WEF: Česko se výrazně zlepšilo v konkurenceschopnosti

Ženeva/Praha – Česká republika si v letošním žebříčku konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra polepšila o devět míst na 37. příčku. Fórum celkem porovnalo 144 zemí, v čele pelotonu je stále Švýcarsko.

2 minuty
WEF: Česko se zlepšilo v konkurenceschopnosti
Zdroj: ČT24

Světové ekonomické fórum (WEF) porovnává země podle 12 faktorů. Ty zahrnují například infrastrukturu, vzdělání, efektivitu pracovního trhu, technologickou připravenost nebo inovace. Autoři vycházejí z dat OSN a dalších mezinárodních organizací, která doplňují vlastním průzkumem mezi 15 000 zástupci firem.

Česko se díky zlepšení o devět míst vrátilo zhruba na pozici, kterou obsadilo před dvěma lety. Podle analytiků přispěla k vyššímu hodnocení rostoucí ekonomika a dobrá kondice průmyslu. Stát má ale pořád velký prostor ke zlepšení. „Takovou Achillovou patou české konkurenceschopnosti je naprosto zoufalá česká veřejná správa. Před námi je třeba Portugalsko, dokonce Čína je deset příček před námi,“ upozornil Václav Franče z Raiffeisenbank.

Ještě v loňském roce Česko kvůli recesi v podobných žebříčcích klesalo (více zde nebo zde). Pokud bude ovšem hospodářství nadále růst a podaří se odbourat velké byrokratické překážky, mohla by země v příštích letech atakovat první dvacítku nebo dokonce patnáctku.

Klíč k úspěchu? Podpora investic a rozvoj talentů

Všechny země na prvních příčkách mají jedno společné: dosáhly velmi dobrých výsledků v oblasti investic na podporu inovací a v rozvoji talentů. „Tyto chytré a cílené investice byly možné díky koordinovanému přístupu na základě pevné spolupráce veřejného a soukromého sektoru,“ zdůraznilo WEF.

Švýcarsko skončilo na prvním místě pošesté za sebou. V první desítce se umístilo ještě pět evropských zemí, zbytek s výjimkou Spojených států obsadili Asiaté. Čína, která má druhou největší ekonomiku na světě, si polepšila o jednu příčku na 28. místo. Jiné rozvíjející se tržní ekonomiky jako Brazílie, Indie nebo Turecko v hodnocení klesly. Sousední Slovensko skončilo na 75. místě, loni bylo o tři pozice níž.

„Žebříček sestavený WEF je nejkomplexnější publikací co do rozsahu zemí i co se týká indikátorů, které zahrnuje. Je to nejprestižnější zdroj informací,“ říká hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Ilustrační foto
Zdroj: EPA/QUILAI SHEN/ISIFA

Světové ekonomické fórum, které každoročně pořádá setkání politických a podnikatelských špiček v luxusním švýcarském lyžařském středisku Davosu, upozornilo, že zdraví globální ekonomiky je ohroženo, a to navzdory podpoře centrálních bank. Ty svou expanzivní měnovou politikou v posledních letech výrazně přispěly k růstu ve Spojených státech, Japonsku nebo Velké Británii. Fórum se domnívá, že spíše než měnová stimulace zajistí trvalý růst strukturální reformy a investice, které podpoří produktivitu.

Žebříček konkurenceschopnosti zemí

(v závorce je uvedeno loňské pořadí) 

1. Švýcarsko (1)       

2. Singapur (2)          

3. USA (5)     

4. Finsko (3)  

5. Německo (4)         

6. Japonsko (9)         

7. Hongkong (7)        

8. Nizozemsko (8)     

9. Británie (10)           

10. Švédsko (6)

…                    

28. Čína (29)  

…                    

36. Portugalsko (51)

37. Česká republika (46)

38. Ázerbájdžán (39)

…                    

75. Slovensko (78)

…        

142. Jemen (145)

143. Čad (148)

144. Guinea (147)

Zdroj: World Economic Forum

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 7 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...