Zaplněným Václavákem znělo: „Takhle už to dál nejde!“

Praha – Demonstrace proti vládě skončila krátce po půl třetí, lidé pomalu opouštějí Václavské náměstí, které bylo svědkem nejmasovějšího protestu proti vládě Petra Nečase a jejím reformám. Řečníci ve svých projevech kritizovali vládu a vyzývali ji k demisi. Zněla též slova o největším protestu od roku 1989. Policie krátce po skončení akce odhadla počet účastníků na 80 000 až 90 000 lidí, podle odborářů Václavské náměstí zaplnilo 120 000 lidí. Některé odhady hovořily až o 150 000 lidí. Akce se obešla bez větších incidentů. Krátce po 16. hodině část protestujících zamířila do České televize k budově zpravodajství kvůli tomu, že se jim nelíbilo, jak ČT informovala o dnešním protestu. Odbory spolu s občanskými iniciativami, mezi nimi například i ty, které zastupují důchodce nebo handicapované, protestovaly proti vládním reformám a škrtům, které podle nich rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými. Nespokojený dav přišel na Václavské náměstí z náměstí Winstona Churchilla, odkud vyrazil hodinu před polednem.

Už jsme tady! Tak začala hlavní část protestní akce na Václavském náměstí. Podle odborů 120 tisíc lidí požaduje odchod vlády kvůli asociálním reformám. Spojuje je společné téma - ekonomické plány vlády a pobouření politickou kulturou. Demonstraci podpořili i zahraniční hosté. Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil vzkázal vládě: „Takhle už to dál nejde!“

Zavadil také odmítl tvrzení, že by dnešní demonstrace byla politická. Podle něj současná vládní politika nejvíce škodí nezaměstnaným a nemocným lidem. „Vláda devastuje státní struktury a ponižuje bezbranné svými asociálními reformami. Slibovala rozpočtovou odpovědnost, ale namísto toho se zadluženost státu zvyšuje,“ uvedl Zavadil a připomněl současné rozpory ve vládní koalici a kritizoval vládní boj proti korupci. „Slibovali boj s korupcí a jak to dopadlo? Korupce zachvacuje jejich strany i celou společnost,“ řekl. Podle Dufka nastal čas, aby odbory republiku zachránily samy. „Potřebujeme novou ústavu, která bude sloužit občanům, a ne jen politikům a jejich kmotrům. Ústavu, která by zabránila tunelování,“ řekl. 

A co všechno na náměstí zaznělo

Jaroslav Zavadil: „Dávali jsme stovky návrhů na nové reformy, vláda je odmítala. Její reformy ale nechceme!“ Nečasovy reformy podle Zavadila nemají nic společného s politikou. „Vláda by měla podat demisi a prezident republiky by ji měl podepsat tím svým ukradeným perem!“ … „Tahle demonstrace je sociální a je to demonstrace naštvaných lidí.“

Ekonomka Ilona Švihlíková: „Musíme získat zpátky tenhle stát.“ 

Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek:„Naši politici byli ochočeni kmotry a korupce se jako rakovina šíří zemí.“ … „Už je načase zbavit se nečase. Chceme nové volby, když nebudou volby generální stávku.“

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása: „Společně budeme usilovat o to, aby naše země byla lepší. Aby vymizelo divadlo a lži na politické scéně.“ 

Ondřej Lánský z iniciativy ProAlt: „Vláda nemá naši důvěru, vede zemi ke kolapsu. Jedinou šancí naší země jsme my.“ 

Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík: „Odmítáme ožebračování zaměstnanců. Gangsteři musí být zbaveni majetku.“

Závěr Protestu

Předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula: "A na závěr bychom vám rádi vládo vzkázali, že my účastnící demonstrace jsme vaši demisi již přijali. A protože jsme mnozí pamětníky toho, co se v roce 1989 dělo a protože symbolem té doby byla taková maličkost tak vás prosím, zdali s tím souhlasíte, abyste to vyjádřili tím, co si všichni tak dobře pamatujeme." Lidé zvonili klíčemi. „Vládo to je náš vzkaz.“


