Z Prahy ke hvězdám. Až 25 českých firem se může zapojit do nového kosmického inkubátoru

První podnikatelský inkubátor zaměřený na kosmické technologie ve střední a východní Evropě vznikl v Praze. České hlavní město se tak stává součástí sítě 16 podobných center Evropské kosmické agentury (ESA) ve 13 zemích Evropy. Program ESA BIC Prague poskytne zhruba 1,25 milionu eur (34 milionů korun) pro 25 českých start-upů po dobu pěti let.

Cílem programu je podpořit využití kosmických technologií v běžném životě a zajistit tak podporu výzkumu, vývoje a inovací a zpeněžení jejich výsledků. Po dobu pěti let se do programu bude moci zapojit až 25 českých začínajících firem. 

Inkubátor v pondělí otevřel generální ředitel Evropské kosmické agentury Johann-Dietrich Wörner spolu s generálním ředitelem CzechInvestu Karlem Kučerou a primátorkou hlavního města Adrianou Krnáčovou. „ESA BIC Prague je unikátní příležitostí pro pražské subjekty, neboť jim pomůže získat finanční prostředky i odborné poradenství a rozjet podnikání založené právě na těchto technologiích,“ uvedla Krnáčová.

Podnět ke vzniku pražského kosmického inkubátoru vzešel od ministerstva dopravy, které je v České republice za kosmické aktivity zodpovědné. Jednání pak převzala agentura CzechInvest.

Díky poskytnutým prostředkům se novým hi-tech podnikatelům otevřou úplně nové obzory a příležitosti. Praha tak bude branou k využití kosmických technologií.
Karel Kučera
generální ředitel CzechInvestu

ESA BIC Prague bude spolufinancován hlavním městem, které na program poskytlo prostředky ve výši 22,3 milionu korun. Stejnou částku poskytne také Evropská kosmická agentura.

Pátý ročník sympozia Living Planet 2016 (zdroj: ČT24)

Do Prahy se také sjeli vědci a technici Evropské kosmické agentury. Česko totiž letos hostí pátý ročník symposia Living Planet 2016. Na něm odborníci představují výsledky misí při pozorování Země. Data chtějí analytici využít třeba pro plánování dopravních staveb nebo pro projekty v rámci zemědělství.

Letošní konference se speciálně zaměřuje na téma využití kosmických informací pro ochranu životního prostředí. Podle organizátorů je účast rekordní - přes tři tisíce lidí.

Evropská kosmická agentura v pondělí také zveřejnila satelitní mapu plodin rostoucích na území východně od Prahy. Mapa vznikla využitím údajů ze satelitů Sentinel - 1, Sentinel – 2 a Landsat – 8 z roku 2015. 

Satelitní mapa plodin ve středních Čechách
Zdroj: ESA