Tuzemská internetová firma Seznam zvýšila svůj požadavek na náhradu škody vůči americkému konkurentovi Google o jednu miliardu na deset miliard korun. Google podle Seznamu zneužívá své dominantní postavení na trhu s licencovanými operačními systémy pro chytrá mobilní zařízení a aplikacemi pro platformu Android.
Seznam zvýšil požadavek na náhradu škody. Od Googlu chce deset miliard
Požadavek na náhradu škody bude součástí žaloby na Google, kterou Seznam chystá. Řekl to předseda představenstva Pavel Zima. České zastoupení Google se podle mluvčí Alžběty Houzarové k potenciálním ani probíhajícím soudním sporům nevyjadřuje.
Seznam loni v prosinci v předžalobní výzvě žádal po Googlu náhradu škody 9,07 miliardy korun. Tvrdí, že mu vznikla kvůli nemožnosti rozšiřovat jeho aplikace do zařízení s Androidem. Bránily tomu obchodní dohody Googlu s výrobci mobilních zařízení s Androidem.
„Vývoj v roce 2020 ukazuje, že nápravná nařízení nemají ve své aktuální podobě takový vliv na narovnání trhu, v jaký všechny tržní subjekty ještě v roce 2019 doufaly. Je tedy zřejmé, že chování společnosti Google v minulých letech bude mít na trh mnohem větší a dlouhodobější dopady, než se původně očekávalo. V rámci chystané žaloby proti společnosti Alphabet/Google proto hodláme zvýšit původní požadavek na náhradu škody na více než deset miliard korun,“ uvedl Zima.
Android podle Houzarové poskytuje výrobcům telefonů i uživatelům bezprecedentní možnost volby při rozhodování o tom, které aplikace si lidé na svá zařízení nainstalují, které budou používat i které si nastaví jako výchozí. „Operační systém Android zároveň umožňuje milionům vývojářů aplikací po celém světě, včetně Seznamu, úspěšně rozvíjet své podnikání,“ dodala.
Podle Seznamu nemá 80 procent lidí s Androidem možnost volby vyhledávače
Evropská komise již v roce 2018 rozhodla, že Google svým chováním porušuje pravidla hospodářské soutěže EU. Firma poté přišla s programem Choice screen, který měl uživatelům umožnit zvolit si aplikace, jež si do svého zařízení nainstalují, a upravila smlouvy s výrobci zařízení. Podle Seznamu ale Google své dominantní postavení zneužívat nepřestal.
„A to i přesto, že služba Vyhledávání Seznam.cz meziročně celkově rostla o šest procent a zatím v programu Choice screen zaznamenala přibližně 140 tisíc výběrů. Formálně totiž představené úpravy neotevřely trh dostatečně, na což vedle společnosti Seznam.cz upozorňují i další poskytovatelé alternativních vyhledávacích služeb působících v EU,“ dodal Zima.
Podle Seznamu je správné, že došlo ke zrušení aukčního systému, protože nebylo možné akceptovat, aby dominantní hráč po svých konkurentech požadoval platby za to, že s ním mohou na trhu vyhledávačů otevřeně soutěžit.
I nový návrh programu Choice screen bohužel podle Zimy obsahuje nedostatky, například využívá nepřesný zdroj dat k ověření velikosti tržních podílů účastníků a neřeší otázku výběru výchozího internetového prohlížeče. Navíc veškeré aktuální úpravy se projeví až na nových zařízeních s operačním systémem Android uvedených na trh od září 2021. Téměř osmdesáti procentům stávajících tuzemských uživatelů mobilních zařízení s Androidem tak doposud nebyla poskytnuta možnost volby vyhledávací technologie, dodal.