Co se točí v Evropě? Začínají Dny evropského filmu

2 minuty
Začínají Dny evropského filmu
Zdroj: ČT24

V Praze začíná 24. ročník Dnů evropského filmu. Představí na padesát titulů současné evropské kinematografie. Po Praze se festival přesune do dalších měst. Přehlídku zahájí špionážní snímek Muž tisíce tváří režiséra Alberta Rodrígueze. Vypráví příběh muže, kterému se povedlo oklamat celé Španělsko. Inspirován je největší španělskou korupční aférou 90. let.

„Každoročně je festival složen z několika sekcí. Vedle sekce best of, která je výběrem toho nejlepšího z evropské kinematografie uplynulých let, máme zároveň i tematické sekce. Například tématem sekce Květy je mládež a děti v Evropě,“ uvedl k dalšímu programu dramaturg festivalu Zdeněk Blaha. 

Dny evropského filmu se ponesou i v rytmu hudby. Sekce Film&Music uvede například premiéru dokumentu Yallah! Underground režiséra Farida Eslama představující alternativní hudební scénu na Blízkém východě. Tvůrce diváckého hitu Once John Carney pak přiveze retrokomedii Sing Street o dospívání v Dublinu v osmdesátých letech.

Sing Street
Zdroj: Dny evropského filmu

Festival nabídne také tři snímky natočené v české koprodukci. V premiéře představí Sibiřský deník scénáristy a režiséra Viesturse Kairišse, snímek osobně uvede. Vypráví příběh ženy, která byla na šestnáct let deportována na Sibiř. V koprodukci vznikla i chorvatská ironická komedie Ministerstvo lásky a snímek Pátá loď, za nějž slovenská režisérka Iveta Grófová obdržela na Berlinale Křišťálového medvěda udělovaného dětskou porotou. Inspirovala se skutečným příběhem děvčátka, které ukradlo malé dítě a začalo si hrát na jeho matku.

Součástí přehlídky budou i filmově kulinářské zážitky v sekci Film Flavour. Chutě francouzské a italské kuchyně doplní snímky Červená želva a Šíleně šťastná

Po skončení pražského programu 13. dubna se Dny evropského filmu přesunou do Brna (od 14. do 17. dubna). Následovat budou ozvěny v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Hodoníně, Semilech, Hradci Králové a v Havířově.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 1 hhodinou

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 7 hhodinami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
včera v 16:45

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
včera v 16:00

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
včera v 14:14

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025

Macbeth v Opavě připomíná, jak nebezpečné je zneužití moci

Slezské divadlo v Opavě uvedlo nové nastudování jednoho z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara. Režisér Vladimír Morávek vložil do více než čtyři století staré tragédie Macbeth obraz dnešního světa. Ukazuje, jak touha po moci plodí zlo.
26. 5. 2025

Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku

Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
26. 5. 2025
Načítání...