Vítězem náhradního tendru státního podniku Lesy České republiky na lesnické práce a prodej dřeva je podle předběžných výsledků firma Uniles ze skupiny Agrofert. V tendru podala nejlepší cenovou nabídku na 25 ze 109 soutěžených jednotek, a má tak šanci získat nejvíce kontraktů. Soutěže se týkají jednotek, na nichž lesnické firmy podniku předčasně vypověděly smlouvy ztrátové v důsledku lesních kalamit.
V lesnickém tendru po kalamitách zvítězil Uniles ze skupiny Agrofert
Zájem firem o účast v tendru generální ředitel státního podniku Daniel Szórád označil za mírně nadprůměrný. „Zájem je lepší, než byl o standardní tendry 2018+,“ přiblížil. Na jednu územní jednotku podnik nyní dostal v průměru 5,2 nabídky, loni v tendru 2018+ to bylo jen 3,8 nabídky na soutěženou jednotku.
Trh s dřevem podle Szóráda po loňském zahlcení dřívím z kalamit už zažívá mírné oživení poptávky. „Ceny vždycky rychle padnou, ale jen pomalu se vracejí do původní úrovně. Předpokládám, že jsme se ode dna již odrazili, že ceny budou postupně narůstat,“ uvedl.
Za firmou Uniles se umístily shodně s 11 nejlepšími nabídkami firmy Kloboucká lesní a Jihozápadní dřevařská. Na dalších místech skončily firmy ACLESIA s devíti jednotkami, skupina Petra s osmi jednotkami a firma Stora Enso Wood Products Ždírec se šesti jednotkami. Ze 38 firem v soutěži by alespoň jednu zakázku mohlo získat 25 z nich.
Uniles byl jedinou firmou, která podala nabídku na všech 109 jednotek. Ostatní uchazeči se většinou orientovali na zakázky, kde dosud působí. Největší ztráty utrpěla společnost PROGLES, která se do tendru vůbec nepřihlásila, a opustila tak všech 14 jednotek, které měla obhajovat.
Náhradní tendr, který je nazvaný Březen 2018+, zahrnuje lesní práce v celkovém odhadovaném objemu 3,9 miliardy korun. Souhrnný objem dřeva k těžbě je asi 8,7 milionu metrů krychlových. Nabídky firmy podaly v pátek 5. ledna. Vítězné firmy by na jednotlivých územních jednotkách měly začít pracovat v průběhu března 2018. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.
Firmy ve státních lesích pracují na základě pětiletých tendrů, které jsou každý rok vypisovány na pětinu území Lesů ČR. Vypovězené kontrakty se týkají smluv, které měly končit postupně k 31. prosinci 2018, 2019, 2020 a 2021.
Tři čtvrtiny smluv vypovězeny
Náhradní tendr Březen 2018+ se koná poté, co firmy Lesům ČR začátkem října vypověděly 76 procent kontraktů na lesnické práce, prodej dřeva a těžbu. Možnost ukončit smlouvy bez sankce k 31. prosinci 2017 jim daly státní lesy na základě usnesení vlády. Tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) to zdůvodnil tím, že kdyby Lesy ČR trvaly na smlouvách, mohlo by to mnoho firem přivést do existenčních problémů s dopady na zaměstnanost a stabilitu sektoru.
Firmy se tak mohly zbavit ztrátových dlouhodobých smluv. Ztráty začaly vykazovat, když kvůli nadbytku dřeva na trhu z větrných a kůrovcových kalamit začaly klesat jeho ceny. Firmy musely při platbách Lesům ČR vycházet z cen, které nabídly v soutěžích v době stability cen.
Nejvíce smluv ke konci loňského roku předčasně ukončila společnost PETRA, všech šestnáct. Všechny své kontrakty na lesnické práce a těžbu vypověděly také například firmy 1. písecká lesní a dřevařská, ACLESIA, LDF Rožnov, LST, PROGLES, a firma T.E.P.Z. Firma Uniles vypověděla třináct kontraktů a dalších třináct si ponechala. Firma Kloboucká lesní si z jedenácti kontraktů nechala tři a Stora Enso Wood Products Ždírec si ze čtrnácti nechala pět.
Aktuálně státní lesy uzavírají podepisováním smluv řádný tendr 2018+, u něhož se obálky otevíraly loni 10. října a firmy v něm získávají pětileté kontrakty do 31. prosince 2022. Až Lesy ČR uzavřou všechny smlouvy z tendru 2018+ a smlouvy z náhradních tendrů, budou mít opět celé území pokryto smluvními partnery. Do uzavření smluv státní podnik na dotčených jednotkách nakupuje lesnické služby prostřednictvím dynamického nákupního systému a těžbu dříví zadává aukcemi.