Brněnské ulice oživí litinové ovce a obří ovoce

Brno - Brněnská prostranství letos díky přehlídce Sochy v ulicích oživí například stádo litinových ovcí a obří mandarinka s banánem. Ke hvězdám festivalu patří umělkyně Magdalena Jetelová, která prostřednictvím zvláštních zařízení vytvoří iluzi, že budova funkcionalistického hotelu Avion dýchá jako živý tvor. Hlavní části přehlídky se účastní 14 autorů z Česka, Slovenska, Polska a Německa.

Nultý ročník festivalu se konal v Brně loni a měl dobrý ohlas. Cílem akce je přenést umění z kamenných budov mezi lidi a ozvláštnit veřejná prostranství nezvyklými objekty. V příštích letech se interval pro konání přehlídky možná rozvolní do formy bienále či trienále. „Pokud se nám podaří udržet zájem politiků na financování, tak můžeme vybudovat akci středoevropského významu,“ uvedl ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek.

Přehlídka letos začíná v poslední květnový den, některé sochy se však už v ulicích historického středu města objevily, další přibudou v příštích dnech. Festival je mnohem delší než loni, potrvá až do konce srpna. „Zjistili jsme, že jeden měsíc je příliš málo na využití celého kapitálu této akce,“ řekl Koryčánek. Přiznal, že kvůli omezenému rozpočtu sešlo z pozvání většího počtu zahraničních umělců.

Stádo litinových ovcí Pavly Kačírkové najdou zájemci na střeše Domu umění na Malinovského náměstí. Obří ovoce z kovové sítě umístí sochař Tomáš Medek na Žerotínovo náměstí. V rozbité fontáně před Janáčkovým divadlem vznikne monumentální objekt Osvobozená špulka inspirovaný dětskou hračkou ze špulky od nití, gumy a špejlí.

Sochař Dalibor Chatrný umístí na půdorys zbořeného kostela svatého Mikuláše na náměstí Svobody neopracované kamenné kvádry. V Průchodní ulici visí rotující socha Václava Kyselky. „Je to dřevěný objekt, analogie k legendárnímu brněnskému krokodýlovi, který visí nedaleko na Staré radnici,“ uvedla kurátorka Jana Vránová.

Na fasádě Domu pánů z Kunštátu a na stromě v parku Koliště se objeví kulovití Návštěvníci německého umělce André Tempela. Připomínají záhadné cizopasníky. Pozornost nejspíš vyvolají také figury Michala Gabriela pojmenované Hráči. Lidé je najdou například na Moravském náměstí.

Novinkou letošních Soch v ulicích je bohatý doprovodný program, jehož cílem je pomoci lidem s výkladem vystavených děl a vnést do využívání veřejného prostoru nové prvky. Program zahrnuje přednášky a prohlídky za doprovodu kurátorů, tvůrčí dílny, den otevřených ateliérů a umělecký projekt Kontejnery umění, jehož se účastní výtvarníci mladší 35 let.

  • Michael Gabriel / Hráči zdroj: Michael Gabriel http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/886/88569.jpg
  • André Tempel / Visitors IV zdroj: André Tempel http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/886/88575.jpg
Vydáno pod