Heroin Crystal spojil umělce „zlatých devadesátých“

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) připravila výstavu, která je reakcí na „neutuchající přitažlivost a atraktivitu“ devadesátých let. „Zlatá devadesátá“ odborné ani širší veřejnosti nedají podle autorů expozice stále spát. Instalace Heroin Crystal vybírá patnáct výtvarných umělců, které GHMP vystavovala v letech 1994 až 2002.

Název výstavy Heroin Crystal inspirovala stejnojmenná instalace a fotografie Jiřího Černického z roku 1999. „Je charakteristická působivou vizualitou se zneklidňujícím podtextem typickým pro devadesátá léta obecně,“ připomíná kurátorka Olga Malá.

Na výstavě jsou zastoupena díla, která GHMP zakupovala od porevolučních časů až do současnosti. Výběr nemá ambici hodnotit výtvarnou scénu devadesátých let, chce návštěvníkům přiblížit tvorbu patnácti autorů spojených s tehdejší dobou. A zároveň jejich někdejší tvorbu představit současným mladým návštěvníkům.

„Existuje již generace mladých lidí, kteří ještě neměli příležitost vidět na vlastní oči kupříkladu legendární sci-fi instalaci Veroniky Bromové Na hraně obzoru stejně jako řadu dalších klíčových děl té doby,“ podotýká Olga Malá.

Jaká byla témata

Výstava zároveň připomíná témata, jež před třiceti lety stála v popředí zájmu umělců. Například Krištof Kintera a Michal Pěchouček se věnovali autostylizace a performanci, Milena Dopitová rozebírala identitu a ženskou problematiku, Jiří Černický sledoval ekologickou a sociální výpověď a Štěpánka Šimlová reflektovala mediální realitu.

Heroin Crystal potrvá téměř do konce srpna v Domě U Kamenného zvonu, tedy na místě, kde se v roce 1994 konal první ročník Bienále mladého umění Zvon. Kromě samotných děl prezentuje výstava také dobové pozvánky, katalogy, fotografie z vernisáží i reakce v médiích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 57 mminutami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
14:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 5 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...