Rusko omezí těžbu ropy spolu se zeměmi OPEC. Ceny díky prohlášení vyskočily na letošní maximum

Rusko se připojí k omezení těžby ropy, na němž se dohodla minulý měsíc Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), prohlásil na energetickém kongresu v Istanbulu ruský prezident Vladimir Putin. Zároveň vyzval ostatní producenty ropy, aby se k omezení produkce rovněž připojili. Nespecifikoval ale, jaké limity těžby je Moskva ochotna akceptovat. OPEC zatím také konkrétní kvóty neuvedl. Ceny ropy teď však zareagovaly růstem o téměř tři procenta a stouply tak na letošní maximum.

„Rusko je připraveno připojit se ke společným opatřením na omezení produkce a vyzývá ostatní exportéry, aby udělali totéž,“ řekl ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj nízké ceny v minulosti vedly k nedostatečným investicím v energetickém sektoru, což povede k nedostatku suroviny a vyvolává nové „nepředvídatelné skoky“ cen.

„V současné situaci je zmrazení či dokonce snížení produkce ropy pravděpodobně jediným správným rozhodnutím, abychom na trhu udrželi stabilitu,“ řekl Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: Ivan Sekretarev/Reuters

Slova ruského prezidenta podpořila ceny ropy, které pokračují v růstu a dostaly se na nejvyšší úroveň za poslední rok. Cena severomořské ropy Brent krátce po 17:00 středoevropského času přidávala asi 2,5 procenta a obchodovala se kolem 53,25 dolaru za barel, nejvýše od loňského října. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu připisovala 2,9 procenta na zhruba 51,25 dolaru za barel.

Ruský prezident na kongresu také uvedl, že jeho země zůstane navzdory současným problémům spolehlivým dodavatelem energií na světový trh. Rusko bude také nadále investovat do těžby a bude pokračovat v projektu plynovodu TurkStream, který má přivádět plyn z Ruska do Turecka a pak dál do Evropy. Dohodu o výstavbě podmořské části plynovodu by měli prezidenti Ruska a Turecka podepsat v pondělí.

Těžby dosahují rekordních hodnot. OPEC se chce držet pod 33 miliony barelů

Kartel OPEC se v září nečekaně dohodl na snížení produkce ropy v pásmu 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. To by bylo dvě až tři procenta pod dosavadní produkcí a zároveň by to bylo první snížení těžby za osm let. Podrobnosti, včetně kvót pro jednotlivé členy, chce kartel dojednat na svém listopadovém zasedání.

Produkce ropy v Rusku se v září zvýšila až na 11,11 milionu barelů denně, což je nový rekord od rozpadu Sovětského svazu. Rekord lámala podle agentury Reuters i těžba zemí OPEC. Agentura na konci září odhadla produkci v prvním podzimním měsíci na 33,60 milionu barelů denně proti srpnové dosud rekordní úrovni 33,53 milionu. Odhad se zakládá na údajích z přepravy a informacích zdrojů z ropného odvětví. 

Vydáno pod