USA obvinily tři švýcarské bankéře z napomáhání k daňovým únikům

New York - Spojené státy obvinily tři švýcarské bankéře z napomáhání daňovým únikům. Podle obvinění pomohli bohatým americkým klientům skrýt před daňovými úřady více než 1,2 miliardy dolarů (23,7 miliardy korun). Uvedl to dnes úřad manhattanského státního zástupce. Pokud by byli uznáni vinnými, hrozí jim až pět let vězení.

Bankéři podle úřadů pracovali jako poradci klientů v curyšské pobočce banky, která byla označená pouze jako „švýcarská banka A“. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje uvedla, že to byla banka Wegelin & Co, jedna z nejstarších soukromých bank ve Švýcarsku. Obžalovaní žijí ve Švýcarsku. Podle obvinění bankéři pomáhali v letech 2008 a 2009 americkým daňovým poplatníkům utajit existenci jejich bankovních účtů ve Švýcarsku.

„Přímo v New Yorku tito tři přesvědčovali zhruba 30 amerických investorů. Ministerstvo spravedlnosti disponuje videozáznamem, kde se zaučují, jak přesvědčit tyto majetné Američany, vysvětlují, co udělat a jakým způsobem se mohou vyhnout daním,“ vysvětlil v rozhovoru pro ČT24 investiční bankéř Ondřej Jonáš. Podle obžaloby pak bankéři otevřeli anonymní konta ve švýcarské bance. Dohromady mělo jít nejméně o 70 účtů.

Albena Bjorck, mluvčí Wegelin & Co.

„Wegelin zastavila veškeré aktivity s americkými klienty a vyšetřovaní zaměstnanci jsou přeřazeni na jiné úkoly v rámci banky. Banka pověřila právní zástupce ve Spojených státech, aby vyjednávali s americkou justicí v maximální možné míře podle švýcarských zákonů.“

Celá kauza se točí kolem švýcarského bankovního tajemství, které Spojené státy dlouhodobě kritizují. Obžaloba má podle americké strany zvýšit tlak nejen na Wegelin, ale i na dalších 10 švýcarských bank, které v USA působí, aby s americkými úřady spolupracovaly.

Obvinění přichází v době rozsáhlého vyšetřování Švýcarska a švýcarských bank kvůli podezření, že napomáhaly bohatým Američanům k daňovým únikům. Zpráva podle zdrojů naznačuje, že úřady se pomalu blíží k podávání trestních obvinění vůči některým bankám. Americké úřady podezřívají desítky tisíc Američanů, že ti využívali švýcarské banky k ukrývání miliard dolarů, které nezdanili.

Banka Wegelin nemá pobočku ve Spojených státech. Své služby klientům v USA poskytuje prostřednictvím jedné z poboček švýcarské banky UBS ve Stamfordu. Švýcarská banka UBS již v roce 2009 zaplatila 780 milionů USD jako urovnání obvinění, že pomohla tisícům amerických klientů ukrýt před daňovým úřadem 20 miliard USD. Švýcarské úřady usilují o globální urovnání civilního sporu s USA, v rámci kterého by celý švýcarský bankovní sektor zaplatil pokutu a ukončil anonymní služby privátního bankovnictví pro Američany.