Trasa Praha-Ostrava nabídne od září vyšší standard

Praha - Českou železnici dělí už jen dny od revoluce ve vnitrostátní dálkové dopravě. Na trasu Praha-Ostrava vyjede od září nový dopravce, kterým je RegioJet podnikatele Radima Jančury. Dosud se České dráhy musely s konkurencí soukromých dopravců vypořádat jen na regionálních tratích. Pro cestující to znamená, že ve špičce by každou hodinu místo dvou rychlíků měly jezdit tři.

České dráhy i RegioJet lákají cestující na nadstandardní služby. Mezi ty mají patřit stewardky, bezdrátové připojení na internet, více klimatizovaných vozů nebo kombinované jízdenky na vlak i na autobus. Ovšem čím více se blíží samotný start, tím více jsou obě firmy tajuplnější. „S tím, jak nastoupí i konkurence reálně na tuto trať, tak i my budeme postupně dávkovat ty naše novinky pro cestující,“ říká mluvčí Českých drah Radek Joklík. 

„V tuto chvíli opravdu ladíme, vymýšlíme detaily, třeba co budou cestující dostávat zdarma, za co si zaplatí. Ale v tuto chvíli vám opravdu nemohu říct víc,“ mlžil i majitel Student Agency a RegioJet Radim Jančura. „Necháváme modernizovat bistro vozy, jídelní vozy a také je znám náš koncept vlakušek, tedy stewardek ve vlacích a pochopitelně, že takových novinek bude víc,“ dodal Joklík. 

Zatím je jasné to, že ve špičce by každou hodinu místo dvou rychlíků měly jezdit tři. Na ceně jízdenky se přitom konkurence zatím příliš neprojeví. U obou dopravců by se měla pohybovat kolem 220 až 230 korun. 

Ceny jízdenek má srazit příchod LEO Expressu 

Až teprve příchod třetího dopravce, LEO Expressu, by s ní mohl zahýbat. Jeho tajným trumfem má být hliníková konstrukce vagónů. „Je řádově o desítky až 50 procent lehčí, umožňuje nižší náklady na provoz, na energie, na úklid, které se pochopitelně projeví v ceně jízdenky,“ uvádí majitel LEO Expressu Leoš Novotný. 

LEO Express
Zdroj: ČT24/leovlaky.cz

Pět vlakových souprav má jezdit 16krát denně na trase Praha-Ostrava. Rozšiřovat se chtějí i na trasy Praha – České Budějovice, Ostrava–Vídeň a Praha – Ústí nad Labem. První vlak Intercity Flirt by se na českých železnicích v barvách LEO Expressu měl objevit příští rok v prosinci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nejméně dvě obchodní lodě zasáhla palba u znovu uzavřeného Hormuzského průlivu

Teherán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv, důvodem je pokračující americká námořní blokáda jeho přístavů, uvedlo podle agentury AFP velitelství íránských ozbrojených sil. Následně se nejméně dvě obchodní lodě dostaly pod palbu, když se pokusily průlivem proplout, napsala agentura Reuters s odkazem na bezpečnostní zdroje. Teherán průliv dočasně otevřel v pátek. Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu řekl, že blokádu ponechá, pokud nebude s Íránem uzavřena mírová dohoda.
08:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

USA o měsíc prodloužily výjimku na nákup sankcionované ruské ropy na tankerech

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v pátek prodloužila výjimku, která zemím na přibližně jeden měsíc umožňuje nakupovat sankcionovanou ruskou ropu a ropné produkty naložené na tankerech. Stalo se tak dva dny poté, co prohlásila, že tak neplánuje učinit. V sobotu to napsala agentura Reuters, podle níž se vláda snaží udržet pod kontrolou světové ceny energií, které kvůli izraelsko-americké válce proti Íránu zahájené na konci února prudce vzrostly.
05:07Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Ceny ropy prudce klesly, akcie posílily

Ceny ropy na světových trzích prudce klesly poté, co Írán oznámil, že Hormuzský průliv je zcela otevřen plavbě obchodních lodí. Klíčovou úžinou za normálních okolností proudí zhruba pětina světových dodávek ropy. Její blokáda ze strany Teheránu po americko-izraelském útoku na Írán vedla k citelnému zdražení, kdy ceny opakovaně překročily sto amerických dolarů za barel.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Soud zrušil vítěznou arbitráž Česka proti Synotu a zároveň zakázal další

Nizozemský soud zrušil arbitrážní rozhodnutí z roku 2023, podle kterého Česko uspělo ve sporu o 3,6 miliardy korun proti kyperským firmám ze skupiny Synot. Zároveň jim ale zakázal znovu vést proti Česku arbitráž, uvedlo ministerstvo financí, které považuje rozsudek za příznivý pro Česko. Spor s firmami WCV Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited se týkal zrušení povolení pro provozování videoloterijních terminálů. Synot se seznamuje s rozhodnutím a konzultuje jej s právníky.
včeraAktualizovánovčera v 17:21

O víkendu nejvyšší ceny paliv opět mírně klesnou

Maximální ceny paliv, které denně určuje stát, o víkendu opět mírně klesnou. Nejvyšší povolená cena nafty se oproti pátku sníží o 23 haléřů na 43,13 koruny za litr. Benzin bude možné prodávat za 41,33 koruny za litr, tedy o tři haléře levněji. Jde o ceny pro nadcházející tři dny včetně pondělí, o víkendu se měnit nebudou. Vyplývá to z cenového věstníku, který zveřejnilo ministerstvo financí.
včeraAktualizovánovčera v 14:57

Rusko zveřejnilo seznam firem, které má za potenciální cíle. Dvě jsou z Česka

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo seznam zahraničních firem, které se podle něj podílejí na výrobě dronů pro Ukrajinu. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv je označil za potenciální cíle pro ruské ozbrojené síly. Na seznamu figurují i dvě firmy z Česka. Policie je s nimi v kontaktu. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) předvolal ruského velvyslance, aby vyjádření Moskvy české straně vysvětlil.
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026

Cheb schválil vstup Daimler Truck do svého průmyslového parku

Chebští zastupitelé schválili memorandum o spolupráci a vstup německé automobilky Daimler Truck do Strategického podnikatelského parku (SPP) v Chebu. Vyrábět má bezemisní a dieselové nákladní tahače. Podle současných plánů by nová továrna mohla začít vyrábět v roce 2029.
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026

Evropa má leteckého paliva jen asi na šest týdnů, řekl šéf IEA

Evropě zbývá už jen asi šest týdnů, než jí dojdou zásoby leteckého paliva, řekl v rozhovoru s agenturou AP výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Pokud se neobnoví vývoz ropy Hormuzským průlivem, aerolinky podle něj mohou začít už brzy rušit lety. Hormuzský průliv je de facto zablokovaný kvůli válce, kterou proti Íránu vedou Spojené státy a Izrael. Lufthansa i kvůli rostoucí ceně leteckého paliva trvale odstaví 27 letadel své divize CityLine.
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026
Načítání...