Rozpočtový deficit Spojených států v uplynulém fiskálním roce dosáhl rekordních 3,132 bilionu dolarů (téměř 73 bilionů korun). To představuje více než dvojnásobek dosavadního maxima. Oproti předchozímu roku se schodek více než ztrojnásobil. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo financí. Nárůst schodku je důsledkem rozsáhlých vládních výdajů souvisejících s pandemií covidu-19.
Rozpočtový schodek USA dosáhl rekordních 3,1 bilionu dolarů. Je to důsledek výdajů vyvolaných pandemií
Deficit dosáhl 15,2 procenta hrubého domácího produktu. To představuje nejvyšší úroveň od roku 1945, kdy si vláda brala rozsáhlé půjčky k financování válečných nákladů, upozornila agentura AP. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa před příchodem koronavirové krize rozpočtový deficit odhadovala na bilion dolarů.
Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. Předchozí rekordní deficit z fiskálního roku 2009, kdy vrcholila globální finanční krize, činil 1,416 bilionu dolarů.
Rozpočtové výdaje v uplynulém fiskálním roce vzrostly o více než 2,1 bilionu na 6,55 bilionu dolarů, a to zejména kvůli zvýšeným nákladům na zdravotnictví a opatřením na podporu ekonomiky v době koronavirové krize. Rozpočtové příjmy naopak klesly o 43 miliard na 3,42 bilionu dolarů, napsala agentura Reuters.
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru v přepočtu na celý rok propadl o rekordních 31,7 procenta po pětiprocentním poklesu v prvním kvartálu.
Předpokládá se však, že ve třetím čtvrtletí největší ekonomika světa výrazně oživila. Analytici podle průzkumu Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) odhadují, že roční tempo růstu HDP činilo 25 procent.