Internetová společnost Facebook v úterý oficiálně představila plány na vytvoření nové digitální měny s názvem libra. Spustit ji hodlá v první polovině příštího roku a tento plán je podle západních agentur součástí snahy podniku o expanzi v oblasti internetového obchodu a globálních plateb.
Zuckerbergova libra. Facebook představil plán zrodu pro novou digitální měnu
Facebook společně s řadou partnerů vytvořil asociaci, která bude novou měnu spravovat. Součástí asociace jsou například vydavatelé platebních karet Mastercard a Visa, platební platforma PayPal, internetová aukční síň eBay či alternativní taxislužba Uber.
Facebook rovněž založil dceřinou firmu, která bude nabízet digitální peněženku s názvem calibra umožňující lidem novou digitální měnu používat. Calibra bude propojena s komunikačními platformami Messenger a WhatsApp společnosti Facebook, které mají přes miliardu uživatelů, upozornila agentura Reuters.
Asociace, která má nyní 28 členů, sídlí ve Švýcarsku a společnost Facebook v ní nemá žádné zvláštní postavení. Manažer společnosti Facebook David Marcus, který je za projekt zodpovědný, doufá, že v okamžiku spuštění nové měny již bude mít asociace více než stovku členů.
Libra bude podobně jako nejznámější digitální měna bitcoin založena na technologii blockchain. Jde o druh decentralizované databáze, která uchovává neustále se rozšiřující počet záznamů, jež jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu.
Inspiruje se bitcoinem, ale bitcoin to není
Podle Facebooku by se mohla jednoho dne tato nová měna obchodovat celosvětově, podobně jako dnes americký dolar. Na rozdíl od zmíněného bitcoinu bude svojí hodnotou navázána na konvenční měny typu právě dolaru či eura a také na běžné cenné papíry. „Důvodem tohoto navázání na aktiva zavedeného finančního světa je snaha zajistit nové digitální měně stabilitu. Její hodnota tedy nebude kolísat tak divoce jako hodnota kryptoměn typu bitcoinu,“ konstatuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.
„Pokud si koupíte libru za 50 dolarů, vašich 50 dolarů poputuje do librových rezerv,“ uvedl Marcus. Ujistil rovněž, že firma Facebook nebude mít přístup k údajům o transakcích s novou měnou.
„V propojení dat o transakcích z aplikace Calibra se sociálními daty, která má Facebook a WhatsApp a Instagram, se skrývá skutečný poklad. A vyvstávají otázky,“ upozornil ekonom ING Teunis Brosens. Také jeho kolega Neil Campling ze společnosti Mirabaud Securities se domnívá, že s ohledem na to, jak Facebook v minulosti zacházel s daty uživatelů, by jeho nový krok měl lidi spíš přesvědčit o tom, že „Facebook, který spravuje naše peníze, je pravděpodobně příšerný nápad“.
Podle německého zástupce v Evropském parlamentu Markuse Febera by nová měna Facebooku měla vést k širší regulaci. „Byl by to dobrý důvod, proč by Evropská komise měla začít pracovat na řádném regulačním rámci, který by upravoval pravidla virtuálních měn,“ uvedl. Také Facebook doufá, že libra může přivést globální regulátory k jednomu stolu. „Dává nám to základ pro to, abychom mohli zahájit produktivní rozhovory s regulátory po celém světě,“ řekl viceprezident Calibry Kevin Weil. Akcie Facebooku po zahájení obchodování na burzách v USA přidávaly více než 1,6 procenta.
Trh kryptoměn posiluje
Podle Kovandy chce Facebook zavedením libry lépe zpeněžovat svůj rychle rostoucí segment messagingových služeb. „Právě zajištění platebního styku postaveného na vlastní digitální měně může messagingové služby proměnit ve výnosný byznys. V současnosti Facebook generuje prakticky veškeré tržby z reklamy a inzerce,“ vysvětluje.
Krok každopádně přiživil zájem o kryptoměny obecně, takže cena nejznámějšího a nejrozšířenějšího bitcoinu v úterý vylétla nad úroveň 9400 dolarů za kus, tedy nejvýše od loňského května. Od začátku roku tak zhodnotil o více než 150 procent. Podle všeho mu k růstu pomáhá i napjatá atmosféra v mezinárodním obchodě a hrozba oslabení čínské měny.
Kryptoměny jsou totiž velmi populární v Číně, která je velmocí v jejich těžbě, připomíná Kovanda. „Představují tam vítaný zdroj diverzifikace portfolia zejména v napjatější době, jako je tato, kdy hrozí cenový propad konvenčních aktiv. Kryptoměny jsou sice extrémně kolísavé, avšak v časech, kdy hrozí jistá rozkolísanost právě i konvenčním aktivům, získávají na atraktivitě. Tu pochopitelně umocňuje zájem o segment ze strany velkých a zavedených hráčů, jako je Facebook,“ míní Kovanda.