Seznamte se s elektrickým BMW i3

Berlín - Německá automobilka BMW představila svůj první plně elektrický vůz i3. Výrobce si od něj slibuje vstup do nové éry dopravy. Hatchback je prvním výsledkem investičního programu za 2,7 miliardy dolarů (53 miliard korun).

Automobilka s tímto vozem míří výhradně na rostoucí městské trhy. Auto je velikostí i dalšími funkcemi uzpůsobeno pro město, v interiéru například není středový tunel, což řidiči umožní snadno vystoupit spolujezdcovými dveřmi.

„i3 není jen obyčejné auto, je to revoluční krok ve vnímání mobility,“ prohlásil v New Yorku šéf BMW Norbert Reithofer.

Problémem elektromotorů je vedle dojezdu a sítě dobíjecích stanic cena strojů, které jsou oproti těm se spalovacím motorem mnohem dražší. Vůz i3 se má prodávat od 34 950 eur (905 000 korun), což je asi 20 procent nad úrovní základní verze nejprodávanějšího BMW řady 3. Prodejci by měli mít i3 od listopadu.

Elektromobily jsou v nabídce německých výrobců vozů exotickou položkou. To se ale pomalu mění. Do konce nadcházejícího roku by obchodníci měli nabízet až 16 nových modelů. BMW se později chystá na trh přivést sportovní vůz i8. V roce 2014 představí automobilka Audi hybridní verzi modelu A3 a Mercedes-Benz pak elektrickou variantu svého kompaktu třídy B. Největší evropský výrobce automobilů Volkswagen chystá pro letošní rok svůj malý vůz Up vybavit elektromotorem. E-Up bude podle DPA stát takřka 27 000 eur.

Seznamte se s elektrickým BMW i3 (zdroj: ČT24)
Vydáno pod