Soud potvrdil více než padesátimilionové pokuty za kartel pekáren, některé se budou bránit

Krajský soud v Brně dnes potvrdil pokuty v souhrnné výši více než padesát milionů korun za kartel pekařů. Mezi pokutovanými firmami jsou Delta pekárny, OK REST (dříve Odkolek) a Penam. Případ je starý více než deset let. Soud musel znovu řešit otázku, zda antimonopolní úřad postupoval při místním šetření v sídle firem v souladu se zákonem. Soud postup úřadu potvrdil.

O novém otevření případu začátkem roku rozhodl Ústavní soud, soudy dosud přiměřenost postupu ÚOHS při přepadových kontrolách neposuzovaly. Ústavní soud ve svém únorovém nálezu vycházel z rozsudku Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) z roku 2014, který se týkal stejného případu. Dospěl k závěru, že je povinností státu zajistit následnou soudní kontrolu přiměřenosti a nezbytnosti místního šetření.

Krajský soud se případem začal zabývat poté, co mu jej vrátil Nejvyšší správní soud, který také musel reagovat na nález Ústavního soudu. Případ patří v oblasti hospodářské soutěže k nejkomplikovanějším. Mimo jiné i proto, že rozsudky soudů nebyly v některých otázkách jednotné. Krajský soud v Brně dnes znovu posuzoval zákonnost postupu ÚOHS v roce 2003, tedy s více než desetiletým zpožděním.

Úřad většinu důkazů zajistil při přepadovém místním šetření. Právníci pokutovaných firem to označovali jako „rybářskou výpravu“. Chtěli tím naznačit, že úřad dopředu žádné důkazy vlastně neměl. To ale soud nyní odmítl, podle něj byl postup úřadu v pořádku. „Už když šetření probíhalo, existovaly konkrétní skutečnosti, z nichž bylo možné vysledovat, jaké je podezření, jakého období se týkalo a koho,“ uvedl soudce David Raus. Podle něj nešlo o neomezenou rybářskou expedici. „O žádný lov informací se nejednalo,“ uvedl Raus.

Soud měl dnes na stole dvě rozhodnutí ÚOHS. Potvrdil to starší z roku 2009 včetně pokut. Delta pekárny nakonec dostaly 24,8 milionu, OK REST 14,8 milionu a PENAM 13,2 milionu korun. Novější rozhodnutí, které reagovalo na právní posun v otázce výpočtu pokuty, zrušil. Podle soudu zákonným normám vyhovuje i starší rozhodnutí ÚOHS.

Pečivo
Zdroj: ISIFA/Thinkstock/iStock/Mypurgatoryyears

Pekárny se proti rozsudku soudu budou právně bránit

Delta Pekárny, které jsou součástí skupiny United Bakeries, se proti současnému rozsudku soudu budou bránit všemi dostupnými opravnými prostředky, potvrdil právní zástupce společnosti Martin Nedelka. „Proti rozsudku využijeme všech dostupných opravných prostředků, včetně případné další ústavní stížnosti, jakož i opětovné stížnosti do Štrasburku,“ uvedl Nedelka.

Rozsudek je podle něho naprosto překvapivý. „Neboť nerespektuje předchozí rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který jednoznačně konstatoval porušení našich práv upravených v čl. 8 Evropské úmluvy o lidských právech při inspekci ÚOHS v našich prostorách,“ dodal advokát.

Případ je starý více než deset let. O novém otevření případu začátkem roku rozhodl Ústavní soud, soudy dosud přiměřenost postupu ÚOHS při přepadových kontrolách neposuzovaly. Ústavní soud ve svém únorovém nálezu vycházel z rozsudku Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) z roku 2014, který se týkal stejného případu. Dospěl k závěru, že je povinností státu zajistit následnou soudní kontrolu přiměřenosti a nezbytnosti místního šetření.

United Bakeries je přední pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Mateřskou společností skupiny United Bakeries je společnost European United Bakeries S.A. se sídlem v Lucembursku. Pekárenská společnost Penam patří do skupiny Agrofert Andreje Babiše.