Stavební spoření by mohlo místo bydlení dotovat studium

Praha - Sociální demokracie předložila Poslanecké sněmovně návrh, který má umožnit, aby peníze našetřené na stavebním spoření šlo použít i na studium. Studijními potřebami by pak zákon podle navrhovatelů rozuměl například poplatky, náklady na ubytování, stravování, dopravu a učební pomůcky. Úvěr by si mohli vzít studenti od 15 do 26 let a čerpat by směli až 36 tisíc korun ročně. Premiér Mirek Topolánek se nedávno nechal slyšet, že vláda zruší státní podporu stavebního spoření. Návrh sociálních demokratů zatím počítá s doplněním stávající úpravy.

ČSSD navrhuje, aby úvěr bylo možné čerpat až do ukončení studia, nejdéle však rok po ukončení standardní délky studia v rámci studijního programu. Podle předkladatelů je hlavním smyslem novely pomoci těm studentům, kteří by kvůli nákladům nemohli studovat. Návrhem se bude sněmovna zabývat na některé z příštích schůzí. Stavebním spořitelnám se návrh zamlouvá.

„My to určitě vítáme,“ uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. „Stavební spořitelny na to jsou v podstatě připraveny. My i víme, že někteří klienti si přejí, aby mohli úvěry podobné těm ze stavebního spoření čerpat v souvislosti se studiem,“ dodal. Rozšíření účelu stavebního spoření i na studium by podle něj pro spořitelny neměl být problém. „Nastavení konkrétních parametrů bude záležet na stavebních spořitelnách,“ podotkl.