Filmová upoutávka týdne: Umírání Ludvíka XIV. s francouzskou filmovou legendou

Experimentální španělský tvůrce Albert Serra se pustil do historického materiálu o smrti monarchy Ludvíka XIV. Film měl premiéru na loňské přehlídce v Cannes a čeští diváci ho měli šanci vidět v rámci Festivalu francouzského filmu. V hlavní roli se objevuje legenda francouzské kinematografie Jean-Pierre Léaud, který hraje už od padesátých let a spolupracoval například s Francoisem Truffautem na snímku Americká noc.

Píše se rok 1715. Ludvík XIV. se vrátil z lovu a ve své noze pociťuje bolest. Přichází horečky, které značí začátek konce francouzského monarchy. Zatímco po většinu času leží ve své posteli, kolem něj se to hemží doktory a poradci, kteří buď řeší jeho zdravotní stav, nebo obavy z toho, co bude po více než sedmdesáti letech jeho vlády. Ludvík XIV. přezdívaný Král Slunce totiž panoval nejdéle ve francouzské historii. Gangréna si ale nevybírá.

Film si odbyl svoji premiéru na loňském festivalu v Cannes, byl ovšem zařazen pouze v rámci zvláštního uvedení. V soutěži, v níž nakonec triumfovalo britské sociální drama Já, Daniel Blake, se utkaly tituly jako Julieta Pedra Almodóvara, Paterson Jima Jarmuse, Toni Erdmann Maren Adeové nebo také Klient Asghara Farhadiho, který minulý týden zabodoval v kategorii cizojazyčných filmů na Oscarech.

Od Dona Quijota k Ludvíkovi XIV.

Španělský tvůrce Albert Serra, který vlastně film ani nevystudoval, tak sice neměl šanci utkat se s nejlepšími, přesto to nebylo jeho první účinkování na jedné z nejprestižnějších přehlídek. Už před deseti lety se se svým druhým filmem, který byl svéráznou adaptací příběhu Dona Quijota, dostal do jedné z vedlejších kategorií. S experimenty pak pokračoval v krátkometrážních dílech a před třemi roky zase v Historce o mojí smrti svedl dohromady Casanovu a Drákulu.

Smrt Ludvíka XIV.
Zdroj: Cinema Guild

S výraznou postavou pracuje i v posledním díle, tentokrát se ale obrátil čistě k historii, přičemž co nejvěrnější zachycení událostí kolem Ludvíkova umírání je jedním z hlavních motivů díla. Pomáhá mu při tom herec Jean-Pierre Léaud, který podle některých ohlasů předvádí v titulní roli nejpůsobivější výkon od jedné ze svých nejranějších rolí ve filmu Nikdo mne nemá rád z roku 1959.

Tehdy to byla první a ne poslední spolupráce s režisérem Francoisem Truffautem. V hlavní roli se Léaud objevil například i v Americké noci. Za svou kariéru ale herec natáčel i pod vedením Jeana-Luca Godarda nebo Bernarda Bertolucciho. Teď jeho zkušeností využil i Serra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoRestaurátoři opravují největší sousoší na Karlově mostě

Na Karlově mostě pracují restaurátoři na renovaci barokního sousoší svatého Jana z Mathy, Felixe z Valois a Ivana poustevníka. Jde o největší sochařské dílo na mostě. Kromě kompletního vyčištění také opraví části, u kterých hrozil pád. „Z přední strany se tam vloží nerezová armatura, která to bude fixovat,“ popisuje příklad technického řešení rozsáhlé praskliny restaurátor Jan Brabec. Práce odborníkům potrvají do konce léta a Galerii hlavního města Prahy, která postupně restauruje všech třicet soch a sousoší na mostě, vyjdou na bezmála milion korun.
před 19 hhodinami

Major Zeman nebyl „jen“ krimi, jeho případy sloužily propagandě, ukazuje ÚSTR

Seriál 30 případů majora Zemana, vysílaný v sedmdesátých letech, promyšleně propojil populární krimi žánr s politickým zadáním, tedy ovlivnit u veřejnosti vnímání poválečných dějin. „Je to typická esence komunistické propagandy,“ poznamenal náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Kamil Nedvědický v pořadu 90’ ČT24 moderovaném Marianou Novotnou. Právě ÚSTR připravil ve spolupráci s Muzeem Police ČR a ČT cyklus přednášek, který poodkrývá kontext „českého Bonda normalizace“.
24. 4. 2026

U žen s ADHD se čekalo, že budou hodné holčičky, říká spoluautorka knihy Roztěkané

Cenu Magnesia Litera za publicistiku získala nedávno kniha Roztěkané o ženách, které žijí s diagnózou ADHD. „Je to rok, co knížka vyšla, a my dodnes dostáváme spoustu krásných reakcí od žen, kterým nějakým způsobem pomáhá. Takže to je možná větší benefit než Magnesia Litera, i když za ni jsme samozřejmě velmi vděčné,“ podotkla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Terezou Řezníčkovou spoluautorka knihy Klára Kubíčková.
24. 4. 2026

Audiokniha roku 2025 vznikla na základě telefonátů Ukrajinců rozdělených válkou

Audioknihou roku 2025 – a zároveň absolutním vítězem – se stalo zpracování telefonátů Ukrajinců po napadení jejich země ruskou armádou, které vyšlo pod názvem Hovory. Nejlepšími interprety jsou Vasil Fridrich a Jitka Ježková, která tak obhájila loňské prvenství.
24. 4. 2026

Spiklenci vystihli atmosféru po komunistickém převratu. Na překlad čekali 75 let

Román Spiklenci napsal Friedrich Bruegel před tři čtvrtě stoletím, česky ale poprvé vychází nyní. Popisuje fungování režimu v Československu v roce 1949, tedy rok po únorovém převratu. Německy píšící autor působící v československých diplomatických službách vylíčil atmosféru doby, v níž žil.
24. 4. 2026

Akcionáři společnosti Warner Bros schválili převzetí firmy rivalem Paramount

Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery ve čtvrtek schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu korun), informovaly agentury. Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla.
23. 4. 2026Aktualizováno23. 4. 2026

Přemyslovce a jejich dobu přibližuje na devět set exponátů

Národní muzeum otevírá výstavu, která poprvé odvypráví celý příběh dynastie Přemyslovců, která proměnila české knížectví v království a zásadně ovlivnila podobu střední Evropy. Mezi devíti stovkami exponátů se nachází pohřební klenoty krále Přemysla Otakara II. nebo textilie z hrobu svaté Ludmily.
23. 4. 2026

OBRAZEM: Vítěz World Press Photo zachytil rodinné zoufalství při zásahu ICE

Nejlepší fotografii v soutěži World Press Photo v loňském roce pořídila americká fotografka Carol Guzyová, když zachytila zoufalství dcery ve chvíli, kdy agenti Úřadu pro imigraci a cla (ICE) zadržují jejího otce. Vítězné snímky napříč kategoriemi podle poroty „nabízejí mnohovrstevnaté pochopení světa, ve kterém žijeme“.
23. 4. 2026Aktualizováno23. 4. 2026
Načítání...