Člověk v soukolí StB nemusel být jednoznačně oběť, nebo zrádce

6 minut
Vyšla kniha o spolupracovnících StB
Zdroj: ČT24

Příběhy sedmi lidí, kteří spolupracovali se Státní bezpečností, spojila nová kniha Ústavu pro studium totalitních režimů. Pod názvem Člověk v soukolí StB vede k zamyšlení, že spolupracovníky „estébáků“ není vždy možné jednoznačně pokládat za zrádce, nebo je obhajovat.

Příběhy sepsali různí autoři, snahou bylo čtenářům předestřít také rozmanité osudy. Hrdinové se od sebe liší podobou spolupráce i motivy, které je k podpisu vedly. „Chtěli jsme ukázat možné polarity spolupráce, od dobrovolné po nedobrovolnou a také vykonávanou a nevykonávanou,“ podotýká historik Milan Bárta, editor a také spoluautor knihy.

StB zajímala kvalita i kvantita

Dodává ale, že smyslem nebylo vytvořit typologii spolupracovníků, přestože StB je vybírala a získávala na základě pečlivého systému, zejména v pozdějších letech. Výběr do značné míry ovlivňovalo třeba prostředí, které zpravodajská služba potřebovala monitorovat, například chartisty nebo církev. 

„V materiálech Státní bezpečnosti jsou totiž spolupracovníci uváděni jako hlavní zbraň v boji proti opozici. Proto měl výběr být pečlivý a sledovat zájmy StB. Na druhou stranu se od příslušníků StB požadovala nejen kvalita, ale i kvantita, museli tajných spolupracovníků zavázat určité množství,“ dodává Bárta.

Konfident z povolání či žena, která sledovala Horákovou

Podle jeho slov většina současné literatury, která se problematice spolupráce StB věnuje, buď spolupracovníky odsuzuje, nebo má naopak tendenci je obhajovat. „Účelem knihy je, aby si čtenáři sami udělali obrázek, zda je třeba spolupracovníky ihned odsuzovat, protože něco podepsali, nebo zda je nutné, což si tedy myslíme i my, jednotlivé případy prozkoumat,“ radí historik vyhnout se jednoznačným soudům. 

I když v některých případech není snadné se jim bránit. Jedním ze sedmi popsaných osudů je příběh kněze Adolfa Ungera, konfidenta gestapa, který se později dal i do služeb Státní bezpečnosti. „Můžeme směle říci, že to byl konfident z povolání, ochotný spolupracovat s jakoukoliv bezpečnostní službou jenom proto, aby z toho měl výhody a aby získal moc nad ostatními,“ domnívá se Bárta.

Do publikace se dostaly také příběhy Věry Hložkové, která byla nasazena na Miladu Horákovou, novináře Arnolda Keilbertha či praktiky StB při snaze zlomit odpůrce kolektivizace. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 4 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 17 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
včera v 12:13

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánovčera v 11:47

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025
Načítání...