Architekturu je možné vidět, uslyšet, ohmatat, očichat a sežrat

Galerie Jaroslava Fragnera v rámci 3. Betlémské kulturní noci otevřela výstavu Vnímání prostoru Ivana Kolečka. Jak sám architekt ve své zahajovací řeči podotkl, jedná se o interaktivní expozici, neboť Ivan Koleček patří mezi poměrně malou část architektonické obce, která architekturu představuje jako „nedělitelný komplex dojmů (který podněcuje jak smysly, tak paměť těla)“. Expozice tudíž nebyla koncipována jako běžná architektonická výstava, kdy jsou prezentovány jednotlivé autorské projekty.

Výstava připravená architektem Ivanem Kolečkem je uspořádána jako prostor smyslů – zraku, sluchu, hmatu, čichu a chutě. Návštěvníci projdou „cestou pěti smyslů“ – pěti krychlemi, ve kterých si každý může vyzkoušet například, zda je schopen rozeznat vůně charakteristické pro každé roční období nebo jestli podle hmatu pozná různé materiály. Tyto „smyslové“ krychle jsou ústředním bodem výstavy, který doplňují fotky Kolečkových realizovaných staveb, ovšem bez popisu a určení. Architekt tak chtěl jen podtrhnout emoční stránku vnímání. V nespecifikovaných detailech vidíme hru světla, barevnosti, souhru použitého materiálu s prostředím, v němž se objekt nachází atd.

Z instalace výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze Vnímání prostoru/Ivan Koleček
Zdroj: GJF/Vanda Kovaříková

Takováto prezentace architektury by podle organizátorů měla být jakýmsi protipólem k vyzdvihování architektury, která „končila suchopárnou věcností nebo chladnou geometrií forem“, jak zdůrazňuje v úvodní eseji Petr Kratochvíl. „Racionální kalkul v architektuře – ať již motivovaný technicistním přístupem, nebo pragmatickým komerčním zájmem – totiž stěží může postihnout to, co je neměřitelné, ale přesto zásadně podmiňuje celkovou pohodu vystavěného prostředí: modulace světla odrážejícího se vždy odlišně od různých povrchů, ozvěny kroků po podlaze, vůně dřeva, hladkost a chlad mosazné kliky, to všechno jsou kvality utvářející silnou a člověka oslovující atmosféru stavby… Prostřednictvím stavby si i my uvědomujeme zázračnost světa s jeho barvami, světly a stíny, zvuky a vůněmi,“ akcentuje v textu dále Kratochvíl.

K podtržení role architektury jako formy, jež má schopnost atakovat všechny naše smysly, slouží současná instalace v Galerii Jaroslava Fragnera dobře, třebaže návštěvník může být zpočátku trochu zmaten. Při procházení výstavním prostorem je dobré si uvědomit, že nejenom ve vytváření architektonických objektů je zapotřebí objevných, nových přístupů, ale otevřenosti a nezaujatosti je třeba i při jejich vnímání.

Ivan Koleček (*1943, Ostrava) vystudoval architekturu na VUT v Brně a od roku 1969 žije ve Švýcarsku. V roce 1982 si založil vlastní architektonickou kancelář v Lausanne, je členem Společnosti švýcarských architektů (SIA) a od roku 1990 také Federace švýcarských architektů (FAS). Působí na Fakultě architektury VUT v Brně, kde byl v roce 2005 jmenován profesorem. Je autorem řady veřejných staveb a renovací, hlavně v Lausanne a jeho okolí: mimo jiné paláců Rumine a Montbenon nebo Vysoké pedagogické školy v Lausanne, věznice v Lonay či klášterních kostelů v Bonmont a Payerne. V roce 1966 obdržel od Obce architektů v rámci přehlídky Grand Prix cenu udělovanou českým architektům působícím v zahraničí. Výstava na téma pěti smyslů navazuje na kapitoly publikace Vrstvy – Stratigraphie, vydané nakladatelstvím Arbor vitae v roce 2010.

