Večerníček v kině, v divadle, na výstavě a také na cestách, a to dokonce časem, mohou potkat malí i dospělí diváci v letošním roce. Pohádky na dobrou noc slaví totiž padesát let, na obrazovkách Československé a později České televize stihly za půlstoletí uložit několik generací dětí. Při oslavách svého výročí večerníček ale nikoho uspat nechce.
Dobrý večer, dobrou noc? Večerníček oslavami nikoho uspat nechce
ČT dopřeje večerníčkovi pořádnou oslavu abrahámovin. Jedním z největších dárků bude výstava, která od 30. května do poloviny září zaplní v Praze prostory Musea Kampa a Valdštejnské jízdárny. Retrospektiva připomene jak jednotlivé pohádky, tak i nejznámější autory, animátory, dabéry a skladatele hudby. V doprovodném programu se děti mohou těšit například na skleněné bludiště Maxipsa Fíka, Rákosníčkův dětský kolotoč nebo pohádkový les.
Ještě předtím vyrazí večerníček na turné. „Své padesátiny bude slavit s dětmi z celé České republiky, za kterými bude putovat od dubna do června. Zastaví se ve většině krajských měst, jeho cesta započne v sobotu 18. dubna v libereckém multikině CineStar. Na programu bude celodenní promítání večerníčků a zábavný program plný her, to vše za účasti oblíbených pohádkových postaviček i samotného Večerníčka,“ zve na program tisková mluvčí ČT Alžběta Plívová. Kompletní program večerníčkové roadshow najdou zájemci na stránkách Večerníček na cestách.
Po práci a lásce se první květen stane letos také svátkem Večerníčku. S ním se na prvního máje potkají děti i dospělí při Dni otevřených dveří do televize v Praze, Brně i Ostravě - ale především se v tento den se spustí na webu Časolet. Stroj na cestování časem vezme pasažéry do minulosti, do dětství rodičů a prarodičů současných diváků večerníčku, i do budoucnosti. Průvodcem bude Miroslav Táborský alias Kapitán Sluníčko. Cesty časem zakončí velká prázdninová soutěž.
V roce svých padesátých narozenin se Večerníček objeví také 2. a 3. června na divadle v přestavení, které je jím inspirované; a v knize Večerníčkův pohádkový špalíček, která shrne padesát nejoblíbenějších pohádek. Oslavy zakončí zábavní pořad, v němž proti sobě budou soutěžit děti a rodiče, v čem jiném než ve znalostech večerníčků. Ty si můžete prověřit už teď v našem kvízu:
Vše, co chcete vědět o Večerníčku, najdete také na jeho webových stránkách.
Večerníček do gala
ČT nejen v roce oslav dopřává starším večerníčkům omlazovací kůru. Jednak koloruje původně černobílé pohádky, například všech třináct původních epizod Pohádek z mechu a kapradí, jednak některé restauruje formou digitalizace. Ty nejstarší z počátků večerních pohádek, jako Robota Emila nebo Pohádku o klukovi a kometě, už diváci mohli vidět. Na DVD a Blu-ray nosičích vyjdou ve vysokém rozlišení příběhy Boba a Bobka a Krkonošské pohádky. Podívejte se, jakou proměnou prošly:
Večerníčkové novinky
Neoprašují se ale jen původní pohádky, připravují se také nové. Například O skřítku Racochejlovi s hlasem Jiřiny Bohdalové, Gorilí povídání, které naváže na zvířecí večerníčky o Vydrýskovi či medvědech, anebo další plastelínoví Žížaláci. Podívejte se v následujícím videu, co vše se chystá:
VĚDĚLI JSTE, ŽE…
- duchovním otcem večerníčku byl dramaturg, surrealistický básník a malíř Milan Nápravník, který stál i u zrodu večerního cyklu pohádek Stříbrné zrcátko? Inspirací mu byl rozhlasový pořad Hajaja.
- postavu Večerníčka pro znělku nakreslil v roce 1965 Radek Pilař? Animace se ujal Antonín Bureš, režie Václav Bedřich, hudbu složil Ladislav Simon a hlas klukovi s novinovou čepicí propůjčil tehdy pětiletý Michal Citavý za honorář 75 korun.
- vůbec první večerníčková pohádka se jmenovala Kluk a kometa? Vysílala se 2. ledna 1965 a vyprávěla ji Štěpánka Haničincová. Kometě propůjčila hlas Jiřina Bohdalová.
- za jediný hraný večerníček jsou mylně považovány Krkonošské pohádky? Hrané večerníčkové pohádky se objevily už v prvních letech existence, vyprávěly například o robotu Emilovi nebo o prapradědečkovi. Zahráli si v nich Miloš Nesvadba, Vladimír Menšík, Helena Růžičková nebo zpěvák Waldemar Matuška.
- ze zvířat se ve večerníčcích nejčastěji vyskytují psi? Nasledují kočky, medvědi a opice.
- za padesát let vzniklo více než 370 cyklů pohádek na dobrou noc?
- anketu o nejoblíbenější večerníček vyhrály Krkonošské pohádky? Z ankety, do níž se zapojilo přes sto tisíc hlasujících, jako druhý skončil Krtek, třetí Bob a Bobek, bramborovou mediali získali kutilové Pat a Mat.