Cokoliv děláme, musí být objev, říká budoucí šéfdirigent České filharmonie

3 minuty
Česká filharmonie hraje pod taktovkou Semjona Byčkova
Zdroj: ČT24

Česká filharmonie ve středu v pražském Rudolfinu pod taktovkou svého budoucího šéfdirigenta Semjona Byčkova uvedla klavírní koncert Sergeje Prokofjeva a Pátou symfonii Petra Iljiče Čajkovského. S filharmoniky vystoupila hvězdná čínská klavíristka Yuja Wangová. Koncert se bude opakovat ještě ve čtvrtek a v pátek.

Světoznámý dirigent Semjon Byčkov povede Českou filharmonii od příští sezony. Už dva roky s hudebníky ale nahrává kompletní sbírku Čajkovského symfonií. „Vždycky je nejdřív uvedeme na koncertě a potom teprve studiově natočíme. Pak ta příprava je důkladnější a nahrávka je potom lepší,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Projekt s Byčkovem domluvil ještě bývalý šéfdirigent filharmonie Jiří Bělohlávek, který podobně dříve nahrál všechny symfonie Antonína Dvořáka. Přál si však, aby Čajkovského dílo vedl ruský dirigent.

„Ten projekt začal už před dvěma lety a byl jedním z důvodů, proč jsme Semjona Byčkova oslovili na pozici šéfa, protože už měl s orchestrem takhle hlubokou a trvalou zkušenost,“ vysvětluje Mareček.

„Očekávám od nich to samé jako od sebe. Pokaždé, když něco děláme, musí v tom být něco nového. Musíme to vnímat jako objev, abychom to ve stejném duchu sdíleli s publikem,“ říká sám Semjon Byčkov. Kompletní nová nahrávka Čajkovského symfonií má být hotova v roce 2019.

Koncert je součástí 122. sezony České filharmonie, která byla pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši zahájena 19. října. Po Jiřím Bělohlávkovi, který zemřel letos 31. května ve věku 71 let, se Byčkov role šéfdirigenta formálně ujme v říjnu příštího roku při zahájení další sezony České filharmonie.

Vedle Čajkovského hudby je v těchto dnech na programu Koncert pro klavír a orchestr č. 5 G dur dalšího velkého ruského skladatel Sergeje Prokofjeva v podání špičkové klavíristky Yuji Wangové.

„Michael Jackson klasické hudby“

Wangová ve čtrnácti letech sama opustila Čínu a odešla studovat hru na klavír do Spojených států amerických. Do svých třiceti let již zvládla vystoupení s mnoha významnými orchestry světa, recitály ve vyhlášených sálech a koncerty na prestižních festivalech. Spolupracuje s vyhlášenými dirigenty Claudiem Abbadem a Charlesem Dutoitem.

„Už od útlého věku se proslavila jako velmi populární a přitom vynikající klavíristka. Má mladistvou image, i v tom, jak se obléká, jak vystupuje, jak se chová, ale zároveň je výsostný profesionál. Je to takový Michael Jackson klasické hudby,“ popisuje David Mareček.

Kromě sólové dráhy se Yuja Wangová věnuje komorní hře s houslistou Leonidem Kavakosem, perkusistou Martinem Grubingerem nebo pěvcem Mathiasem Goernem. Na Curtisově institutu ve Filadelfii byla dokonce spolužačkou koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka, s Českou filharmonií však hraje poprvé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Evropským filmem roku je Citová hodnota

Cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší film získal snímek Citová hodnota dánsko-norského režiséra Joachima Triera. Film vyhrál také ceny za režii a scénář, Stellan Skarsgard a Renate Reinsveová převzali ceny za nejlepší herecké výkony. Výsledky byly oznámeny během slavnostního večera v Berlíně.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
16. 1. 2026

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
16. 1. 2026

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
15. 1. 2026

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
15. 1. 2026

Filmový svět letos láká na nové Avengers a Star Wars, ale i Odysseu od Nolana

Rok 2026 přinese na plátna kin návraty, superhrdiny, horory, sci-fi či adaptace literárních klasik. Fotogalerie chronologicky uvádí přehled zejména zahraničních filmů, které ve výhledech patří k těm nejvíce skloňovaným.
14. 1. 2026
Načítání...