Žatecký Panasonic propustí do konce roku 538 lidí

Žatec (Lounsko)/Ústí nad Labem – Brány žateckého závodu Panasonic opustí do konce roku většina jeho zaměstnanců. Z firemního plánu propuštění vyplývá, že do konce prosince přijde o práci 538 z 580 zaměstnanců. Propuštěným bude pomáhat hledat práci speciální pobočka, kterou chce přímo v průmyslové zóně Triangle zřídit úřad práce.

Plán Panasoniku počítá s odchodem 580 lidí, to je ale jen přepočtený stav na plné úvazky. Podle úřadu práce se může propouštění dotknout 615 fyzických osob, které ve firmě evidoval na začátku října. První operátor výroby opustil firmu už v den rozdání výpovědí a do konce tohoto týdne odejde i sedm lidí z takzvaných technicko-hospodářských profesí, tedy hlavně z administrativy.   

Hlavní propouštění bude mít několik vln - ke konci listopadu odchází 131 lidí, z toho 108 nejméně specializovaných operátorů výroby. Při ukončení výroby na konci prosince potom odejde 399 lidí. Zbylých 42 lidí, vesměs specialistů a administrativních pracovníků, odejde až příští rok. Nejvíc, 26, jich odejde v březnu a úplně poslední lidé odejdou z firmy na konci září 2013.

Úřad práce otevře v průmyslové zóně detašované pracoviště   

Propuštěným lidem bude radit přímo v zóně detašované pracoviště úřadu práce. „Kontaktní pracoviště Louny, Žatec a Most v něm budou koordinovat svoje kroky a společně poskytovat pomoc všem propouštěným pracovníkům. To vše i v odpoledních hodinách a mimo úřední hodiny,“ řekl ředitel krajského úřadu práce Radim Gabriel. Na pomoc s dalším uplatněním chce začít shánět i evropské dotace. Podle úřadu práce dojíždí zaměstnanci Panasoniku ze tří okresů - o něco víc než třetina jich je z Mostecka, podobný podíl má Chomutovsko a zbytek je z Lounska.

O podmínkách odstupného firma neinformovala a její zaměstnanci se po jednání na úřadě práce nechtěli na mikrofon už více bavit. Podle ředitele lounského pobočky úřadu práce Vratislava Pražáka se bude odstupné řídit kolektivní smlouvou, jejíž detaily nezná. Podle současné legislativy při rušení provozu zjednodušeně platí, že za každý odpracovaný rok náleží zaměstnanci minimálně jeden měsíční plat. 

Průmyslová zóna Triangle u Žatce
Zdroj: Tomáš Krist/isifa/Lidové noviny

Panasonic má v Česku druhou největší továrnu na světě

Dva další české závody firmy v Plzni a Pardubicích zůstávají. Plzeňská továrna Panasonic AVC Networks Czech, s. r. o. (zkratka PAVCCZ) je po mateřské společnosti v Japonsku druhou největší továrnou na výrobu televizorů Panasonic na světě. Společnost PAVCCZ byla založena v roce 1996, kdy zahájila výrobu vakuových televizorů. V současné době pracuje v PAVCCZ
3 200 lidí. 98 procent veškeré produkce je určeno na vývoz především do Velké Británie, Německa a západní a střední Evropy.

Personální ředitel plzeňské továrny Panasonic Karel Pistulka řekl, že uzavření žatecké firmy nebude mít na plzeňskou výrobu žádný vliv. „Žatec je separátní s. r. o. a s námi, s plzeňskou pobočkou, nemá nic společného. Zavření Žatce je rozhodnutí jiné divize Panasonicu,“ řekl. Z žatecké firmy plzeňský Panasonic nějaké výrobky odebíral, ale jen v malém objemu, dodal.