Filmová upoutávka týdne: Fassbender na křižovatce zločinecké dráhy

Rok 2016 byl pro herce Michaela Fassbendera nabitý. Stihl se představit hned ve dvou blockbusterech. Malý britský film Trespass Against Us  by se dal brát jako oddech, kdyby neskrýval hutné drama o zločinecké rodině. Do českých kin by se měl dostat začátkem května.

Michael Fassbender se za poslední rok vyšvihl ve výraznou hereckou tvář Hollywoodu, která už byla dvakrát nominována na Oscara, a to za ztvárnění Steva Jobse a za roli ve filmu 12 let v řetězech.

Velkou příležitostí byla už začátkem tisíciletí účast na seriálovém projektu Bratrstvo neohrožených, na zlom si ale počkal až do roku 2011, kdy se v kinech objevil v trojici menších, ale ambiciózních filmů Stud, Nebezpečná metoda a Jana Eyrová. Spolu s tím ale přišel také velkofilm X-Men: První třída, kde po Ianu McKellenovi převzal roli vytrvalého padoucha Magneta.

Tuto roli si zopakoval ještě dvakrát, naposledy v loňském roce. Komiksový film X-Men: Apokalypsa ale nebyl jediný velký projekt tohoto roku. Ještě před odpálením silvestrovského ohňostroje se v kinech uvedl jako vrah a zabiják v adaptaci počítačové hry Assassin's Creed režiséra Justina Kurzela, s nímž předtím spolupracoval i na nové podobě Macbetha.

Michael Fassbender na předávání Oscarů v roce 2016
Zdroj: Lucas Jackson/Reuters

Postavy s temným osudem jako by Fassbenderovi seděly nejlépe. Zločin je spjatý i s Chadem Cutlerem, protagonistou britského snímku Trespass Against Us (název se dá přeložit jako Prohřešek proti nám). V tomto případě se ale zmítá mezi úctou ke svému otci Colbymu Cutlerovi, který představuje kriminální tradici jejich rodiny a kterého hraje Brendan Gleeson, a představou, že by jeho syn mohl mít lepší život. To se ovšem Colbymu Cutlerovi příliš nelíbí a dá dohromady plán na velký zločin.

Pro režiséra Adama Smithe jde o celovečerní režijní debut. Dosud blízce spolupracoval s hudební skupinou The Chemical Brothers, což se projevilo v tom, že právě toto duo zařídilo hudební složku jeho prvního filmu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ceny ve Varech letos převezmou Gyllenhaalová a Eisenberg

Karlovarský filmový festival oznámil v pondělí dva zahraniční hosty, které ocení na nacházejícím šedesátém ročníku. Ze Spojených států dorazí Jesse Eisenberg a Maggie Gyllenhaalová.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Zoufalí Kubánci dělají zoufalé věci, popisuje fotograf Šibík

Fotograf Jan Šibík už desítky let přináší svědectví z míst, odkud jiní utíkají. Opakovaně se vrací mimo jiné na Kubu. V karibské zemi, která se potýká s hospodářskou krizí, při své poslední návštěvě vnímal velkou apatii a zoufalství, popsal v Interview ČT24 vedeném Terezou Willoughby.
před 21 hhodinami

Nejen Řekové se ptají: Není Nolanova Odyssea málo řecká?

„Let’s Go!“ volá Matt Damon coby Odysseus v jedné ze scén. Zatím jen v traileru, do kin se film Christophera Nolana podle Homérova eposu dostane až v červenci. Nicméně zmíněná věta je součástí kritických hlasů vůči Nolanovu přístupu ke starořecké klasice. Mnohé totiž udivuje, že v této adaptaci příběhu ithackého krále chybí řečtí herci i respekt k Homérově předloze.
před 23 hhodinami

Vamberecká krajka má evropskou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku

Vamberecká krajka získala evropskou zeměpisnou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku. Označení má podpořit prestiž tradičního krajkářství v Orlických horách a Podorlicku a zároveň zákazníkům zaručit původ, kvalitu a výjimečný charakter výrobku, informoval mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Historie krajkářství na Vamberecku sahá do sedmnáctého století.
5. 6. 2026

Při Soudném dni v Ostravě rozhoduje veřejné mínění

Poslední premiérou ostravské Komorní scény Aréna v letošní sezoně je Soudný den. Hra rakousko-uherského dramatika Ödöna von Horvátha začíná železničním neštěstím. Kdo a jak ho způsobil, se divák dozví hned v úvodu. Do Ostravy se drama vrací téměř po devadesáti letech.
5. 6. 2026

Hostel v knihovně i další louka pro stany. Vary před festivalem posilují ubytování

Karlovy Vary se měsíc před startem 60. ročníku filmového festivalu (KVIFF) rychle plní a volné ubytování mizí. Rozšiřuje se stanové městečko na Rolavě, znovu se otevírá nocleh v ZŠ Dukelských hrdinů a nově přibylo ubytování v prostorách městské knihovny u Thermalu. Šancí pro opozdilce pak může být last minute nabídka hotelů z nevyužitých festivalových kapacit. KVIFF se letos koná od 3. do 11. července.
5. 6. 2026

Dagmar Havlová odstupuje od dohody o spolupráci na projektu Knihovny Václava Havla

Dagmar Havlová odstupuje od dohody o spolupráci na projektu Knihovny Václava Havla. Následuje tak dosavadní sponzory projektu, miliardáře Zdeňka Bakalu a Karla Komárka. Havlová reaguje na situaci, kdy správní rada postavila ředitele knihovny Tomáše Sedláčka na takzvané překážky v práci, čímž mu znemožnila činnost. Poté správní rada rezignovala, až na Davida Duška, který je také místostarostou Prahy 5 za STAN. Podle něj ale projekt nekončí, pro letošní rok zůstalo financování knihovny zajištěné. Také z dozorčí rady knihovny zbyl jediný člen – Martin Palouš.
4. 6. 2026

Fotbal, ale nikoli americký. Poločasová show na mistrovství ne všechny baví

Během finále mistrovství světa ve fotbale vystoupí Madonna, Shakira a K-popová skupina BTS. Mezinárodní federace FIFA se totiž vůbec poprvé rozhodla vrchol šampionátu ozvláštnit poločasovou show po vzoru Super Bowlu, tedy finále ligy amerického fotbalu NFL. To vede k zamyšlení, jestli se fotbal příliš neamerikanizuje a nepodléhá komerci.
4. 6. 2026
Načítání...