Souhrn ekonomických transakcí Česka se zahraničím skončil po dvou schodkových letech v přebytku

Běžný účet platební bilance Česka vykázal loni přebytek, a to po dvou letech s deficitem. Jde o souhrn všech ekonomických transakcí tuzemského hospodářství se zahraničím. Podle předběžných údajů centrální banky přebytek dosáhl skoro devadesáti miliard korun. O rok dříve byla bilance v rekordním schodku, a to přes 415 miliard.

V přebytku skončil běžný účet platební bilance v devíti měsících loňského roku. Nejvýrazněji to bylo v listopadu, kdy přebytek dosáhl 43,5 miliardy korun. Naopak od května do července byl běžný účet platební bilance ve schodku. V červnu činil 47,9 miliardy korun, což bylo loni nejvíce.

V posledním měsíci loňského roku skončil běžný účet v přebytku 13,2 miliardy korun. „Bilance zboží a služeb skončila v přebytku ve výši 27,4 miliardy korun. V bilanci prvotních důchodů jsou na straně výdajů vykázány dividendy z přímých investic ve výši 20,7 miliardy korun,“ uvedla centrální banka. V důchodech a kapitálových transferech je v prosincové bilanci zahrnuto aktivní saldo vůči institucím Evropské unie ve výši 43,5 miliardy korun.

Analytik Komerční banky Jaromír Gec označil výsledek platební bilance za pozitivní překvapení. Obchod se zbožím a službami vyjádřený poměrem k hrubému domácímu produktu byl podle něj loni nejlepší za tři roky, zejména díky zlevnění dovážených energetických surovin a zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích. Snížil se i odliv dividend do zahraničí. „Deficit bilance primárních důchodů, který v sobě zahrnuje odliv dividend, byl relativně k nominálnímu HDP vůbec nejmělčí od počátku dat v roce 2005,“ upozornil Gec.

V minulosti byl běžný účet platební bilance schodkový v letech 1994 až 2013. Poté byl několik let v přebytku, v roce 2020 měl rekordní hodnotu 113,7 miliardy korun. V nadcházejících dvou letech ale skončil opět ve schodku.

Údaje centrální banky o platební bilanci jsou předběžné. Další zpřesnění lze čekat se čtvrtletními daty, která centrální banka zveřejní v březnu.