Ceny Emmy ovládl Boj o moc, komediální kategorie rozcupoval Medvěd

Americkým televizním cenám Emmy dominovala poslední série dramatu Boj o moc a v kategorii komedií uspěl seriál Medvěd. Předávání cen, k němuž mělo dojít už v září, pozdržely hollywoodské stávky herců a scenáristů.

Boj o moc – příběh z prostředí globálního byznysového impéria – získal cenu pro nejlepší drama za svou čtvrtou a závěrečnou sérii. V této kategorii uspěl už potřetí. Kromě toho zaujal i scénářem a režií. „Ukončit tuto show bylo velmi smutné, ale pracovat na ni bylo úžasným potěšením,“ okomentoval vítězství tvůrce seriálu Jesse Armstrong.

Ocenění sbírali také členové ansámblu Boje o moc. Kieran Culkin a Sarah Snooková obdrželi ceny pro nejlepšího herce a herečku v hlavní dramatické roli, zatímco Matthew Macfadyen se stal nejlepším vedlejším hercem v dramatu. Všichni jmenovaní ztvárnili členy zámožné, ale nešťastné rodiny Royových.

Medvěd se stal nejlepší komedií, přičemž představitel hlavní role Allen White si odnesl ocenění pro nejlepšího herce v komediální roli. Jeho kolegové z placu Medvěda Ayo Edebiriová a Ebon Moss-Bachrach rovněž uspěli a stali se nejlepší herečkou a hercem ve vedlejší roli v komediálním díle.

Ebon Moss-Bachrach a Ayo Edebiriová
Zdroj: Reuters/Mario Anzuoni

Nejlepší herečkou v hlavní komediální roli se stala Quinta Brunsonová za svou roli neotřesitelně optimistické učitelky v Základce Willarda Abbotta.

Kategoriím limitovaných sérií dominovalo vyprávění Ve při, kromě hlavní ceny získalo také ocenění pro scénář a režii, přičemž představitelé hlavních rolí Steven Yeun a Ali Wongová si odnesli ceny pro nejlepšího herce, respektive herečku.

Svou první Emmy získal Elton John za nejlepší živou varietní show. Díky tomu se stal členem výlučného klubu držitelů čtyř předních ocenění – kromě Emmy také Grammy, Oscara a Tony.

Slavnostní večer byl tento rok o čtyři měsíce opožděn kvůli loňské stávce hollywoodských herců a scenáristů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 3 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025
Načítání...