Top manažeři stereotyp neradi, práci mění nejvíc ze všech

Praha - Na vrcholu své kariéry změní top manažeři zaměstnání často i čtyřikrát, což je nejvíc ze všech profesí. Naopak nejméně hledají jinou pozici pomocní zaměstnanci. Stále víc oblíbené jsou přitom i posty, na kterých lidé zůstanou i víc než patnáct let. Nejdéle zůstavají na jednom místě policisté, inspektoři, strojníci nebo vedoucí pošty.

„Přece jen se lidé bojí všeho nového, a když jim chodí výplata, je jednodušší přijímat přes větší výkon než jít vlastně do rizika,“ konstatovala Kateřina Jaroňová, marketingová ředitelka pracovního portálu Profesia. 

Jen necelý rok vydrží v práci au-pair. Zaměstnání také často střídají lidé na pozicích hosteska, telemarketingový pracovník nebo třeba pomocná kuchařka. Ta změní svou profesi asi jednou za rok a půl. Většinou jde o mladé lidi do třiceti pěti let. „Děvčata mají průměrný plat kolem devíti tisíc, takže dělají kolem padesáti korun na hodinu,“ poznamenala vedoucí školní jídelny Renata Bezděkovská. 

Pracující žena
Zdroj: ČT24, ČT24

Hledání nové práce je jednodušší pro mladé lidi, kteří ještě nemají hypotéku a vlastní rodinu. „V dnešní době si můžete zapnout pracovního agenta na jakémkoliv pracovním portálu, který vám každý den posílá email s nabídkami, o něž máte zájem,“ podotkla Jaroňová. 

České úřady práce registrují nejvíc nezaměstnaných od vzniku samostatné České republiky - téměř 600 tisíc lidí. 

Úřady evidovaly ke konci února celkem 34 635 volných pracovních míst, meziměsíčně o 859 více. Na jedno volné pracovní místo tak nyní připadá průměrně 17,1 uchazeče. Nejvíce je to v okresech Jeseník (129,9), Bruntál (90), Havlíčkův Brod (70,3), Most (55,6), Karviná (54,9) a Děčín (53,8). 

Úřad práce
Zdroj: isifa/LN, Tomáš Hájek

Ani v nejbližších měsících nečeká Čechy, co se hledání práce týče, nijak zářná budoucnost. Ze 750 oslovených zaměstnavatelů se chystá ve druhém čtvrtletí nabírat jen 5 procent - hlavně v energetice a službách. Stejný počet firem bude naopak propouštět. Zbytek pak zachová současný stav. Odhaduje to personální agentura Manpower ve své pravidelné zprávě o vývoji pracovního trhu. 

Z globálního průzkumu pak vyplývá, že nejistota zaměstnavatelů přetrvává na celém světě. Nejlepší předpověď je v Brazílii, Tchaj-wanu, Turecku a Indii. Pro Čechy klíčovému Německu by se v příštích měsících mělo dařit, o nové síly tam tak bude zájem i dál. Naopak nejslabší náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v Řecku, Itálii, Španělsku a Nizozemí.

Práci mění nejčastěji top manažeři (zdroj: ČT24)
Vydáno pod