Vánoce na dluh? Češi si na dárky opět půjčují

Praha – Kvůli letošní ekonomické krizi budou Vánoce nejspíše poněkud chudší. Lidé jsou kvůli tomu opatrnější i s půjčováním peněz, přesto ale bude mnoho lidí nakupovat vánoční dárky na dluh. Podle statistik se nejvíce půjčuje na televize, DVD přehrávače či na mobilní telefony. Pokud ale svoje možnosti dostatečně nezváží, můžou se dostat do dluhové pasti, kdy jsou nuceni si vzít kvůli nesplaceným úvěrům mnohdy nevýhodnou půjčku.

Odborníci se shodují, že lidé by si především měli rozmyslet, od koho si peníze půjčují. „Není to otázka toho, jaký produkt zvolit, je to spíše otázka toho, kdo vám ten produkt poskytne,“ potvrzuje Karel Kolář, ředitel nebankovního úvěrového registru LLCB. Ne všichni poskytovatelé půjček totiž nabízejí svým klientům výhodné služby.

Některé půjčky jsou na hranici lichvy

Spotřebitelé se mohou při výběru půjčky orientovat podle sazby RPSN. Což je ukazatel celkových ročních nákladů spojených s užíváním dané půjčky, vyjádřený v procentech. „Lidé se o RPSN zajímají, ale bohužel stále najdeme mezi starší generací spotřebitele, kteří vůbec nevědí, co tento ukazatel znamená a zda a jak se podle něj orientovat,“ uvádí Jan Mišurec ze Sdružení ochrany spotřebitelů.

Na úvěrovém trhu působí firmy, jejichž RPSN přesahuje i 500 %. Podle Mišurce je tudíž velká škoda, že zákon nestanoví, kdy se již jedná o lichvu. Lidé by proto měli být opravdu obezřetní a dopředu by jim mělo být jasné, zda se jim taková půjčka vyplatí. Rovněž by si měli důkladně přečíst smlouvu, kterou následně podepíší.

Úvěrová delikvence se zvýšila

Češi si už od minulého roku půjčují peníze s větší obezřetností. To se potvrzuje i letos, nicméně začátkem prosince šla opatrnost stranou a lidé začali podléhat mnohým marketingovým akcím a opět hromadně nakupují, a tak se i hromadně zadlužují. Zřejmým důvodem jsou právě začínající Vánoce a dárky. „Jsem přesvědčen, že zase všichni podlehnou nákupům,“ tvrdí Karel Kolář.

Úvěrová delikvence se letošním rokem zvýšila. Tento trend není způsoben nevýhodnými půjčkami nebo ztrátou zaměstnání dlužníků, ale tím, že mnozí nejsou schopni odhadnout své finanční možnosti. Nakonec jim nezbývá nic jiného, než pokrýt nesplacený dluh dalším úvěrem. V této situaci obcházejí zoufalí lidé všechny možné finanční instituce. „Vzhledem k tomu, že jsou potom odmítáni od uživatelů bankovního registru, tak se dostávají do takové pasti, že se vrhají na společnosti, které poskytují nevýhodné úvěry,“ dodává Kolář.

Sdružení ochrany spotřebitelů

Informace o úvěrech a poradna pro dlužníky:

www.spotrebitele.info

www.finformation.eu

tel: 900 08 08 08

  • Žádost o poskytnutí úvěru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/870/87000.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/594/59328.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
před 2 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 9 hhodinami

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 9 hhodinami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Rozpočet asi nesplní zákon, je to bezprecedentní, varuje rozpočtová rada

Návrh rozpočtu na letošní rok bude velmi pravděpodobně v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti, uvedli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle nich je taková situace bezprecedentní. Zákon stanovuje maximální možný deficit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že bude obtížné udržet schodek pod třemi sty miliardami korun. Vláda by měla rozpočet schvalovat 26. ledna. Podle rady se také naplnila její varování ohledně loňského rozpočtu.
včeraAktualizovánovčera v 14:56

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026
Načítání...