Na výstavě jsou prezentovány také Kolečkovy realizace od roku 1990 po současnost (renovace historického architektury či areálu v  Moudon, Nyon, Vevey, Daillens; revitalizace staveb a interiérů v Lausanne; soukromé i veřejné novostavby v Sainte Croix, Villars).

Vnímání prostoru/Ivan Koleček - Pořadatel: Galerie Jaroslava Fragnera, spolupořadatel a koncepce Ivan Koleček. Spolupráce: Lucie Datinská, Jiří Kolomazník, Jana Závodná. Úvodní esej: Petr Kratochvíl. Obrazové materiály: Jean-Philippe Daulte, Ivan Koleček, Filip Šlapal. Video: Julie Sando. Grafická úprava František Dlabáč. Od 12. 9. do 12. 10. 2014, otevřeno Út–Ne 11:00–19:00.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel architekt Tančícího domu Frank Gehry

Ve věku 96 let zemřel americký architekt Frank Gehry, jeden z autorů Tančícího domu na Rašínově nábřeží v Praze, píše deník The New York Times. Stalo se tak po krátkém respiračním onemocnění v jeho domě ve městě Santa Monica v Kalifornii, sdělila listu jeho spolupracovnice Meaghan Lloydová.
21:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Svět letos nejvíc poslouchal Bad Bunnyho či Bruna Marse, v Česku se líbí Calin

Hudební platformy zveřejňují žebříčky nejposlouchanějších skladeb a umělců za letošní rok. Nejstreamovanějším umělcem byl na Spotify vyhlášen Bad Bunny, který „sesbíral“ téměř dvacet miliard přehrání. Ze skladeb se na špici často opakují písničkové spolupráce Bruna Marse. V tuzemsku nedají posluchači dopustit na Calina či Viktora Sheena.
před 5 hhodinami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Nemáme ambici být v rádiu, říkají The Ecstasy Of Saint Theresa k písni po 19 letech

Hudební skupina The Ecstasy Of Saint Theresa stvrdila svůj návrat novou skladbou po devatenácti letech. Vznikl k ní i videoklip. Uskupení patří k hlavním zástupcům české elektronické hudby. Stojí za ním hudební producent a skladatel Jan P. Muchow a zpěvačka a herečka Kateřina Winterová.
před 7 hhodinami

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 13 hhodinami

Zemřel Theodor Pištěk. Držitel Oscara, jehož uniformy nosí Hradní stráž

Ve věku 93 let zemřel malíř a výtvarník Theodor Pištěk, informovala o tom rodina. Za kostýmy k filmu Amadeus Miloše Formana získal v roce 1985 Oscara. Spolupráce s ním mu vynesla i Césara za Valmonta. S Formanem natočil i film Lid versus Larry Flynt. Jako malíř proslul fotorealistickou malbou hlavně automobilů, letadel a strojů.
včeraAktualizovánovčera v 19:35

Pohádky tisíce a jedné noci se vrací do kin, je na ně zase vidět

Po více než půlstoletí se na filmová plátna vrací Pohádky tisíce a jedné noci. Animovaný snímek Karla Zemana prošel u příležitosti sto patnáctého výročí narození tohoto tvůrce digitálním restaurováním. Podílela se na něm i režisérova dcera Ludmila, která je spoluautorkou výtvarné podoby původního dobrodružství námořníka Sindibáda.
včera v 11:00

Soud v USA poslal do vězení lékaře, který poskytl herci Perrymu ketamin

Soud v americkém Los Angeles poslal na 2,5 roku do vězení kalifornského lékaře za nelegální poskytnutí ketaminu Matthewovi Perrymu. Herec zemřel v roce 2023 kvůli předávkování touto látkou. Doktor Salvador Plasencia se už dříve přiznal k prodeji ketaminu Perrymu v týdnech před jeho smrtí, napsala agentura AP. Lékař je prvním odsouzeným v případu, v němž figuruje celkem pět obžalovaných, informují tiskové agentury.
3. 12. 2025
Načítání...