Senát schválil regulaci provizí pojišťovacích zprostředkovatelů

Senát schválil vládní novelu, která omezuje výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům při výpočtu tzv. odkupného u pojistných smluv. Provize by měly být rozloženy do pěti let, návrh jejich výši ale neomezuje. Nyní regulovány nejsou. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl senátorům, že návrh je kompromisním výsledkem dlouhých debat, které se ohledně odměn zprostředkovatelů vedou již několik let.

Pokud zprostředkovatel dostane část provize jako zálohu a pojišťovací smlouva předčasně skončí, bude muset také poměrnou část této provize vrátit. 

Vláda chce touto úpravou omezit negativní jevy na současném trhu pojištění. Jde hlavně o časté ukončování pojistných smluv a uzavírání nových smluv v prvních letech pojištění. Vede to k nízké hodnotě odkupného, které klient obdrží při předčasném ukončení pojištění, kde se tvoří finanční rezerva. Jde hlavně o investiční životní pojištění nebo kapitálové životní pojištění. Při předčasném ukončení smlouvy obdrží klient vyšší částku, uvedl už dříve Babiš.

Pojišťovny vidí v novele férové řešení

Opatření se původně mělo týkat pouze životních pojištění, v nichž se tvoří kapitálová rezerva pojištění, která se může vyplácet buď při pojistné události, dožití se určitého věku nebo při výplatě odkupného. Vláda však rozhodla, že se opatření bude týkat i rizikových pojistek.

Pojišťovny vnímají podle České asociace pojišťoven vládní novelu jako férové řešení, které motivuje zprostředkovatele k dlouhodobé péči o klienta a chrání jeho zájmy. Ředitel právního oddělení poradenské firmy Partners Vít Mikolášek ale řekl, že celá regulace pravděpodobně neodstraní z trhu takzvané přepojišťování, jen ho oddálí. Přinese podle něj jen klid pojišťovnám, které získají jistotu, že se jim v případě zániku pojistné smlouvy vrátí vyplacená odměna.

Podle dřívějšího vyjádření výkonného ředitele Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiřího Šindeláře je to ale důkaz, že nejde o klienta, ale o zájmy pojišťoven. Už dříve uvedl, že zprostředkovatelé budou novelou motivováni, aby u rizikového životního pojištění drželi smlouvu minimálně pět let, i když to pro klienta nebude výhodné. Změna zákona má vstoupit v účinnost první den třetího měsíce po vyhlášení novely ve sbírce.