Stát letos vybere čtyři kandidáty na jaderná úložiště. Kvůli soudům probíhají místo průzkumů „výzkumy“

7 minut
Události: Kam s jaderným odpadem
Zdroj: ČT24

Do konce letošního roku mají být určeny čtyři lokality, ze kterých se bude vybírat konečné místo pro úložiště jaderného odpadu. Nyní jich připadá v úvahu devět. Starostové z obcí, kterých by se umístění týkalo, se v úterý sešli s ministrem průmyslu a obchodu v demisi Tomášem Hünerem (nestr. za ANO) a se zástupci Správy úložišť radioaktivního odpadu.

Ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiří Slovák předpokládá, že správa předloží vládě návrh čtyř lokalit v listopadu nebo prosinci.

„SÚRAO bude mít připravenu veškerou dokumentaci, abychom lokality porovnali podle jednotných kritérií, v polovině roku. Pak bude následovat ,dvojkrokový‘ postup. Nejdřív budou jednotlivé lokality a jejich vyhodnocení posouzeny expertní komisí, následně bude stanoveno pořadí lokalit. Po dalším projednání expertní komisí předložíme vládě návrh na čtyři lokality,“ uvedl Slovák. Kritéria jsou podle něj stanovena z hlediska bezpečnosti a technické proveditelnost. „K tomu budou samozřejmě existovat i průzkumy veřejného mínění, které v jednotlivých lokalitách uděláme,“ dodal.

Vedle zvažovaných lokalit (viz obrázek) byl geologický průzkum zahájen také v okolí dvou tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech a v Temelíně. Finální lokalita pro úložiště má být vybrána v roce 2025. Nynější vláda v demisi v programovém prohlášení uvedla, že výstavbu úložiště zajistí.

„Stát skutečně na základě argumentů a geografických podkladů o tom bude muset rozhodnout,“ řekl Hüner.

Úložiště jaderného odpadu
Zdroj: ČT24

Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti.

Například v sobotu 21. dubna se uskuteční čtvrtý ročník Dne proti úložišti. Platforma sdružuje 24 měst a obcí a 12 spolků. Během dne obce i spolky uspořádají pochody, besedy, promítání a další akce.

Lidem údajně chybí informace

„Lokality nejsou jen jména na mapě, ale zejména lidé, kteří tam žijí. Den proti úložišti znovu připomene, že těmto lidem není lhostejný osud jejich domovů a jaké dědictví předají dalším generacím. Není možné, aby stát ignoroval hlasy obyvatel dotčených obcí,“ uvedl mluvčí platformy Petr Novaha.

„V podstatě pořád 20 let jsme na stejném bodu, že to tady nechceme, protože se nemáme v podstatě skoro s kým domlouvat, protože druhá strana s námi nejedná a jenom nám říká: ,Bude to takhle a takhle,‘“ uvedla ředitelka ZŠ a MŠ v Chanovicích Eva Smolíková. 

Nejvíc místním vadí, že nemají informace, na základě kterých by se svobodně mohli rozhodnout. „Je to už dvanáctý ministr průmyslu a obchodu, který nás informuje o svých krocích ohledně úložiště. Ale to, oč my usilujeme od počátku, aby se změnil zákon a byla narovnána práva obcí, to se zatím nestalo,“ řekl starosta Chanovic Petr Klásek. 

Stát obcím slibuje finanční kompenzace a pracovní místa, která by díky úložišti vznikla. S pozitivy mají zkušenosti například některé moravské obce po výstavbě Jaderné elektrárny Dukovany. „Přes mnohá strádání v minulosti je to nyní bonusem. Je tam zaměstnanost a nedokážeme si představit, že by region byl bez jaderné elektrárny,“ řekl starosta Dukovan Miroslav Křištál. 

Městský soud v Praze zrušil minulý týden rozhodnutí státu o platnosti průzkumných území pro vyhledávání místa úložiště jaderného odpadu v lokalitách Březový potok v Pošumaví a Magdalena na Táborsku. Žalobu proti rozhodnutí ministra životního prostředí dalo 18 obcí a šest spolků, o žalobách týkajících se území Čertovka a Hrádek ještě soud rozhodne. 

Mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Petra Roubíčková k tomu uvedla, že ministerstvo podá kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu, aby jednoznačně nasměroval rozhodování správních úřadů i správních soudů.

„V uplynulých týdnech a měsících došlo podle našeho názoru k poměrně velkému zmatení, protože různé senáty městského soudu v Praze shodou okolností rozhodovaly jinak v té samé věci,“ dodal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). 

Na vytipovaných lokalitách přesto Správa úložišť radioaktivních odpadů pokračuje v práci. Už se ale nejedná o průzkum. Geofyzikové tam teď provádějí výzkum, což je jiný termín. Podstatné je, že k tomu povolení nepotřebují.

Podzemní laboratoř u obce Bukov na Žďářsku
Zdroj: ČT24

Na to, jak bude jaderné úložiště v budoucnu vypadat, se nyní zaměřují výzkumníci Správy úložišť radioaktivního odpadu. V bývalých uranových dolech u obce Bukov na Žďársku kvůli tomu vybudovali podzemní laboratoř.

Vědci se sem nastěhovali loni v létě. Zkoumají stabilitu hornin, stáří i složení podzemních vod a chování různých materiálů. Budoucí hlubinné úložiště totiž musí bezpečně odolat třeba zemětřesení, změnám klimatu, tlaku vody nebo různých plynů.

Podzemní hlubinné úložiště ještě není v provozu nikde na světě. Vědci se proto v bývalém uranovém dole snaží zjistit, v jakém horninovém masivu by vyhořelé jaderné palivo bezpečně přečkalo stovky tisíc let. „Můžeme tady velmi zreálnit naše mnohdy velmi teoretická očekávání,“ uvedl vedoucí geologických prací Správy úložišť radioaktivních odpadů Lukáš Vondrovic. 

Ještě máme čas, říká Drábová

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v nedávném rozhovoru pro web ČT24 uvedla, že strategie koncepce nakládání s vyhořelým jaderným palivem je stanovena dobře a realisticky a máme ještě čas. 

„Což je ale dvojsečná věc. Známe se, člověk dokud má čas, tak toho úsilí vyvíjí řekněme přiměřeně. A tím pádem, když se mluví o tom, že někdy okolo roku 2025 bychom měli mít vytipované lokality pro hlubinné úložiště a někde kolem roku 2050 by se skutečně mělo začít stavět, tak to vlastně nikoho moc nepálí, prostě protože je to daleko, z pohledu funkčních období je to fakt dost daleko,“ řekla Drábová. 

Dodala však, že to má i dobrou stránku. Do té doby se může najít řešení, které přinejmenším to finální uskladnění vyhořelého jaderného paliva ulehčí. „Technologie na to, aby se přepracovávalo, už tady jsou, ale nejsou ekonomicky výhodné. To znamená, že náš přístup uchovávat vyhořelé jaderné palivo v suchých skladech v areálu jaderné elektrárny a čekat na přepracování, je přístup pragmatický.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 2 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 5 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 13 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...