V Sazce zasahovala policie, kvůli „Hušákovým“ obrazům

Praha – V budově Sazky dnes zasahovala policie, která tak činila na podnět insolvenčního správce firmy Josefa Cupky. Policisté přišli zajistit předměty, které se snažili údajně odnést lidé pověření bývalým ředitelem Sazky Alešem Hušákem. „Mělo dojít ke stěhování některých věcí ze společnosti, se kterými (Cupka) nesouhlasil,“ uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. V době, kdy policie dorazila na místo, byl již spor vyřešen. Podle Aleše Hušáka, kterého Cupka odvolal v úterý z funkce generálního ředitele Sazky, byly předmětem sporu jeho soukromé věci a dnešní události jsou součástí diskreditační kampaně proti jeho osobě.

V budově Sazky zasahovala policie

Zaměstnanci Sazky pověření Hušákem se pokusili z budovy odnést předměty, u kterých nebylo možné prokázat, jestli se jedná o jeho osobní věci. Bývalý šéf Sazky navíc porušil gentlemanskou dohodu, když slíbil, že veškeré, tedy i osobní věci, které si bude ze Sazky odnášet, budou řádně zaprotokolovány.

Reportáž Zuzany Luňákové (zdroj: ČT24)

„Po dohodě s Cupkou dnes zaměstnanci dceřiné společnosti Sazky měli odstěhovat moje soukromé věci z mé kanceláře ve společnosti. U všeho byl pověřený pracovník odboru správy majetku Sazky, který potvrdil, že jde o věci v mém osobním vlastnictví. Vůz s těmito věcmi neopustil budovu Sazky, a Cupkovi lidé přivolali policii. Sám se přitom nenacházím v budově Sazky, ale na Moravě. Je jasné, že vše je součástí sílící diskreditační kampaně proti mé osobě.“

„Vzhledem k tomu, že měl insolvenční správce Sazky Cupka důvodné podezření, že je nakládáno s hodnotnými předměty, které jsou součástí majetkové podstaty Sazky, učinil veškeré kroky k zajištění ochrany majetku společnosti a povolal proto do sídla firmy i Policii ČR,“ prohlásila Cupkova mluvčí Lenka Tichá.

Podle informací ČT se mělo jednat hlavně o vzácné obrazy. Krátce před čvrtou hodinou pak byla přivolána policie, neboť nebyl jasný jejich původ. Na místo dorazila tři policejní auta a situaci uklidnila.

Podle Tiché se bez vědomí správce či jiného člena jeho týmu pokusil Hušák z budovy společnosti odvézt více než stovku uměleckých děl a dalších věcí. Zaměstnanci Sazky, kteří byli údajně pověřeni Hušákem, aby věci z budovy odvezli, nebyli schopni jakkoliv prokázat, že jde o jeho soukromý majetek. Bylo tedy povinností insolvenčního správce zamezit takovému kroku až do dalšího vyjasnění, podotkla Cupkova mluvčí.

Hušák by mohl přijít i o mzdy z předchozích let

Nejen o odchodné, ale za určitých okolností také o mzdy z předchozích let by mohl přijít bývalý šéf Sazky Aleš Hušák. Podle Jana Procházky z advokátní kanceláře Ambruz & Dark by se tak stalo v případě, že by šlo o souběh funkce člena statutárního orgánu s pracovním poměrem na pozici generálního ředitele.

„Souběh funkcí totiž má podle řady rozhodnutí Nejvyššího správního soudu za následek neexistenci pracovního poměru. Insolvenční správce by tak za určitých okolností mohl žádat po Hušákovi i vrácení veškerých mzdových a dalších plnění poskytnutých v uplynulých třech letech v souvislosti s neexistujícím pracovním poměrem.“

Z funkce generálního ředitele Sazky odvolal Hušáka v úterý insolvenční správce Sazky Josef Cupka. Je možné, že Hušák, který nadále zůstává předsedou představenstva, nedostane ani žádné odstupné. V případě odchodu z loterijní firmy by přitom mohl dostat odstupné v řádech desítek milionů korun, uvádí Hospodářské noviny.

„Souběhem funkcí se právě zabývá tým právníků. Případné protiprávní aspekty smluv pana doktora Hušáka jsou v současné době jednou z hlavních linií, kterou právní tým insolvenčního správce řeší,“ uvedla Tichá.

Právní moc konkurzu podle Hušáka stále nenastala a odvolání proti ní bude s největší pravděpodobností podáno dnes. Insolvenční správce Hušákovi také omezil většinu nadstandardních požitků, které vyplývají z jeho manažerské a pracovní smlouvy. Hušák je už jediným členem statutárního orgánu, který přestal být od minulého týdne usnášeníschopný. Většina pravomocí představenstva i generálního ředitele od 30. května přešla právě na Cupku.

Podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z prosince 2010 není souběh funkcí možný. Podobná judikatura v Česku existuje od roku 1993, ale soud ji poprvé použil i na nemocenské či důchodové pojištění. Podle něj nelze působit ve společnosti jako statutární orgán a tytéž činnosti vykonávat na základě pracovního poměru. Tato praxe však funguje v mnoha českých firmách.

  • Policie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2530/252922.jpg
  • Josef Cupka autor: Vondrouš Roman, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2597/259631.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 38 mminutami

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 3 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 4 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 14 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 15 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...