Adventní koncerty České televize pomůžou i letos potřebným

8 minut
Adventní koncerty ČT opět pomáhají potřebným
Zdroj: ČT24

Česká televize i letos navazuje na tradici Adventních koncertů. Věnovány jsou na podporu čtyř neziskových organizací, které si mezi sebe letos rozdělí výtěžek rovným dílem. Patronátů se ujme čtveřice osobností z českotelevizního zpravodajství. První koncert uslyší diváci ČT1 první adventní neděli od 17:30. V jedné z nejstarších charitativních sbírek v Česku přispěli dosud dárci téměř stotřicítce organizací více než čtvrt miliardou korun.

Průvodního slova se při Adventních koncertech opět ujme Ester Janečková, jejímu dlouholetému kolegovi, herci Janu Potměšilovi, účast tentokrát znemožnily zdravotní problémy. Vystřídá ho Petr Hradil. Účinkování přislíbili Dagmar Pecková, Adam Plachetka, Vojtěch Dyk nebo Tomáš Klus.

Pro organizace, které pomáhají

Benefice odstartuje první adventní neděli 27. listopadu koncertem na podporu Denního centra Žirafa v Karlových Varech, poskytujícího komplexní odbornou pomoc klientům s poruchou autistického spektra v kombinaci se zdravotním a mentálním postižením.

Nad prvním sbírkovým večerem, který se bude konat v Břevnovském klášteře, převzal patronát moderátor Daniel Takáč. „Pomáhat je přirozené. Myslím, že naprostá většina lidí na otázku: Pomůžeš mi? neodpoví, že ne. A navíc, pokud jde o děti, kterým osud naházel klacky pod nohy hned od začátku života, je síla, která říká Pomoz!, ještě silnější,“ říká moderátor kontinuálního vysílání a Interview ČT24.

Druhá adventní neděle bude patřit dětskému hospici Dům pro Julii v Brně, který pomáhá dětem se závažným nebo nevyléčitelným onemocněním. Na jeho podporu se odehraje koncert 4. prosince v pražské Loretě. „Za pomoc ve svém životě vděčím především svým rodičům. Právě jejich příklad a výchova mají na svědomí, že mému srdci nikdy nebude lhostejný osud lidí, kteří čelí nepřízni a životním nesnázím,“ uvádí patron Domu pro Julii a sportovní moderátor Stanislav Bartůšek.

  • Posláním dárcovské DMS ve tvaru DMS ADVENT 30, DMS ADVENT 60, DMS ADVENT 90 nebo DMS ADVENT 190 podle výše příspěvku, a to na číslo 87 777.
  • Převodem na transparentní účet Adventních koncertů ČT (692 692 692 /0800) nebo prostřednictvím QR platby.
  • Darem on-line na portálu www.darujspravne.cz
  • Během koncertů prostřednictvím call centra.

Podporu a záštitu moderátorky Barbory Kroužkové získalo Centrum pro rodinu a sociální péči v Hodoníně, které ve svém Stacionáři Vlaštovka pomáhá dětem s kombinovaným postižením a autismem.

„Buduje se stacionář pro hrdiny. Ano, mohu potvrdit, že jsou to všechno hrdinové. Strávila jsem s nimi v Hodoníně krásný čas a zažila obrovský příval lásky a naplnění. Děkuji za všechno, co jsem s nimi prožila a pocítila. Obrovský dík patří všem tetám a terapeutkám, které děti s různými tělesnými a mentálními handicapy opečovávají, jak nejlépe umí, a také rodičům,“ uvádí patronka a moderátorka Interview ČT24 a kontinuálního vysílání. Diváci budou moci přispívat třetí adventní neděli, tedy 11. prosince, a to během koncertu v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Poslední z charitativních koncertů podpoří Parent Project sdružující rodiny dětí se vzácným nervosvalovým onemocněním. Zmíněná organizace jim pomáhá zajistit komplexní péči a podmínky pro kvalitnější život.

Patroni Adventní koncerty ČT 2022
Zdroj: ČT

Patronát převzala redaktorka Událostí České televize Lea Surovcová: „Ve své novinářské práci i v soukromí se zajímám o lidi, kteří mají nějaký druh znevýhodnění nebo bojují statečně s vážnou diagnózou. V tomto případě je pro mě velmi cenné, že organizaci Parent Project založili sami rodiče, aby na dosud neznámou problematiku upozornili. Zároveň se snaží vzájemně pomáhat a inspirovat se. Svalová dystrofie je zatím nevyléčitelná. Přesto jde pacientům život zkvalitnit, aby si život dobře užili navzdory svojí diagnóze. I proto je mimořádně důležitá podpora dárců.“

3 minuty
Události: Adventní koncerty České televize
Zdroj: ČT24

Loni dárci přispěli rekordní částkou

Adventní koncerty České televize jsou jednou z nejstarších charitativních sbírek v České republice. O pomoc se každoročně hlásí desítky neziskových organizací. Za dosavadních jednatřicet ročníků se podařilo mezi 128 neziskových subjektů rozdělit více než čtvrt miliardy korun.

V minulém roce byl pokořen dosavadní rekord. „Vybrali jsme téměř devatenáct milionů, předchozí rekord byl jedenáct milionů korun, takže nárůst byl obrovský,“ upřesnil manažer charitativních aktivit České televize Jiří Váňa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
před 20 hhodinami

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...