Zájem o státní dluhopisy roste. Blíží se další emise

44 minut
Zájem o dluhopisy roste. Blíží se další emise
Zdroj: ČT24

V pondělí spustí ministerstvo financí další vlnu prodeje státních dluhopisů pro občany. Navazuje tak na tu, která skončila v pátek a kdy se prodaly cenné papíry za 1,6 miliardy korun, tedy o 400 milionů korun víc než u předchozí emise. Splatnost nových cenných papírů bude šest let.

Devět let se Josef Novotný věnuje financím svých klientů, jak zúročit peníze, radí i vlastnímu synovi. Teď společně zvažují nákup státního protiinflačního dluhopisu. „Zaručují dopředu, že pokud bude inflace řekněme dvě a půl procenta, tak za období dostanete tři. To znamená, že budete vždy půl procenta nad inflací,“ vysvětluje finanční poradce Josef Novotný.

Podle něj jde o konzervativnější investici pro lidi, kteří nechtějí příliš riskovat. Využívají ji hlavně ti starší. Jeho syn se ale risku nebojí. Sám investuje do akcií padesáti zahraničních firem s dividendou dvě a půl procenta. Právě takové investice si častěji vybírají mladší lidé.

„Mně jde o finanční nezávislost, prostředky navíc třeba pro stavbu domu nebo pro nějaké vlastní projekty,“ vysvětluje Petr Novotný. 

Pro šesté upisovací období nabízí ministerstvo financí opět tři typy dluhopisů. Kromě už zmíněného protiinflačního ještě reinvestiční, u kterého výnos během šesti let postupně stoupá, a fixní. Ten má úrok stanovený pevně na jedno a půl procenta. V případě dluhopisu s fixním výnosem ministerstvo u šesté emise stanovilo každoroční výnos na 1,5 procenta, u předchozí emise to bylo 1,25 procenta.

Dluhopisy
Zdroj: ČT24

U protiinflačního dluhopisu je nadále jeho výnos stanoven podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,5 procenta ročně. Minimální úrokovou sazbu tak ministerstvo financí garantuje na 0,5 procenta ročně, tedy stejně jako u předchozí emise.

Všechny aktuálně nabízené dluhopisy je možné pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo také na vybraných pobočkách České spořitelny. Na vybraných pobočkách ČSOB pak mohou zájemci pořídit pouze reinvestiční dluhopis. Zároveň na pobočkách ČSOB i České spořitelny je možné požádat o zřízení elektronického přístupu ke správě majetkového účtu. Na pobočkách je možné také pořídit dárkový certifikát Dluhopisu Republiky.

Dluhopisy
Zdroj: ČT24

„Zájem je pořád velmi slušný. Velmi se teď prodalo v prosinci, protože jde vidět, že to táhne jako vánoční dárek. Jenom za prosinec jsme prodali za miliardu. Jsem za to velmi vděčná,“ říká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Dluhopisy si lidé mohou koupit na některých pobočkách vybraných bank a podle mluvčího České spořitelny Filipa Hrubého je o ně zájem.

Největší zájem o spořicí státní dluhopisy byl ale před osmi lety, když vstoupily do oběhu. Během vánoční emise v roce 2012 lidé státu svěřili 30 miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
před 22 mminutami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 11 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 11 hhodinami

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
před 20 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025
Načítání...