Demonstrace trvala asi 2,5 hodiny, ukončilo ji společné stanovisko, které přečetl Josef Středula z odborového svazu KOVO. Členy vlády v něm označil za nedůvěryhodné, nerespektované a nemoudré a vládní reformy za asociální. Ve stanovisku také vyjádřil požadavek za zastavení reforem, odstoupení vlády a vyhlášení předčasných voleb.  

Hlavní požadavky, které zazněly:

  • Demise vlády
  • Nové volby
  • Zastavení vládních reforem
  • Změna ústavy

Po skončení demonstrace na Václavském náměstí se část protestujících vypravila k Úřadu vlády, po chvilce se ale lidé rozešli. Asi 500 demonstrantů se také vypravilo k budově zpravodajství ČT, kde si stěžovalo na to, že televize informovala správně o protestní akci. Nicméně většina zamířila na hlavní nádraží a odjela speciálními vlaky zpět do svých domovů.

A jak se protestující scházeli…

Před Dům odborových svazů dorazily první skupinky demonstrantů už kolem 09:00, kolem 10:45 už se zde začal řadit průvod. Na místě organizátoři protestu připravili také občerstvení, lidé si mohou koupit guláš, jitrnice či jelita, pivo i nealkoholické nápoje. Další skupina demonstrantů se sešla v Tyršově ulici a kolem poledne zablokovala magistrálu v blízkosti stanice metra I. P. Pavlova. Na silnici demonstranti vyskládali balíky slámy.

Účastníci průvodu, který kvůli velkému počtu lidí musel oproti plánu vyrazit o něco dříve, s transparenty, píšťalkami a odborářskými předáky v čele měli barevné vesty a čepice, nesli transparenty, české vlajky i vlajky odborových svazů a balonky, ozývalo se troubení a pískání. Na transparentech jsou vedle ústředního hesla kampaně Stop vládě i nápisy „Když se nespravedlnost stane normou, odpor se stane povinností“ či „Nechceme vládu politické mafie.“ 

Jeden z demonstrantů

„Naše vláda je nejen asociální, ale také nejhloupější ze všech vlád, co jsme kdy měli.“ 

Demonstranti se do Prahy sjeli ze všech koutů republiky. Před sedmou hodinou ráno opustil bohumínské nádraží zvláštní vlak, který míří přes Ostravu, Olomouc a Zábřeh do Prahy, aby navezl demonstranty na protestní akci odborů. Podle odhadu organizátorů vyjelo už z Ostravy několik stovek demonstrantů, v Olomouci přistoupilo 300 dalších. Přijely také zvláštní autobusy s odboráři z Moravskoslezského, Olomouckého i Jihomoravského kraje a řada lidí se vydala do Prahy také autem nebo řádnými vlaky.

Radka Sokolová, místopředsedkyně ČMKOS

„Přijíždí jeden autobus za druhým. Je vidět, že lidem to není jedno. Nenechají si vše líbit a vyjádří svůj názor.“

Zvláštní vlak z Bohumína zaplatil nejsilnější odborový svaz Kovo. Je sestaven z patnácti starých osobních vozů, které pojmou až 1 200 cestujících. Ti už na nádraží dávali najevo svoji nespokojenost píšťalami a trubkami. „Nesouhlasím s reformami. Navíc tato vláda už dávno ztratila mou důvěru. Prý se musí šetřit, ale oni si rozhazují miliardy,“ řekl devětapadesátiletý Milan Pastucha z bohumínské společnosti Bonatrans. „Když se to povedlo v roce 89, tak proč ne teď?“ dodal další demonstrant.

Mapa sobotního pochodu odborářů Prahou
Zdroj: ČT24