Stoupající cena bylinek zdražuje čaje, alkohol, i další výrobky. Je málo sběračů, nepomáhá ani počasí

V Česku stoupá cena bylinek i výrobků z nich. Ovlivňuje ji nedostatek sběračů, brigádníků i počasí. Například Leros přiznává během posledního roku nárůst cen zhruba o 20 procent. Ořechovka nebo absint zdraží podle lihovaru Žufánek zhruba o deset procent.

„Roste cena kvalitního jalovce, a to kvůli nedostatku, způsobeném obrovským zájmem o gin, který ne a ne utichnout. Hodně zdražilo i exotické koření, v našem případě hojně využívaný kardamom, který jsme dříve nakupovali kolem 600 korun za kilo a dnes je kolem 1800 korun,“ popisuje Martin Žufánek z rodinného lihovaru Žufánek v Boršicích u Blatnice. „Zdražovat budeme muset hlavně Ořechovku a absint St. Antoine, a to zhruba o deset procent,“ pokračuje Žufánek.

„Některé byliny jsou hůře dostupné a oproti loňskému roku vzrostla jejich cena. K růstu cen některých exotických druhů došlo v řádu desítek procent, u lokálních druhů nebyl nárůst ceny takto vysoký,“ říká ředitel výrobního závodu Becherovky Tomáš Bryzgal.

O zdražování bylinek a jejich výrobků mluví třeba i velkoobchod Herbona. Firma Leros přiznává navýšení cen za poslední rok asi o dvacet procent. „Na výsledné ceně se projevuje nejen stoupající cena bylin, ale také například cena ekologického obalového materiálu nebo investic do moderního strojového vybavení. Cena našich výrobků tak za poslední rok vzrostla zhruba o dvacet procent,“ navazuje vedoucí nákupu bylin firmy Leros Jana Svobodová.

Chybí sběrači i brigádníci

Leros byliny částečně pěstuje a částečně vykupuje od pěstitelů nebo sběračů. „V oblasti výkupu bylin je letošní rok, stejně jako ten loňský, bohužel, poznamenán pandemií koronaviru, takže je sběračů méně než v předchozích letech. Brigádníky zaměstnáváme v oblastech, kde byliny pěstujeme, například v Rajecké dolině na Slovensku. Vzhledem k tomu, že sběr bylin není lehká práce, pracuje se na sluníčku a záda dostávají zabrat, brigádníky není jednoduché sehnat. Spolupracujeme však s řadou místních žen, které mají k půdě i k bylinám vztah a vrací se na sběr k nám každou sezonu,“ popisuje Svobodová z Leros.

„Zvedli jsme i výkupní ceny, abychom lidi motivovali, ale i tak je to letos bída,“ popisuje zkušenosti výkupny i vlastní zahrádky bylinek Vladimír Fröhlich z Písku. Podle něj je problém také v tom, že zdražují přepravní služby, které od lidí do výkupny bylinky dovážejí.

„Letos je to horší než loni, to byli lidé více doma a sbírali. Chybí nám hlavně jarní květy, ty musíme dovážet z ciziny,“ doplňuje jednatel velkoobchodu Herbona v Chebu Martin Šimon.

Nedostatek brigádníků mají i farmy. „Naši pěstitelé hodně zapojují rodinu a své přátele, brigádníci chybí,“ říká vedoucí marketingu firmy Sonnentor Kamila Šťastná. „Zapojovali jsme dobrovolníky, hlavně z ciziny, těch bylo loni velmi málo, letos budeme mít prvního,“ pokračuje Stanislav Svatoň z Ekostatku Vlkaneč.

Bylinky ohrožují i změny počasí

„Letos se bylinkám moc nedaří, a to kvůli hrozným změnám počasí. Střídá se slunce, zima, deště. Lípa a bez brzo odkvétají,“ popisuje Fröhlich z Písku. Sazenice bylinek lidem podle něj často pomrzly. „Na jaře byla zima, pak bylo chladněji, bylinek je tak míň. I proto je o ně větší zájem,“ pokračuje Jan Šulc z farmy u Pelhřimova.

„Problémy nám činí specifičtější byliny, jako například Těhozev březový, neboli Bucco, který roste v jižní Africe,“ popisuje Svobodová z Leros. Podle ní je stále větší poptávka také po BIO čajích, u nich je prý náročné sehnat odpovídající kvalitu a specifikaci. „Proto jsme se rozhodli v letošním roce certifikovat další BIO oblasti v České republice pro sběr i pěstování bylin v BIO kvalitě,“ uzavírá Svobodová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters. Evropské akcie skončily ve středu se ztrátami.
09:12Aktualizovánopřed 2 mminutami

Americké burzy vykazují mírný růst

Americké akcie se po 18. hodině středoevropského času přehouply do mírných zisků, z indexů si nejlépe vede technologický Nasdaq s růstem kolem 1,3 procenta. V uplynulých dnech však burzy vykázaly výrazné propady, kterými reagovaly na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa, z nichž Čína se pustila do razantní odvety.
16:37Aktualizovánopřed 31 mminutami

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.
před 9 hhodinami

Nesmíme rozpoutat hysterii, výsledkem musí být dohoda s USA, míní Vlček

Je velká vůle nesedět s rukama v klíně, přijít s konkrétní reakcí, uvedl v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v souvislosti s odvetnými cly ze strany Evropské unie na americké zboží. Dodal, že balík, se kterým nyní Evropa přichází – zavedení cel na hliník a ocel – je první reakcí. „Zároveň ale říkáme, že nesmíme rozpoutat hysterii a jít do celní války. Výsledkem musí být dohoda,“ podotkl.
před 10 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...