Filmové premiéry: Ze středověku do budoucnosti

Co se objeví (staro)nového na kinoplátnech tento týden: nebojácná zrzavá Rebelka, která si nechce hrát na princeznu, i když jí je; vášeň milostná i vražedná v American Translation; Kuma, tedy „druhá žena“, v mikrokosmu turecké rodiny ve Vídni a kšefty se vzpomínkami ve filmu Total Recall, který podle tvůrců není remakem stejnojmenného snímku z roku 1990, ale povědomý vám bude.

AMERICAN TRANSLATION. Chris (Pierre Perrier) nemá žádný životní cíl ani majetek, projíždí zemí ve staré dodávce. Aurora (Lizzie Brocheréová) určitý cíl má - nechce být jako její otec, bohatý podnikatel. Je jim dvacet, oba se milují, všechno je bezstarostné a vášnivé, jenže… pak Aurora zjistí o Chrisovi opravdu nepěkné věci a stojí před otázkou: utéct, nebo se stát komplicem? American Translation; Francie, 2011, režie: Pascal Arnold, Jean-Marc Barr.

KUMA. Snímek rakouského režiséra, jehož kurdští rodiče emigrovali do Rakouska z Turecka. Turecké slovo kuma doslova znamená „druhá žena“, označují se jím ženy, které jsou přivedeny domluveným sňatkem do rodiny s již velkými dětmi. To je přesně případ Aiše, která se z turecké vesnice provdá za Turka žijícího ve Vídni. Mustafa si ji vybral jako nástupkyni své první ženy, která umírá na rakovinu. V nové rodině se Aiše dostane rozporuplného přijetí. Kuma; Rakousko, 2012, režie: Umut Dag.

REBELKA. Studio Pixar se vypravilo do středověkého Skotska za jednou umíněnou holkou, co dobře střílí z luku. Tentokrát ale královská dcera Merida přestřelila. Svou tvrdohlavostí ohrozila celou zemi a nezbývá jí nic jiného než se stát hrdinkou. Brave; USA, 2012; režie: Mark Andrews, Brenda Chapmanová.

TOTAL RECALL. Vítejte ve společnosti Rekall, která dokáže vaše sny proměnit na skutečné vzpomínky. V roce 1990 se o to pod vedením Paula Verhoevena pokusila u Arnolda Schwarzeneggera. Teď přeprogramuje Colina Farella, jehož další osud je v rukou režiséra Lena Wisemana, který si dokázal poradit se Smrtonosnou pastí 4.0, navíc má na pomoc Jessicu Bielovou a Kate Beckinsaleovou. Přesto se zdá, že o pár bodů v tomhle sci-fi thrilleru za svým předchůdcem zaostává. A nezachrání to ani výtah napříč zeměkoulí.

Web ČT24 zveřejní recenze na dva premiérové filmy: Kuma a Total Recall.