Ivan Trojan. Vítězové budou oznámeni 14. března v přímém přenosu České televize.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026
Načítání...