Tripartita se neshodla na rozpočtu 2018, spor je o investice a zvýšení platů ve veřejném sektoru

8 minut
Události ČT: Tripartita se pře o rozpočet na rok 2018 a platy ve veřejném sektoru
Zdroj: ČT24

Zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády se neshodli na podobě rozpočtu pro příští rok, budou se mu proto věnovat znovu v září. Odboroví předáci chtěli mimo jiné vyjednat navýšení platů ve veřejném sektoru. Ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovalo tři varianty, ani na jedné ale nebyla shoda. Zaměstnavatelé pak kritizují například malý rozsah plánovaných investic. Odbory i zaměstnavatelé také při společném jednání s vládou shodně odmítli rozšíření mýtného na silnice první třídy. Tripartita se věnovala rovněž strategii těžby při využití lithia.

Za priority rozpočtu považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zajištění investic do dopravní infrastruktury, zvýšení výdajů na obranu, dále pak zohlednit nárust platů zaměstnanců veřejného sektoru, ke kterému již letos došlo nebo ještě dojde v letošním roce a zajištění dostatku peněz na sociální služby. 

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) uvedl, že se z jednání tripartity nedozvěděl, v jakém pořadí má priority plnit. Zmínil dramatický nárůst platů ve veřejné správě, k čemuž dodal, že „nemůžeme lidi oblékat do brokátu, protože na to prostě není“. Dodal, že nad rámec toho, co již bylo přijato, nebude jako ministr financí souhlasit s ničím. 

Ministerstva přitom vznášejí další požadavky v řádu desítek miliard korun. Sněmovna by měla od kabinetu návrh zákona o rozpočtu dostat do konce září.

27 minut
Brífink po jednání tripartity
Zdroj: ČT24

Podle návrhu rozpočtu se počítá s deficitem ve výši 50 miliard korun, což vyvolává kritiku podnikatelů, opozice i mnoha ekonomů. Ti zdůrazňují, že v době ekonomického růstu by měl stát hospodařit alespoň s vyrovnaným rozpočtem.

Například vysoké školy by si podle návrhu polepšily jen o 100 milionů korun. Původně měly přitom slíbeno, že dostanou navíc čtyři a půl miliardy. Univerzity proto chtějí ještě během léta jednat s politiky a nevylučují ani protestní akce.

„Rozhodně jsem vstřícný, protože budoucnost ČR je ve vzdělaných lidech. Měla by to být priorita. Těch 100 milionů je v rozpočtových kapitolách a o ostatních věcech budeme jednat stejně jako s ostatními ministry,“ řekl minulý týden Pilný.

Deset miliard ze státního rozpočtu navíc se podařilo už získat ministru dopravy Danu Ťokovi (za ANO). Peníze půjdou na pokračování stavby dálnic D11 a D35 z Hradce Králové na Polsko a Olomouc. Dalších deset miliard ale šéf resortu ještě potřebuje. V druhé polovině srpna se proto plánuje s ministrem Pilným znovu sejít.

„Evropské peníze dojdou v roce 2019, potom to musí převzít český rozpočet, buď půjčkou nebo budeme stavět PPP projekty,“ řekl Ťok minulý týden.

PPP projekty jsou partnerstvím veřejného a soukromého sektoru, zkratka je převzata z anglického termínu Public Private Partnerships.

Rozpočtový plán kritizovali na tripartitě zástupci zaměstnavatelů. Rozpočet je podle Svazu průmyslu a dopravy ČR nekoncepční, politický a nemá dlouhodobě zajištěné příjmy.

„Navíc v době ekonomického růstu nedává smysl plánovaný schodek 50 miliard korun. Pokud vláda chce plánovat schodek, tak maximálně kvůli investicím do aplikovaného výzkumu, dopravní infrastruktury či učitelů. Nesouhlasíme ani s nárůstem úředníků. Namísto modernizace státní správy a její digitalizace roste i počet úředníků. To je špatně,“ popsal výhrady svazu jeho prezident Jaroslav Hanák.

obrázek
Zdroj: ČT24

Odbory i zaměstnavatelé shodně odmítli rozšříření mýtného na silnice první třídy. Dopravní firmy podle zaměstnavatelů tvrdí, že náklady budou muset přenést na spotřebitele.

