Cenu Antonína Dvořáka získá Jiří Kout

Praha - Držitelem Ceny Antonína Dvořáka pro rok 2011 se stane jeden z nejvýznamnějších českých dirigentů současnosti Jiří Kout. Šéf Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK převezme ocenění 7. září v rezidenci pražského primátora v předvečer zahájení mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. O udělení ceny vyhlašované v souvislosti s festivalem Dvořákova Praha rozhodla v úterý odborná porota. Informovala o tom Klára Bumbálková. Jiří Kout se tak připojí k houslistovi Josefu Sukovi a klavíristovi Ivanu Moravcovi, kteří jsou držiteli Ceny Antonína Dvořáka z let 2009 a 2010.

Významný český dirigent Jiří Kout vystudoval dirigování a hru na varhany na Pražské konzervatoři a na Akademii múzických umění u Bohumíra Lišky. V roce 1965 zvítězil v dirigentské soutěži ve francouzském Besanconu a v roce 1969 v Bruselu. V letech 1965 až 1970 byl dirigentem plzeňské opery, od roku 1972 působil v Národním divadle v Praze, nejprve jako korepetitor, později jako dirigent. Od roku 1978 působil jako dirigent na různých místech v Německu.

Od roku 1990 byl prvním dirigentem Německé opery v Berlíně a v letech 1993 až 1999 byl současně hudebním ředitelem v Lipsku. Hostoval ve většině významných evropských a zámořských hudebních divadel, od roku 1991 v Metropolitní opeře v New Yorku. Od roku 2006 je šéfem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Je ceněn zejména jako interpret Wagnerových, Straussových a Janáčkových oper.

Letošní Dvořákova Praha přinese nejvíce koncertů ve své historii

Akademie klasické hudby a veřejnost nominovali v roce 2011 na Cenu Antonína Dvořáka celkem 13 osobností, z toho čtyři pěvkyně (Soňa Červená, Ludmila Dvořáková, Naděžda Kniplová, Magdalena Kožená), jednoho pěvce (Richard Novák), čtyři dirigenty (Jiří Kout, Iván Fischer, Martin Turnovský, Vladimír Válek), dva skladatele a spisovatele (Zdeněk Mahler a Ilja Hurník), cembalistku Zuzanu Růžičkovou a violistu Milana Škampu.

Letošní ročník festivalu Dvořákova Praha přinese 22 koncertů, nejvíce ve své čtyřleté historii. Od 8. do 24. září v koncertních síních pražského Rudolfina a v jednom případě ve svatovítské katedrále vystoupí na čtyři desítky interpretů klasické hudby. Mezi účinkujícími bude i Filharmonický orchestr milánského divadla La Scala. Těleso vystoupí v Dvořákově síni pražského Rudolfina 12. září. S orchestrem na festival přijede britský dirigent Daniel Harding.

Zahajovací koncert Dvořákovy Prahy 8. září v Rudolfinu nabídne Čajkovského koncert pro klavír a orchestr a tradiční Dvořákovu symfonii Z nového světa v podání České filharmonie pod vedením amerického dirigenta Jamese Gaffigana.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoRuský dům v Berlíně čelí kritice. I kvůli možnému porušování sankcí

V Berlíně roste nespokojenost s působením Ruského domu. Instituce se prezentuje jako kulturní centrum. Podobně jako pražský Ruský dům, který se v březnu stal terčem útoku, objekt ale provozuje státní agentura Rossotrudničestvo, která je od roku 2022 na evropském sankčním seznamu. Tyto sankce ale podle spolkového ministerstva zahraničí k automatickému uzavření instituce nevedou. Dům funguje na základě smlouvy mezi Ruskem a Německem uzavřené v roce 2013 na 99 let. Díky ní spolková republika v Rusku stále provozuje vlastní kulturní centra, Goethe Instituty, o které nechce přijít. Spolkovou vládu za to kritizují někteří vládní i opoziční poslanci. Berlínská prokuratura nyní vede vyšetřování proti neznámým nájemníkům bytů v obřím komplexu a řeší, jestli komerční pronájmy porušují sankce. Ruský dům ale obvinění odmítá.
včera v 12:32

