Tržby stovky nejúspěšnějších českých firem loni poprvé překonaly tři biliony korun. V roce 2017 to bylo 2,63 bilionu korun. Jejich zisky loni meziročně vzrostly o 12,3 procenta na 209,6 miliardy korun. Nejvyšší příčku žebříčku Czech Top 100 opět obsadila Škoda Auto, mladoboleslavská automobilka zvítězila v žebříčcích nejvyšších tržeb i nejvyšších zisků, uvedli organizátoři.
Tržby stovky nejúspěšnějších českých firem překonaly tři biliony korun. Vítězem je Škoda Auto
Podle údajů sdružení Czech Top 100 vykázala vítězná Škoda Auto loni tržby 416,7 miliardy korun, meziročně o 9,7 miliardy korun více. Druhý ČEZ utržil 184,5 miliardy korun. Na třetím místě je Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského s tržbami 179,5 miliardy korun. EPH vystřídal na bronzové příčce Agrofert, který klesl na čtvrté místo při tržbách 157,5 miliardy korun. Páté místo obsadil Unipetrol, jenž utržil přes 130 miliard korun.
Nejlepšího hospodářského výsledku před zdaněním dosáhla podle sdružení loni Škoda Auto s 35,1 miliardy korun, což je o čtyři miliardy korun méně než v roce 2017. Firmou s druhým nejvyšším ziskem se stal EPH se ziskem 24,4 miliardy korun. Loni stříbrný ČEZ se letos v tomto ukazateli umístil na třetím místě se ziskem 13,5 miliardy korun. Čtvrtý největší zisk měl T-Mobile Czech Republic s 11,4 miliardami korun.
Nejstabilnější firmou se letos stal pražský obchodník s kovy, uhlím a dalšími komoditami Metalimex. Cenu Czech Stability Award firma získala v samostatné kategorii žebříčku Czech Top 100. Metalimex byl dříve součástí těžební skupiny OKD, v roce 2006 ho koupil podnikatel Petr Otava, bývalý spolumajitel OKD a otec současného šéfa Metalimexu. Podle posledních dostupných údajů o hospodaření firmy dosáhl Metalimex předloni více než dvojnásobného meziročního růstu čistého zisku na 251,2 milionu korun a růstu tržeb o dvě pětiny na 23,7 miliardy.
Do žebříčku nejstabilnějších společností se firmy dostanou po vyhodnocení rizika jejich úpadku v příštích 12 měsících prostřednictvím modelu Bisnode, který vychází z finančních a dalších údajů o firmách. Největší podíl mají v žebříčku společnosti z obchodu a zpracovatelského průmyslu.
„Celkem 44 nejlépe hodnocených firem v rámci žebříčku podniká v obchodu a necelá třetina ve zpracovatelském průmyslu,“ doplnil hlavní analytik Bisnode Zdeněk Demeter.
V rámci spolupráce sdružení s poradenskou firmou TPA Group je vyhlašována také cena pro takzvanou gentlemanskou firmu. Letos byla oceněna společnost Isolit-Bravo. Cenu získala podle pořadatelů mimo jiné za inovativnost, přístup ke spolupracovníkům a obchodním partnerům i za důraz na ekologii. Jde o českou společnost specializující se na výrobky z plastických hmot.