Royal Bank of Scotland vydá rekordní množství akcií

Londýn - Royal Bank of Scotland vydá rekordní počet akcií. Hodnota emise dosáhne 12 miliard liber (374 miliard Kč). Banka dnes oznámila, že peníze z prodeje použije na krytí potenciálních odpisů ve výši 5,9 miliardy liber z hodnoty nekvalitních aktiv a posílí si bilanční sumu. Finanční trhy tyto kroky čekaly. Důvodem potíží je kolaps amerického trhu s podřadnými hypotékami a následná krize úvěrů.

Kromě emise akcí banka plánuje také prodej majetku, aby získala do konce roku čtyři miliardy liber základního kapitálu. Uvažuje o tom, že prodá pojišťovací aktivity nebo jejich část. Při dnešní ceně akcií 369 pencí je tržní hodnota banky podle výpočtu Reuters 37 miliard liber. Banka nabídne 11 nových akcií na každých 18 současných po 200 pencích. Jde o největší emisi akcií v Evropě.

Po několika dnech spekulací není zpráva o nových akciích Royal Bank of Scotland a odpisech miliard překvapením. Pro banku ale představují tyto kroky výraznou změnu postoje; ještě letos několikrát zopakovala, že kapitál navyšovat nepotřebuje.

Vydáno pod