„Upozorňujeme, že plánované rozšíření mýta o 900,2 kilometru silnic první třídy je prosazováno vládou přes nesouhlas dotčených profesních organizací. Dopravní firmy odmítají takové rozšíření, protože by ho musely promítnout do výše ceny přepravy osob a zboží, a velmi pravděpodobně přenést na spotřebitele,“ uvedl k mýtnému Hanák.

Jakou roli sehraje Diamo v těžbě lithia?

V rámci projednávání strategie při těžbě lithia se na tripartitě diskutovalo o možném zapojení státního podniku Diamo a jeho roli při průzkumech a těžbě, uvedl na brífinku po tripartitě premiér Sobotka. Snahou je, aby přidaná hodnota co nejvíce zůstávala na území ČR, dodal. 

Cílem vlády je využití zdrojů lithia, zabezpečení toho, aby surovina nebyla vyvezena mimo území České republiky v nezpracované podobě.
Bohuslav Sobotka

Nejnovější průzkumy potvrzují, že Česká republika má nejbohatší ložiska lithia z celé Evropské unie. Tento kov je považován za surovinu budoucnosti, používá se totiž při výrobě baterií pro nejmodernější technologie včetně elektromobilů.

Kde se dřív těžil cín, je teď nově potenciál těžby bílého zlata - u nás konkrétně na Cínovci v Krušných horách. Jediným povolením k těžbě zatím disponuje soukromá firma, kterou ovládá investiční fond miliardáře Karla Janečka. Současnou situaci kolem suroviny mapoval nedávno David Havlík z Reportérů ČT.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
před 9 hhodinami

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Od ledna ubude na úřadech 322 míst, schválila vláda

Na úřadech ubude od začátku ledna 322 míst, schválila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda. Nejvíce míst ubude na úřadu vlády, ministerstvech financí a průmyslu, řekl po zasedání kabinetu. Jde podle něj teprve o první kolo, úspory se budou ještě hledat. Na začátku roku 2025 bylo úřednických míst 73 520. Aktuální návrh takzvané systemizace počítá pro letošní rok s číslem 73 352.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Antimonopolní úřad zrušil zakázku na 180 trolejbusů pro Prahu

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna definitivně zrušil zadávací řízení Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) na nákup až 180 bateriových trolejbusů za víc než tři miliardy korun. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí je pravomocné, DPP jej může napadnout správní žalobou u Krajského soudu v Brně. Vedoucí komunikace DPP Daniel Šabík uvedl, že podnik v příštím roce vypíše novou veřejnou zakázku.
před 17 hhodinami

O svátcích budou velké obchody většinou zavřené

Obchodní řetězce a nákupní centra budou mít o Vánocích naposledy otevřeno na Štědrý den, který letos připadá na středu, maximálně však do 12:00 hodin. Ve čtvrtek 25. prosince a v pátek 26. prosince budou mít všechny velké obchody zavřeno, stejně tak i ve čtvrtek 1. ledna. Děti šly letos do školy naposledy v pátek 19. prosince a vrátí se v pondělí 5. ledna.
před 22 hhodinami

Provizorium nemusí být problém, nebude-li dlouhé, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

Vláda Andreje Babiše (ANO) míří do rozpočtového provizoria, protože chce předělat návrh státního rozpočtu zděděný po kabinetu Petra Fialy (ODS). Hlavní ekonom Investiky Vít Hradil a redaktor ČT Petr Vašek diskutující v pořadu Události, komentáře z ekonomiky se shodli, že provizorium nemusí být zásadní problém, pokud nepotrvá dlouho. Babišova vláda se ale zřejmě nevyhne vyššímu schodku, pokud chce prosadit priority jako přesun poplatků za obnovitelné zdroje na stát nebo snížení záloh živnostníkům. Debatu moderovala Vanda Kofroňová.
21. 12. 2025

Firmy mohou opět získat úvěr se státní zárukou

Malé a střední firmy mohou po téměř dvouleté pauze znovu získat úvěr se státní zárukou. Peníze lze využít na provozní i investiční výdaje. Ministerstvo průmyslu a obchodu na program Národní záruka vyčlenilo 578 milionů korun, což umožní poskytnout až pět miliard. Resort očekává, že si je rozdělí zhruba tisíc podnikatelů. Žádosti přijímá Národní rozvojová banka. Ta v minulosti poskytla záruky v objemu padesáti miliard korun.
20. 12. 2025
Načítání...