Budapešť - Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Slovensko se dohodly, že propojí své plynové potrubní sítě a umožní mezi nimi zpětný tok plynu. Uvedl to v maďarské veřejnoprávní televizi M1 ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó. Dohoda má zvýšit bezpečnost dodávek plynu pro všechny čtyři země.
Střední Evropa propojí plynovodní sítě
Podle ministra mohou všechny čtyři země na financování investic potřebných pro propojení sítí a úpravu plynovodů pro zpětný tok použít prostředky z Evropské unie. Kvůli zrušení plánů na výstavbu plynovodů Nabucco a South Stream musí země v regionu hledat nové příležitosti a zdroje k rozšíření dodávek plynu. „Dokud plynové sítě v regionu nebudou propojeny a dokud se neuskuteční rozsáhlé investice do strategického plynovodu, nemůžeme mluvit o energetické bezpečnosti ve střední Evropě,“ dodal Szijjártó.
Spojovací vedení mezi Maďarskem a Slovenskem by mělo spustit komerční provoz letos v létě. Maďarsko a Rumunsko již také pracují na umožnění zpětného toku plynu mezi svými sítěmi, uvedla maďarská agentura MTI.
Zdá se tak, že střední Evropa je tímto „dílčím krokem“ o něco blíže skutečné realizaci plánu na plynovodní propojení, které by umožnilo dodávat zemní plyn z jihovýchodní Evropy přes Slovensko na Západ a obráceně. Tento projekt s názvem Eastring podpořila v březnu slovenská vláda a podle plánu by měl zahájit komerční provoz na konci roku 2018. Investiční náklady přesáhnou miliardu eur (27,5 miliardy korun). Projekt připravuje polostátní slovenská firma Eustream, ve které 49 procent akcií a manažerskou kontrolu drží český Energetický a průmyslový holding. Definitivní rozhodnutí o jeho skutečné realizaci však ještě nepadlo.
„Slovensku hrozí, že jeho plynařská síť by mohla být odstřižena pokud by se ukončila přprava plynu z Ukrajiny,“ vysvětlil poradce finanční skupiny J&T v oblasti energetiky Michal Šnobr, proč má Bratislava eminentní zájem na to, aby byl tento projekt realizován.
Nový plynovod ze Slovenska přes Maďarsko, do Rumunska a Bulharska by umožnil podle realizátora projektu zajistit dodávky plynu do regionu i v případě, že by došlo k zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu. Eastring by se stal alternativou plynovodu South Stream, který měl vést z Ruska na Balkán přes Černé moře mimo ukrajinské území a jehož výstavba byla zrušena.
Ještě v letošním roce chce také společnost Net4Gas, majitel českých přepravních plynovodů, rozhodnout o tom, jestli se novým potrubím propojí Česko a Polsko. Více než 260 kilometrů dlouhý plynovod má směřovat z Břeclavi na Ostravsko, kde se nedaleko severomoravského Příboru rozdělí na dvě větve. První povede k podzemnímu zásobníku plynu v Třanovicích jižně od Ostravy, druhá větev bude naopak obcházet Ostravu ze severu a na Hlučínsku se napojí na polskou síť. Potrubí tak republiku propojí s Polskem a umožní napojení na terminál se zkapalněným zemním plynem v polském přístavu Świnoujście.
Tento tak zvaný projekt Moravia má být součástí propojení sever - jih, jež si klade za cíl snížení závislosti střední Evropy na dodávkách plynu z Ruska a zvýšení středoevropské bezpečnosti v případě, že by z Ruska teklo méně plynu.