Ruská bankovní dvojka VTB dostane od státu 100 miliard rublů

Moskva – Ruský premiér Dmitrij Medvěděv podepsal nařízení o navýšení kapitálu druhé největší banky v zemi VTB o 100 miliard rublů (38,9 miliardy korun). Oznámila to ruská vláda. Pomoc pro VTB je součástí širšího plánu podpory ruského bankovního sektoru. Ten se potýká s problémy kvůli sankcím západních zemí uvalených na Rusko v souvislosti s ukrajinskou krizí.

Premiér Medvěděv podepsal nařízení již 27. prosince. Banka dostane peníze z Fondu národního bohatství. To je jeden z fondů, do kterého Rusko převádí zisky z prodeje ropy. Podle ministra financí Antona Siluanova by banka VTB měla příští rok dostat dalších 150 miliard rublů. Finanční pomoc má obdržet také ruská bankovní trojka Gazprombank.

Na ruský bankovní sektor negativně doléhají západní sankce, které velkým bankám omezily přístup na mezinárodní finanční trhy, takže se jim prudce zvýšily náklady na vlastní financování. Stabilitu bank podkopává i směřování ekonomiky do recese a prudký propad kurzu rublu.

Dolní komora ruského parlamentu přijala tento měsíc návrh zákona o státní podpoře bankovního sektoru. Významné banky, které budou ohroženy západními sankcemi proti Rusku a nynějšími otřesy na domácích finančních trzích, mohou podle této normy od státu dostat až bilion rublů (více zde).

Ruský ministr financí Anton Siluanov
Zdroj: Shawn Thew/Isifa.com

„Jeden bilion rublů dá možnost navýšit kapitál našich bank o zhruba 13 procent, což by mohlo vyrovnat současné negativní dopady na bankovní sektor. Na tomto odhadu se shodneme s centrální bankou,“ prohlásil Siluanov.

„I přes tuto pomoc si myslím, že ruský rubl a ruský finanční systém zůstanou na začátku roku zranitelné, protože začátek roku 2015 je ve znamení poměrně vysokých splátek zahraničního dluhu nejen v bankovním sektoru, ale také mimo něj,“ poznamenal hlavní ekonom Era Jan Bureš.

Rubl se zatím drží

Rubl se letos dostal pod značný tlak v důsledku klesajících cen ropy a protiruských sankcí. Kvůli nim je pro velké ruské firmy prakticky nemožné půjčit si v západních zemích. V současnosti se kurz pohybuje od 55 do 60 rublů za dolar. Oproti polovině prosince, kdy zažil prudký výkyv až k 80 rublům za dolar (více zde), tak výrazně zpevnil. Nicméně od začátku roku ztratil zhruba 40 procent své hodnoty.

Ruské úřady podnikly v posledních týdnech na obranu domácí měny řadu kroků. Například centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 17 procent a na finančním trhu opakovaně intervenuje. Ještě před Vánocemi klesly rezervy Ruska v zahraničních měnách a ve zlatě pod hranici 400 miliard dolarů (zhruba devět bilionů korun), což se stalo poprvé od srpna 2009. Na začátku roku činily rezervy víc než 510 miliard dolarů.