Cenu Evropské unie za literaturu dostala Kaprálová za román Mariborská hypnóza

Cenu Evropské unie za literaturu letos dostala česká spisovatelka Dora Kaprálová za román Mariborská hypnóza, který vydalo nakladatelství Větrné mlýny. Sedmičlenná porota složená z literárních odborníků Kaprálovou vybrala ze čtrnácti nominovaných kandidátů. Letošní laureátka byla vyhlášena v pátek na Mezinárodním knižním veletrhu ve Varšavě, vyplývá z prohlášení evropského programu Kreativní Evropa.
včera v 08:59

Trump přidal své jméno na Kennedyho centrum nezákonně, rozhodl soud

Jméno současného amerického prezidenta Donalda Trumpa bylo na Kennedyho centrum ve Washingtonu přidáno nezákonně, rozhodl v pátek americký federální soud. O přejmenování kulturního centra může rozhodnout jen Kongres, a nikoli správní rada centra, dodal soud. Rovněž uvedl, že rada v březnu uzavřela centrum neoprávněně, napsala agentura AP. Trump v příspěvku na své sociální síti Truth Social rozhodnutí soudu ostře zkritizoval.
29. 5. 2026Aktualizováno29. 5. 2026

V Madridu odhalili sochu Františka Suchého, který zachraňoval popel obětí nacismu

Ve španělském Madridu v pátek v poledne odhalili sochu Františka Suchého, bývalého ředitele strašnického krematoria v Praze, který ukrýval popel obětí nacismu, aby jednou mohly být důstojně pohřbeny. Mezi obětmi bylo i několik Španělů, kteří za druhé světové války zemřeli v koncentračním táboře Hradištko u Prahy. Spolu se svým synem Františkem Suchým mladším zachránil pozůstatky 2200 zavražděných. Autorem pomníku je sochař Jakub Vlček.
29. 5. 2026Aktualizováno29. 5. 2026

Podívejte se, kde a v kolik otevírají na Noc kostelů

Už poosmnácté pozvali správci stovek kostelů, kaplí a modliteben při akci Noc kostelů návštěvníky k prohlídce, koncertu, debatě či setkání. Letošní ročník nese motto odvaha. Organizátoři chtějí upozornit na význam vnitřní síly, překonávání strachu a otevřenosti vůči novým setkáním. V mapě můžete vyhledat informace o otevírací době všech kostelů i odkazy na další podrobnosti.
29. 5. 2026

AI pomohla rozluštit vatikánskou Borgovu šifru i další staré texty

Umělá inteligence (AI) pomáhá historikům odhalovat tajemství stovky let starých šifer ukrytých v archivech a knihovnách po celém světě. Díky novým algoritmům se daří rozluštit staré texty, které byly dosud nečitelné, a nahlédnout tak do světa tajných lékařských receptů, milostných dopisů i politických intrik, píše britská stanice BBC.
29. 5. 2026

Muž dostal 15 let vězení za plánovaní útoku na koncert Swiftové

Soud ve Vídni poslal na 15 let do vězení jednadvacetiletého Rakušana Berana A. za plánování útoku na koncert americké popové hvězdy Taylor Swiftové ve Vídni v roce 2024, uvedly agentury APA a DPA. Podle soudců je muž se severomakedonskými kořeny rovněž vinný z podílu na založení teroristické buňky.
28. 5. 2026

Zemřel jeden z „Cimrmanů“ Jan Hraběta

V 86 letech zemřel herec a komik Jan Hraběta, člen Divadla Járy Cimrmana, kde působil od konce sedmdesátých let. Tento „přední cimrmanolog, zadní herec, originální řezbář i básník“ má na kontě také přes třicet epizodních rolí ve filmech a seriálech.
28. 5. 2026Aktualizováno28. 5. 2026
Načítání...