Galerie La Femme již 10 let za vším hledá ženu

Praha - Galerie La Femme slaví již desáté narozeniny. Do dnešního dne jejími prostory prošly tisíce výtvarných děl od stovek autorů - od obrazů přes grafiky až po plastiky zobrazující zejména tematiku ženy, ať už v konkrétní či abstraktní podobě. Během této doby se však sama galerie v čele s panem Miroslavem Lipinou o vznik mnohých děl sama přičinila, a nabízí tak návštěvníkům širokou paletu současného českého umění.

„Vzhledem k množství žen, které zde najdete v mnoha různých provedeních, je už na první pohled zřejmé, že mottem naší galerie je ona známá věta Cherchez la femme aneb Za vším hledej ženu. Vždyť žena, to je nikdy nekončící inspirace umělců. Stejně tolik, kolik výtvarníků svá díla v Galerii La Femme představuje, je zde i nepřeberné množství variací ztvárnění toho božsky krásného stvoření, kterým odpradávna žena je,“ upozorňuje galerista Miroslav Lipina.

Miroslav Lipina stojí také za jedinečnou koncepcí, která spřízněné výtvarníky motivuje a provokuje k práci. Od roku 2003 jsou výtvarníkům každoročně zadávány tzv. „domácí úkoly“ s cílem spodobnit ženy v různých situacích, připomenout si starší slavná díla výtvarných mistrů nebo zavzpomínat na galerii srdci blízké události. Tak se již uskutečnily výstavy domácích úkolů s leitmotivy Pocta jedné fotografii; Snídaně v trávě; Malá pocta velké Edith; Venuše; Žena a automobil; Mona Lisa; Vyhnání z ráje; Žena, víno, zpěv; S vodou mě baví svět; Autoportrét; Avignonské slečny; Žena v zajetí techniky; Srdeční záležitost a Žena a zvíře.

Rovněž od roku 2003 osazenstvo galerie společně s několika výtvarníky a dalšími přáteli či hudebníky vyráží i na umělecká sympozia do zahraničí, kde o inspiraci a nové podněty pro tvorbu není nouze. Během koncertů a workshopů se nejen čeští výtvarníci seznamují s tamním uměním a ochutnávají místní kulturu, ale i opačně. V posledních sedmi letech proběhly umělecké workshopy České umění pro brazilské Lidice v roce 2003, České umění v Kanadě a kanadské umění v Čechách v roce 2004, Umělecké setkání v Rio de Janeiru a brazilských Lidicích v roce 2005, Jižní Francie očima českých výtvarníků - Provence, Languedoc-Roussillon v roce 2006 a 2007, České umění v Andalusii v roce 2008 a zatím poslední Umělecké setkání v Ekvádoru a na Galapágách v březnu tohoto roku.

V rámci desetiletého výročí byl zadán domací úkol s výstižným obsahem Cherchez La Femme. Výsledek je možné vidět na právě otevřené výstavě, která je instalována v nekonvenčním a architektonicky zajímavém prostředí galerie a vinotéky Wines Home v Bílkově ulici číslo 13 na Praze 1.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vojta Náprstek se narodil před 200 lety. Do Prahy přinesl vzdálené civilizace i feminismus

Vojtěch či Vojta Náprstek byl mužem mnoha talentů, ovlivnil tak tuzemskou společnost mnoha nejrůznějšími způsoby. Jeho odkaz dodnes přetrvává například v muzeu mimoevropských kultur v Praze, které nese jeho jméno.
před 14 mminutami

Zemřel Jan Potměšil. Hrál létajícího ševce či ve filmu Bony a klid

Ve věku šedesáti let zemřel ve čtvrtek herec Jan Potměšil. Ztvárnil řadu filmových a televizních rolí, byl také tváří dobročinných iniciativ a je spojen s děním během sametové revoluce. Potměšil byl od začátku devadesátých let upoután na invalidní vozík, v posledních třech letech se potýkal s vážnými zdravotními problémy. Kolegové na zesnulého herce vzpomínají jako na statečného člověka, který svůj talent uplatnil i přes osudové zranění.
07:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sorrentino má rád momenty zastavení, říká střihač jeho filmů

Festival Dny evropského filmu se letos věnuje tvorbě italského režiséra Paola Sorrentina. Jak se spolupracuje s oscarovým režisérem, popsal České televizi jeho dvorní střihač Cristiano Travaglioli. Mluvil o přístupu Sorrentina k filmu i o natáčení seriálu Mladý papež.
14. 4. 2026Aktualizovánopřed 16 hhodinami

Historickým městem roku 2025 je Náměšť nad Oslavou na Vysočině

Titul Historické město roku 2025 získala Náměšť nad Oslavou. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění převzal starosta Jan Kotačka (Spolupráce – aktivity).
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Zachytil dobu, kdy v Praze „žil divadelní bůh“. Fotograf Koudelka pokřtil publikaci Divadlo

Nejvíce proslul svými Cikány, Invazí a Exily. Počátky kariéry Josefa Koudelky jsou přitom pevně spjaty s pražskými jevišti. Asi nejslavnější žijící český fotograf a jediný tuzemský člen prestižní agentury Magnum Photos ve svých osmdesáti osmi letech osobně představil soubor snímků z 60. let.
včera v 10:00

VideoPřed 70 lety přišel na trh první videorekordér

Před 70 lety se začaly používat k záznamu obrazu dvoupalcové, zhruba pět centimetrů široké magnetické pásky. Na trh tehdy přišel první videorekordér. Vynalezla ho americká firma Ampex. Technologie byla určená hlavně pro televizní stanice, časem se ale dostala i do domácností. Přístroj výrazně zjednodušil záznam televizního vysílání. Do té doby se totiž živě vysílané pořady mohly zachycovat jen ve speciálním zařízení na tradiční filmový pás. V polovině šedesátých let se první studiové videorekordéry dostaly i do Československé televize. O podrobnostech této technologie hovořil v 90' ČT24 dramaturg a scénárista filmu Králové videa Petr „Hrošík“ Svoboda. Pořadem provázeli Mariana Novotná a Daniel Takáč.
včera v 09:25

VideoGenerace si někdy přestávají rozumět, říkají k proměnám češtiny jayzykovědci

Odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd (ÚJČ) už přes osmdesát let zkoumají vývoj slovní zásoby českého jazyka. Třeba to, jak do češtiny pronikají cizí slova nebo jak mluvu mladých ovlivňuje internet. Vývoj a proměna jazyka je podle nich naprosto přirozená. „V poválečném období měl vliv na češtinu ruský jazyk, v současné době určitě jazykem číslo jedna, který má vliv na češtinu, je angličtina,“ přibližuje Michaela Lišková z oddělení současné lexikologie a lexikografie ÚJČ. Problém je podle jazykovědců v tom, že někdy si generace mezi sebou přestávají rozumět.
včera v 07:30

Dominanta nad Plzní má prvního kastelána a novou expozici

Zřícenina hradu Radyně ve Starém Plzenci u Plzně má poprvé v historii svého kastelána. Město získalo pozdně gotický strážní hrad postavený ve 14. století za vlády Karla IV. v roce 1920. Zříceninu, zdaleka viditelnou dominantu okolí, chce město za desítky milionů korun revitalizovat, už zadalo studii úprav. V letošní návštěvnické sezoně nabízí památka novou expozici.
15. 4. 2026
Načítání...