ČT art má význam, bilancuje Petr Dvořák deset let kulturního kanálu

14 minut
Petr Dvořák: ČT art má význam
Zdroj: ČT24

Před deseti lety začal vysílat kanál ČT art. Od Událostí v kultuře, které program stanice zahájily, nabídl už přes 36 tisíc hodin kultury a umění. „ČT art plní svoji roli, oslovuje správnou diváckou skupinu a má význam v plejádě kanálů České televize,“ nepochybuje generální ředitel ČT Petr Dvořák. Desáté výročí si ČT art připomene spolu s diváky desetidenní oslavou od prvního zářijového pátku.

Petr Dvořák považoval zavedení kanálu ČT art od začátku za dobrý nápad. „Věděl jsem, že kultura patří do hlavního vysílacího času. Pro diváka, který má rád kulturu, je dobře, pokud ji najde v tu dobu, kdy ostatní diváci hledají svoje pořady,“ vysvětlil. Jako dobré řešení se navíc ukázalo podělit se o jeden kanál s vysíláním pro děti, Déčkem, jemuž zůstal vyhrazen program přes den.

ČT art se stal pevnou součástí programové nabídky České televize. „Dali jsme si za cíl, že bychom chtěli mít podíl na sledovanosti podobný, jako mají významné kulturní kanály v Evropě. V tuhle chvíli jsme na přibližně stejné úrovni, jako je velmi významný francouzsko-německý kulturní kanál Arte, a jsme na tom dokonce lépe než britská BBC Four,“ uvedl Dvořák.

Oceňuje, že pod značkou Artu vznikají i nové pořady či dokumentární cykly. „Jsem rád, že těch jedenáct tisíc premiér je významnou částí českotelevizního archivu,“ podotkl. Z hlediska diváckého zájmu se podle něho daří především pořadům o hudbě.

„Ikony Kamila Střihavky, Doupě Mekyho Žbirky, Linka, to jsou pořady, které mají velkou úspěšnost. Rád bych zmínil i jeden pořad, který ČT art trochu ukradl jiným kanálům České televize, a to je Na plovárně Marka Ebena,“ upřesnil Dvořák. Mimochodem i Plovárna má na podzim co slavit – 25. října v ní Eben uvítá jubilejního, devítistého hosta. Půjde o rozhovor s hercem Russellem Crowem.

Nejúspěšnější pořad Artu viděl skoro milion diváků

Divácky nejúspěšnějším pořadem v historii ČT art byl multižánrový koncert Národ sobě – kultura tobě, jehož cílem bylo zkrátit čekání na restart živé kulturní scény v době pandemie. Sledoval ho bezmála milion diváků.

Petr Dvořák připomíná, že pandemie covidu-19 byla zatěžkávací zkouškou i pro kulturu a ČT art se tehdy snažila zpestřit lockdown divákům i pomoci umělcům. „Zároveň pandemie ukázala, kolik lidí vlastně v kultuře pracuje, to nejsou jen ti, kteří jsou vidět na podiu nebo na televizní obrazovce, ale všichni v pozadí, kteří kultuře pomáhají,“ poznamenal ředitel ČT.

K desátým narozeninám Artu popřál, „ať si udrží energii, ať přináší inspiraci a ať dokáže prezentovat to nejlepší, co česká kultura nabízí, a zároveň to umí porovnávat s mezinárodním prostředím“.

Oslava ve vysílání i vstupy zdarma

Desetileté výročí oslavuje ČT art spolu s diváky. Nachystal desetidenní program, který začne 1. září přímým přenosem koncertu z pražského klubu Doupě, během něhož vystoupí na dvě desítky interpretů, mezi nimi i David Koller, PSH, Dagmar Pecková, Adam Plachetka, Štefan Margita, Kamil Střihavka nebo Lenka Dusilová.

„Nejvíce se těším na pořad o historii Dejvického divadla a zajímá mě i pořad podle námětu Vladimira 518, který mapuje architekturu od roku 1958 do roku 1989,“ zmínil Petr Dvořák další dvě podzimní novinky. Do Dejvického divadla zasednou diváci také prostřednictvím přímého přenosu komedie Každý má svou pravdu.

Oslavy ve vysílání začnou koncertem z klubu Doupě
Zdroj: ČT

K narozeninovým „dárkům“ patří rovněž premiéra dokumentu o devadesátileté historii barrandovských ateliérů nazvaná Kouzelný kopec či televizní uvedení dokumentu o přijímacích zkouškách na umělecké školy Zkouška umění.

Různé pohledy na hudbu, tvorbu a jiná témata přinese divákům osmidílný dokument Muzikantky. Celovečerní portréty představí zvukového mistra Ivo Špalje, spisovatele Ladislava Fukse, malíře Maxe Švabinského a Bohumila Kubištu, herce Arnošta Goldflama nebo ilustrátora Petra Síse.

Část oslav přesunul ČT art mimo televizní obrazovky. Během prvního zářijového víkendu zve do vybraných muzeí a galerií v Praze, Brně a Ostravě, otevřeny budou pro veřejnost zdarma.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

ŽivěVe druhém semifinále Eurovize Česko reprezentuje ADONXS

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek probíhá druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představí i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS. O letošním vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.
před 2 hhodinami

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 5 hhodinami

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 11 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025
Načítání...