Životní minimum má být od ledna 3610 korun

Praha - Životní minimum se má od ledna zvýšit. Konkrétně by se částka pro jednotlivce mohla zvednout o 200 korun z nynějších 3410 na 3610 korun. Počítá s tím ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Životní minimum rostlo naposledy v lednu 2012.

Vláda částku upravuje, pokud se index spotřebitelských cen za sledované období zvýší aspoň o pět procent. Na dávky by tak od ledna mohlo dosáhnout o něco víc lidí. Z násobků minima se totiž stanovuje hranice příjmu, která je pro přidělení některých příspěvků rozhodující.

Životní minimum pro jednotlivce

2012   3 126 Kč > 3 410 Kč

2015   3 410 Kč > 3 610 Kč

Zdroj: MPSV

Státní pokladnu by valorizace životního minima měla podle předběžných odhadů ministerstva práce vyjít asi na půl miliardy korun navíc. Suma by ale zřejmě byla o pár set milionů vyšší, zavést se má totiž i porodné na druhé dítě. Původně se mluvilo o miliardové sumě. (Tady se dočtete VÍCE).

Životní minimum je částkou, která by měla stačit na jídlo a základní potřeby kromě bydlení. U dospělého od roku 2012 činí 3 410 korun. V domácnosti má jeden dospělý částku 3 140 korun, každý další pak 2 830 korun. Dítěti do šesti let připadá 1 740 korun, od šesti do 15 let 2 140 korun a od 15 do 26 let pak 2 450 korun. Dospělý může ale „spadnout“ i na existenční minimum, které se rovná 2 200 korunám.

Od ledna by se tak mohlo životní minimum zvýšit o 5,8 procenta. O tolik se podle očekávání zřejmě od posledního sledování zvedne příslušný index spotřebitelských cen. Úplně jasno by ale mělo být až v září, kdy rozhodující období končí.

Životní minimum páru by se tedy mohlo zvýšit z 5 970 korun asi na 6 320 korun, samoživitelky či samoživitele s pětiletým až dvanáctiletým potomkem ze 7 020 korun na zhruba 7 430 korun, rodičů se třemi školáky pak z 12 390 na 13 110 korun.

K životnímu minimu se přihlíží také při přiznávání některých dávek. Na porodné či přídavek na dítě teď dosáhnou rodiny s příjmem pod 2,4 násobek minima. Přídavky na dítě dostanou rodiče se třemi školáky tehdy, pokud jejich domácnost nemá měsíční příjem vyšší než 29 736 korun. Od ledna by stát na děti měl příspěvek poskytnout, pokud by příjem rodiny nepřekročil podle propočtů 31 464 korun.

Ještě do roku 2007 se životní minimum skládalo ze dvou částí. Zahrnovalo částku na živobytí a na bydlení. Výdaje na bydlení se ale v jednotlivých částech Česka výrazně lišily, proto se suma na bydlení z minima vyčlenila. Potřební dostávají teď dvě dávky na bydlení - příspěvek a doplatek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EU chce podpořit domácí produkci oceli, sníží dovoz a zvýší clo nad kvóty

Evropská unie v pondělí dosáhla předběžné dohody s cílem o zhruba polovinu snížit dovoz oceli a zavést padesátiprocentní clo na nadměrný dovoz. V noci na úterý o tom informovala agentura Reuters s tím, že EU tak chce ochránit vlastní ocelářský průmysl před nadprodukcí ve třetích zemích.
před 1 hhodinou

Konflikt na Blízkém východě zvedá ceny letenek, zdražit mohou i letní dovolené

Nejen do cen letenek, ale i letních dovolených se může promítnout dražší letecké palivo, za nímž stojí konflikt na Blízkém východě. Cestovní kanceláře zatím plošně nezdražují, růst cen zhruba o desetinu je ale do budoucna možný. Dálkové lety jsou už nyní dražší i o tisíce korun.
před 4 hhodinami

Neudržitelné, tratíme miliony. Zemědělci si stěžují na nízké výkupní ceny mléka

Na zemědělce dopadají nízké výkupní ceny mléka, za litr dostávají aktuálně zhruba o tři koruny méně než před rokem. Někteří chovatelé se už dostávají pod hranici výrobních nákladů. Situace je podle agrárníků dlouhodobě neudržitelná. Na jejím vzniku se podílelo i uvalení čínských cel na evropské mléčné výrobky.
před 14 hhodinami

Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot

Vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním jednání schválila návrh zákona, který umožní operativně regulovat marže a ceny paliv nařízením vlády, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Už dříve sdělila, že kabinet ve sněmovně plánuje návrh zákona projednat ve stavu legislativní nouze. Ministři schválili i vládní nařízení, podle kterého životní minimum vzroste od října, nikoliv od května.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Vláda na úterý snížila cenové stropy pro pohonné hmoty

Maximální ceny paliv, které určuje stát, v úterý klesnou. Litr nafty bude nejvýše za 44,36 koruny, což je o 1,56 koruny méně než v pondělí. Litr benzinu pak budou čerpací stanice moci prodávat maximálně za 41,67 koruny, tedy o 28 haléřů méně než v pondělí. Vyplývá to z cenového věstníku, který ministerstvo odpoledne zveřejnilo. Nejvyšší ceny by měl úřad zveřejňovat minimálně do konce dubna.
před 20 hhodinami

Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o čtrnáct procent

Celosvětový odbyt automobilky Škoda Auto se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o čtrnáct procent na 271 900 vozů, oznámil její mateřský koncern Volkswagen. Odbyt celého koncernu však v prvním kvartálu klesl o čtyři procenta na zhruba 2,05 milionu vozů. Důvodem byla zejména slabší poptávka v Číně a Severní Americe.
před 22 hhodinami

Maďarský forint po Orbánově porážce vystoupil na čtyřleté maximum

Maďarský forint se v pondělí vůči euru vyšplhal na nejvyšší úroveň za více než čtyři roky, výrazně posilují rovněž maďarské akcie. V nedělních parlamentních volbách opoziční strana Tisza porazila vládní stranu Fidesz dlouholetého maďarského premiéra Viktora Orbána. Vítězství opozice by mohlo Maďarsku obnovit přístup k miliardám eur z fondů Evropské unie, který zablokovaly spory s Orbánem, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Ceny ropy před americkou blokádou Íránu rostou o více než sedm procent

Ceny ropy rostou o více než sedm procent a vracejí se nad sto dolarů za barel. Americké námořnictvo se chystá k blokádě lodí plujících do Íránu a z Íránu přes Hormuzský průliv. To by mohlo omezit vývoz íránské ropy poté, co se Washingtonu a Teheránu o víkendu nepodařilo dosáhnout dohody o ukončení války. Výrazně roste i cena plynu pro evropský trh.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...