Třetině lidí zkomplikovala krize bytovou situaci, uvádí průzkum

Třetině lidí v Česku zkomplikovala krize spojená s opatřeními proti šíření koronaviru situaci s bydlením. Nejčastěji mají strach, že budou mít problémy s placením nájmu nebo hypotéky. Aktuální problémy s placením uvedlo šest procent Čechů. Vyplývá to z výsledků průzkumu Generali Investments. Na konci září se ho zúčastnilo 1084 ekonomicky aktivních lidí.

Téměř třetina respondentů zároveň uvedla, že kvůli zhoršení ekonomické situace, které zapříčinila koronavirová pandemie, slevili ze svých nároků na bydlení. Více než desetina je například ochotná bydlet v menším, zhruba deset procent by snížilo své požadavky na stav nemovitosti.

Tvrdý střet reality a představ

Podle průzkumu bydlí ve vlastním 68 procent dotázaných. V nájmu žije 27 procent, pět procent bydlí u příbuzných nebo kamarádů. Realita a představy se však výrazně liší. Ve vlastním bytě nebo domě by v budoucnosti chtělo bydlet 92 procent respondentů.

Téměř dvě třetiny z těch, kteří si vlastní byt nebo dům teprve chtějí pořizovat, ale mají strach, že kvůli koronaviru to pro ně bude ještě složitější než dříve. Každý dvacátý musel koupi odložit, dalších osm procent dotázaných odpovědělo, že nebudou schopni na vlastní bydlení šetřit.

Práce z domova změní poptávku po bydlení

Na konci září pracovala alespoň částečně z domova čtvrtina oslovených. V Praze to bylo 42 procent, ve Zlínském kraji pouze sedm procent. Lze však předpokládat, že po říjnové sérii zpřísňujících vládních opatření se situace změnila.

„Dá se očekávat, že výrazné rozšíření práce na takzvaný home office se podepíše nejen na trhu s kancelářskými prostory, ale právě i na poptávce po bydlení, protože lidé už nebudou tak vázáni každodenním dojížděním do práce,“ uvedl ředitel Real Estate Generali Investments Marek Bečička.

Přes čtvrtinu respondentů, kteří se chtějí výhledově stěhovat a kvůli koronaviru změnili způsob práce, v důsledku toho vybírá nové bydlení v lokalitě vzdálenější od centra nebo dokonce v jiné obci. Sedm procent z nich vybírá byt nebo dům, kde budou moci mít vyhrazený prostor pro práci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Česko nabídlo Slovensku pomoc s přepravou plynu

Česko je připraveno poskytnout Slovensku přepravní kapacity plynu přes své území. V dopise adresovaném slovenské ministryni hospodářství Denise Sakové (Hlas) o tom ujistil šéf českého resortu průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Oba ministři byli následně v telefonickém kontaktu.
před 46 mminutami

Automobilky očekávají složitý rok

Nadcházející rok bude výzvou pro automobilový průmysl, který je důležitou součástí tuzemské ekonomiky. Některé společnosti v rozhovorech pro Českou televizi připouštějí, že vyrobí méně vozů než letos, nebo že jejich produkce bude stagnovat.
před 12 hhodinami

Nadešlo období slev. Hlídejte si cenovky, nabádá policie

S koncem vánočního období jsou spojené všemožné slevy v obchodech. K opatrnosti při nákupech ale nabádá třeba policie nebo ministerstvo průmyslu a obchodu. Označení slev totiž podléhá přísným pravidlům, na jejichž dodržování dohlíží inspektoři. Jenom v prvním čtvrtletí tohoto roku inspekce zjistila v souvislosti se slevami porušení předpisů téměř u čtyřiceti procent kontrolovaných prodejců. Povánoční výprodeje na některé druhy zboží nabídne asi 85 procent e-shopů a zhruba 70 procent kamenných prodejen.
včera v 10:30

Jednotná jízdenka v Německu podraží

Síťová jízdenka umožňující neomezené cestování veřejnou dopravou po celém Německu bude platit i v roce 2025. Její měsíční cena ale podraží ze 49 na 58 eur, tedy v přepočtu na 1500 korun. Silně dotovaná permanentka Deutschlandticket má za cíl zatraktivnit veřejnou a ekologickou dopravu.
včera v 07:05

Zaměstnanci si po dohodě sami rozvrhnou pracovní dobu

Nový rok přinese několik změn pro zaměstnance. Od ledna si například budou moct sami rozvrhovat pracovní dobu, pokud se na tom dohodnou se zaměstnavatelem. Další úpravy pracovních předpisů chce ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) prosadit nejpozději do poloviny příštího roku. Odbory i opozice u připravovaných změn kritizují možné prodloužení zkušebních lhůt pro nové zaměstnance.
včera v 06:00

Nová přenosná elektronika už musí mít v EU jednotný nabíjecí port

Od této soboty musí mít veškerá nová přenosná elektronika prodávaná na unijním trhu jednotný nabíjecí port USB-C. Jde o mobilní telefony, tablety, fotoaparáty, sluchátka, herní konzole či další přenosné elektronické přístroje. Pro notebooky bude povinnost platit od dubna 2026. Evropský parlament přijal příslušnou legislativu v říjnu 2022.
28. 12. 2024

Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud přeruší tranzit plynu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně zastavení dodávek elektřiny, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko. Uvedl to v pátečním příspěvku na sociální síti.
27. 12. 2024Aktualizováno27. 12. 2024

ČR je po letech blízko splnění slibu, výdaje na obranu už jsou u dvou procent HDP

Česko pár dní před koncem roku prakticky splnilo závazek vůči NATO dát na obranu dvě procenta HDP. Ministerstvo obrany letos utratilo 158 miliard korun, což v tuto chvíli vychází na 1,98 procenta plánovaného hrubého domácího produktu. Z nových čísel o plnění státního rozpočtu to zjistila Česká televize. Stát by tak alianční slib splnil poprvé po devatenácti letech.
26. 12. 2024
Načítání...